ევროპარლამენტარები: "ბრალდებები ამომრჩევლის მოსყიდვასა და დაშინებაზე უნდა იქნას საფუძვლიანად გამოძიებული"
06/10/2021 05:38:24 პოლიტიკა
ევროპარლამენტარები მარინა კალიურანდი, სვენ მიქსერი და ვიონა ფონ კრამონი 2 ოქტომბრის არჩევნებზე საერთო განცხადებას ავრცელებენ, რომელშიც წინასაარჩევნო გარემოსა და არჩევნების დღეს აფასებენ.
მათი თქმით, საქართველომ კონკურენტუნარიანი და კარგად ორგანიზებული ადგილობრივი არჩევნები ჩაატარა, თუმცა "წინასაარჩევნო გარემო არ უზრუნველყოფდა თანაბარ პირობებს კონკურენტი მხარეებისა და კანდიდატებისთვის და ძირითადი ყურადღება ადგილობრივი საკითხებიდან ეროვნულ საკითხებზე იყო გადატანილი".
"ჩვენ ვითვალისწინებთ ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიერ გამოცხადებულ შედეგებს, რომლის თანახმად, „ქართული ოცნების“ კანდიდატებმა ხმების 46.6% მოიპოვეს და 43%-იანი ბარიერი გადალახეს, რაც, ევროკავშირის შუამავლობით მიღებული 19 აპრილის შეთანხმების თანახმად, ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნების ჩატარებას გამოიწვევდა. არჩევნები არსებითად გაუმჯობესებული სამართლებრივი ჩარჩოს ქვეშ ჩატარდა. ამომრჩეველს რეალური არჩევანი მიეცა სხვადასხვა პოლიტიკურ ალტერნატივას შორის. არჩევნები ზოგადად კარგად იყო ადმინისტრირებული და კანდიდატებს შეეძლოთ, თავისუფლად ჩაეტარებინათ კამპანია. კენჭისყრის დღემ მოწესრიგებულად და გამჭვირვალედ ჩაიარა, პროცესის დროს არსებული გარკვეული პროცედურული პრობლემების მიუხედავად. ცენტრალური საარჩევნო კომისიის სხდომები დაინტერესებული მხარეებისთვის ღია იყო და პირველად მოხდა მისი ტრანსლირება, რამაც გამჭვირვალობა გაზარდა“, – აღნიშნულია განცხადებაში.
მათი თქმით, წინასაარჩევნო კამპანია პოლარიზებული იყო, ბრალდებები მოსყიდვასა და ზეწოლაზე კი საფუძვლიანად გამოსაძიებელია:
"კამპანია ხასიათდებოდა პოლიტიკისა და მედიალანდშაფტის მძაფრი პოლარიზაციით, რამაც ზოგჯერ სიტყვიერი, ან ფიზიკური დაპირისპირებაც გამოიწვია. ძალიან ხშირად პერსონალური თავდასხმები ჭარბობდა პოლიტიკურ დებატებს, რითაც ამომრჩეველს არ ჰქონდა საშუალება, გაეკეთებინა ინფორმირებული არჩევანი. საჯარო რესურსის ბოროტად გამოყენების შემთხვევები, ასევე მოსყიდვისა და კანდიდატების, ამომრჩევლებისა და ჟურნალისტების დაშინების შესახებ ფართოდ გავრცელებული ბრალდებები მთელი საარჩევნო კამპანიის განმავლობაში, უნდა იქნას საფუძვლიანად გამოძიებული".
ისინი მომდევნო არჩევნებისთვის საკანონმდებლო ჩარჩოს გაუმჯობესებისკენ მოუწოდებენ და მიუთითებენ, რომ ამ მხრივ, გასათვალისწინებელია ეუთო/ოდირისა და ვენეციის კომისიის რეკომენდაციები. ასევე, მათივე აღნიშვნით, აუცილებელია, გათვალისწინებული იყოს ისიც, რომ პოლიტიკაში ქალთა არასაკმარისი წარმომადგენლობაა:
„არჩევნების მეორე ტურის წინ, ჩვენ მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას და პოლიტიკურ პარტიებს, დაასრულონ ბოროტად გამოყენების შემთხვევები, რაც პირველი ტურის დროს დაფიქსირდა. და ბოლო, მაგრამ არანაკლებ მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენ ვიმედოვნებთ, პოლიტიკური კლასი პასუხისმგებლობასა და სიმწიფეს გამოიჩენს. მათ პარტიის ინტერესებზე წინ ქვეყნის ინტერესი უნდა დააყენონ, დაპირისპირების ფურცელი უნდა გადაშალონ ერთხელ და სამუდამოდ და ძალიან საჭირო რეფორმები განახორციელონ.
ევროპარლამენტი მზად არის, საქართველოს პარლამენტთან მჭიდრო თანამშრომლობა გააგრძელოს, მათ შორს დემოკრატიის მხარდამჭერი საქმიანობის კუთხით, იმ პირობით, რომ ჩვენი ქართველი კოლეგები მზადყოფნას გამოთქვამენ კონსტრუქციულად ჩაერთონ ასეთ საქმიანობაში“.

MEPs: "Instances of misuse of public resources, as well as widespread allegations ofvote-buying and intimidation against candidates must be investigated thoroughly"
06/10/2021 05:38:24 Politic
MEPs have assessed the first round of the local elections in Georgia and said that "instances of misuse of public resources, as well as widespread allegations ofvote-buying and intimidation against candidates, voters and journalists during the entireelectoral campaign period must be investigated thoroughly."
According to the joint statement of the Chair of the Delegation for relations with the South Caucasus, Marina Kaljurand; the European Parliament's Standing Rapporteur on Georgia, Sven Mikser and the European Parliament's lead Member for democracy support activities inGeorgia, MEP Viola von Cramon-Taubadel, call on the Georgian authorities and politicalparties to put an end to the malpractices observed during the first round.
"We would like to recognise that Georgia, a key partner of theEuropean Union, conducted a competitive and well-managed first round of the local electionson 2 October, despite the extremely polarised political environment and challengingepidemiological situation. However, the pre-electoral environment did not provide a level- playing field for the contesting parties and candidates and the main attention was divertedfrom local to national issues.
A delegation of Members of the European Parliament, led by Mr Michael Gahler, observedthese elections together with colleagues from the Congress of Local and Regional Authoritiesof the Council of Europe as part of the OSCE/ODIHR's International Elections ObservationMission – we would like to thank all of them wholeheartedly for their work.We take due note of the results announced by the Central Election Commission (CEC) – theGeorgian Dream ruling party candidates garnered 46.6% of the votes, clearing the 43%threshold which, according to the EU-brokered 19 April agreement, would have triggered theholding of a snap parliamentary election.These elections took place under a substantially improved legal framework. Voters were givena genuine choice between a variety of political alternatives, the elections were generally welladministered and the candidates were able to campaign freely. The Election Day proceeded inan orderly and transparent manner, despite some procedural issues during the whole process.
CEC sessions were opened to stakeholders and streamlined for the first time, which increasedtransparency.The campaign was characterised by a hardened polarisation of the political and medialandscapes, which sometimes led to verbal or even physical confrontations. All too often,personal attacks prevailed over political debates, depriving voters of the ability to make aninformed choice. Instances of misuse of public resources, as well as widespread allegations ofvote-buying and intimidation against candidates, voters and journalists during the entireelectoral campaign period must be investigated thoroughly.
The electoral legal framework needs to be further improved in view of future elections, takinginto account pending recommendations by the OSCE/ODIHR and the Venice Commission,notably when it comes to campaign financing, disputes resolution and the misuse of publicresources. It is also necessary to address the underrepresentation of Georgian women inpolitics.Ahead of the second round of the elections, we call on the Georgian authorities and politicalparties to put an end to the malpractices observed during the first round.
Last but not least, we count on the political class to show responsibility and maturity: theymust put their nation's interest above party interests, turn the page of confrontation once andfor all and implement much-needed reforms.The European Parliament remains ready to pursue its close cooperation with the Parliamentof Georgia by providing assistance, including via its full spectrum of democracy-supportactivities, on the condition that our Georgian counterparts show a willingness to engageconstructively in such activities," the statement said.