ალიევი - "ექვსთა ფორმატზე: "თბილისი წინააღმდეგია, ერევნის პოზიცია უცნობია, მაგრამ თუ დადებითი აღმოჩნდება, შეგვიძლია, მუშაობა დავიწყოთ"
24/09/2021 13:19:25 კავკასია
აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა მორიგი კომენტარი გააკეთა კავკასიაში "ექვსთა პლატფორმის" ჩამოყალიბების იდეის თაობაზე და განაცხადა, რომ "ინიციატივები, რომლებიც რეგიონის ქვეყნებში განიხილება, პოზიტიურადაა მიმართული თანამშრომლობაზე».
«ინიციატივა 3+3 მხარდაჭერილია რუსეთის, ირანის, თურქეთის, აზერბაიჯანის მიერ. საქართველო წინააღმდეგია, სომხეთს კი თავისი პოზიცია ჯერ არ დაუფიქსირებია - არც კი, არც არა, პოზიცია კვლავაც არაა. თუ ეს პოზიტიური პოზიცია იქნება, შეგვიძლია, დავიწყოთ მუშაობა ამ მიმართულებით. ეს კი, თავის მხრივ, ხელს შეუწყობს რეგიონში არა მარტო სტაბილურობასა და უსაფრთხოების რისკების მინიმიზებას, არამედ იმასაც, რომ ჩვენმა ქვეყნებმა თავად შეძლონ ურთიერთქმედების განსაზღვრა, თავად გადაწყვიტონ, როგორ იცხოვრონ. ანუ, რეგიონი გათავისუფლდება გარე ზეგავლენისგან», – განმარტა ალიევმა რუსულ ჟურნალ «Национальная оборона»-სთვის მიცემულ ინტერვიუში.
გასული წლის დეკემბერში თურქეთის პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა განაცხადა, რომ სამხრეთ კავკასიაში შესაძლებელია "ექვსთა პლატფორმის" (თურქეთი, რუსეთი, ირანი, აზერბაიჯანი, საქართველ, სომხეთი) ჩამოყალიბება რეგიონის ქვეყნებს შორის თანამშრომლობის განსავითარებლად. ინიციატივას მაშინვე დაუჭირა მხარი აზერბაიჯანის ლიდერმა. თბილისში კი აცხადებენ, რომ საქართველო რუსეთთან ერთობლივ ვერავითარ ფორმატში ვერ ჩაებმება, სანამ რუსეთს ქვეყნის ტერიტორიის 20% აქვს ოკუპირებული.

Алиев о платформе 3+3: Грузия имеет возражение, а Армения позицию не высказала
Президент Азербайджана Ильхам Алиев вновь прокомментировал идею о создании «платформы шести» на Кавказе. Он считает, что те инициативы, которые обсуждаются в странах региона, «позитивно нацелены на сотрудничество».
«Знаете, вот инициатива 3+3, она поддержана Россией, Ираном, Турцией, Азербайджаном. Грузия имеет возражение, а Армения свою позицию не высказала. Ни да, ни нет. Опять позиции нет. И если это будет позитивная позиция, то можно начать работу в этом направлении. А это, в свою очередь, будет работать не только на стабилизацию и минимизацию рисков безопасности в регионе, это будет способствовать тому, что страны региона будут сами определять свое взаимодействие, будут сами решать, как им жить. Регион избавится от какого-то внешнего воздействия», – сказал, по информации "Эха Кавказа", Алиев в интервью российскому журналу «Национальная оборона».
В декабре прошлого года президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган сказал, что на Южном Кавказе можно создать «платформу шести» (Россия, Иран, Турция, Азербайджан, Грузия, Армения) для развития сотрудничества между государствами. Инициативу поддерживает президент Азербайджана Ильхам Алиев.В МИД Грузии говорят, что ни о каких совместных с Россией форматах не может быть и речи до тех пор, пока Москва оккупирует 20% территории страны.