"ოლიგარქების შესახებ" კანონი მიღებულია: კიევური პერიპეტიების დეტალები
უკრაინის უმაღლესმა რადამ (პარლამენტმა) დღეს საბოლოო მოსმენით მიიღო "ოლიგარქების შესახებ" კანონი, რომელიც საკანონმდებლო ორგანოს პრეზიდენტმა ზელენსკიმ წარუდგინა.
დოკუმენტში "ოლიგარქის" დეფინიცია შემდეგნაირადაა მოცემული: საზოგადოებრივ ცხოვრებაში მნიშვნელოვანი პოლიტიკური და ეკონომიკური წონის მქონე ადამიანი, რომელიც შეესაბამება ჩამოთლილი კრიტერიუმებიდან სულ მცირე, სამს:
- მონაწილეობს პოლიტიკურ ცხოვრებაში;
- გააჩნია საგრძნობი გავლენა მასმედიაზე;
- არის იმგვარი საწარმოს საბოლოო ბენეფიციარი, რომელსაც ბაზარზე ბოლო წლის განმავლობაში უწყვეტად ჰქონდა მონოპოლიური მდგომარეობა და აგრძელებს მის გამყარებას;
- მისი აქტივების დადასტურებული ღირებულება უნდა აღემატებოდეს 2 მილიარდ 270 ათას გრივნას (დაახლოებით 80 მლნ დოლარს).
გადაწყვეტილებას იმის შესახებ, თუ ვინ ჩაითვლება ოლიგარქად, მიიღებს ეროვნული უშიშროებისა და თავდაცვის საბჭო. მანვე უნდა აწარმოოს ოლიგარქების რეესტრი, რომლის ფიგურანტებს აეკრძალებათ შენატანები პოლიტიკური პარტიების სასარგებლოდ, ასევე დაეკისრებათ ვალდებულება, ამა თუ იმ სახელმწიფო მოხელეებთან საკუთარი შეხვედრების შესახებ მოხსენებები საბჭოს წარუდგინონ და რიგი სხვა მოთხოვნებიც აკმაყოფილონ.
რადას დღევანდელ სხდომაზე დოკუმენტის მიღებას 226 აუცილებელის ნაცვლად, 279-მა დეპუტატმა დაუჭირა მხარი, მათ შორის - უმრავლესობის მქონე საპრეზიდენტო პარტია "ხალხის მსახურის" თითქმის ყველა წარმომადგენელმა. ოპოზიციამ კი - როგორც ექს-პრეზიდენტ პოროშენკოს მხარდამჭერებმა, ისე პრორუსულად ცნობილმა "ოპოზიციურმა პლატფორმამ - სიცოცხლისთვის", კანონპროექტის წინააღმდეგ მისცეს ხმა.
ოპოზიცია შიშობს, რომ კანონი მოქმედი ხელისუფლების ოპონენტების წინააღმდეგ იქნება გამოყენებული, მაგალითად, პარტია "ევროპული სოლიდარობის" ლიდერის, ექს-პრეზიდენტ პოროშენკოს წინააღმდეგ, რომელიც, როგორც მსხვილი ბიზნესმენი, ოლიგარქად შეიძლება, გამოაცხადონ.
საგულისხმოა, რომ უკრაინული პარლამენტის სპიკერი დიმიტრი რაზუმკოვი, რომელიც კანონპროექტს "უმწიფრად" მიიჩნევდა, ამჟამად COVID-19-ით ინფიცირების გამო კარანტინში იმყოფება და დღევანდელ სხდომას არ უძღვებოდა. წინა პერიოდში კი საპრეზიდენტო პარტიის წარმომადგენლები მას ღიად აკრიტიკებდნენ, ხოლო მედია რაზუმკოვის მოსალოდნელი გადადგომის შესახებ წერდა.
ცნობისთვის: ტრადიციულად, რუსეთში, უკრაინასა და სხვა ქვეყნებში ოლიგარქებად მოიხსენიებენ ადამიანებს, რომელთაც მნიშვნელოვანი აქტივები გააჩნიათ და გავლენას ახდენენ პოლიტიკაზე. ამასთან, უკრაინელი ოლიგარქები, როგორც წესი, ამა თუ იმ პოლიტიკურ პარტიებს უჭერენ მხარს.

Верховная Рада приняла законопроект об олигархах
Верховная Рада Украины приняла в окончательном чтении законопроект об олигархах, предложенный ранее президентом Владимиром Зеленским. За принятие документа высказались 279 депутатов при необходимых 226. В поддержку законопроекта голосовали почти все представители президентской партии "Слуга народа", у которой в Раде большинство. Оппозиция - как сторонники бывшего президента Петра Порошенко, так считающаяся пророссийской "Оппозиционная платформа за жизнь", была против, - сообщает "Радио Свобода".
Законопроект устанавливает определение "олигарха" - это человек, имеющий значительный экономический и политический вес в общественной жизни. Олигархами будут называть людей, которые соответствуют не менее трём прописанным в законе критериям:
участвует в политической жизни;имеет значительное влияние на СМИ;является конечным бенефициарным владельцем предприятия, который занимает монопольное положение на рынке и в течение года подряд и поддерживает или усиливает такое положение;при этом подтверждённая стоимость его активов должна превышать 2 миллиарда 270 млн гривен (около 80 млн долларов).Решение о том, кто является олигархом, будет принимать Совет национальной безопасности и обороны. Он будет также вести реестр олигархов. Людям из этого реестра будет запрещено осуществлять взносы в поддержку политических партий, они должны будут отчитываться о своих встречах с госслужащими и выполнять ещё ряд требований.
Оппозиция опасается, что закон будет применяться против политических оппонентов действующих властей - в частности, в соответствии с ним олигархом может быть признан бывший президент, лидер партии "Европейская солидарность" Пётр Порошенко, крупный бизнесмен.
Глава Верховной Рады Дмитрий Разумков, который считал законопроект неготовым к рассмотрению, находится на самоизоляции из-за COVID-19 и не вёл заседание Рады. Разумкова публично критиковали представители "Слуги народа", в прессе появились сообщения о том, что возможна его отставка.
Олигархами в России, Украине и других странах традиционно называют людей, имеющих значительные активы и оказывающих влияние на политику. При этом украинские олигархи - к числу которых в разное время относили Рината Ахметова, Игоря Коломойского, Виктора Медведчука, Дмитрия Фирташа, Виктора Пинчука, Петра Порошенко и других - как правило, поддерживают разные политические силы.