პუტინის უახლოესი გარემოცვა ფეიქ-სიახლეებს ციტირებს
რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივანმა, პრეზიდენტ პუტინის უახლოესი გარემოცვის ერთ-ერთმა ყველაზე გავლენიანმა წევრმა ნიკოლაი პატრუშევმა განაცხადა, რომ "დასავლეთში ტრადიციული ღირებულებების მქონე ადამიანების დაუფარავი დისკრიმინაცია ხორციელდება".
"დასავლეთში მიზანმიმართულად უთხრიან ძირს ნორმალურ გენდერულ ურთიერთობებს, მამასა და დედას "მშობელ №1-სა და მშობელ №2"-ს არქმევენ, ზოგიერთგან კი საქმე ცხოველებთან ქორწინების ლეგალიზებამდეც კი მიდის" - განაცხადა პატრუშევმა გამოცემა "Аргументы и факты"-სთან ინტერვიუში, თუმცა სად ხდება მსგავსი რამ - არ დაუკონკრეტებია.
სინამდვილეში, ცხოველებთან ქორწინება დასავლთის არც ერთ ქვეყანაში არაა ლეგალიზებული. პატრუშევი კი ამ დეზინფორმაციის გავრცელებისას შესაძლოა, ეყრდნობოდეს ფეიქ-სიახლეების სატირისტულ რუსულ საიტ "Панорама"-ს: 2018 წელს ეს უკანასკნელი წერდა, თითქოს შვედეთის სასამართლომ ქალისა და ცხენის ქორწინება დაუშვა. მოგვიანებით ეს ფეიქ-სიახლე სხვა რიგმა რუსულმა საიტებმაც აიტაცეს.
ზოგადად, "დასავლეთში ზოოფილიისა და პედოფილიის ლეგალიზების" სადეზინფორმაციო ნარატივი ხშირად ჟღერს ვითომდა "ტრადიციული ფასეულობების დამცველი" რუსი პოლიტიკოსების განცხადებებში. ამის ერთ-ერთ ყველაზე გახმაურებულ მაგალითს წარმოადგენს რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს დეპუტატ ალექსეი ჟურავლიოვის მტკიცება, თითქოს "დანიაში ნებისმიერ მსურველს შეუძლია, სპეციალურ ბორდელში კუზე სექსუალურად იძალადოს".
რაც შეეხება პატრუშევსა და პუტინის უახლოესი გარემოცვლის სხვა გავლენიან წარმომადგენლებს, მათ განცხადებებში ზოგადად დასავლეთის ძაგება ტრადიციული თემაა. საკუთრივ პატრუშევი ხშირად ადანაშაულებს აშშ-ს სხვა სუვერენული სახელმწიფოების შიდა საქმეებში ვითომდა ჩარევაში, ასევე იმაში, რომ ამერიკა "მსოფლიოში დესტაბილიზაციის მთავარი გამღვივებელია". ხშირად აკრიტიკებს იგი ბრიტანეთსაც, რომელსაც ვითომდა სურს, "ძველი მეთოდებით აღადგინოს თავისი იმპერია ახალი სახელით «გლობალური ბრიტანეთი". პატრუშევის სადეზინფორმაციო "ობექტივში" არაერთხელ მოხვედრილან ასევე იაპონია, ევროკავშირი, უკრაინა და საქართველოც.
უნდა აღინიშნოს, რომ ფეიქ-ნიუსებს პერიოდულად ციტირებს თავად პრეზიდენტი პუტინიც. ასე, მაგალითად, არცთუ დიდი ხნის წინ მან აშშ-ის ყოფილი სახელმწიფო მდივნის - მადლენ ოლბრაიტის გამოგონილი ციტატა მოიყვანა: "უსამართლოა, რომ ციმბირის სიმდიდრე მხოლოდ ერთ ქვეყანას ეკუთვნისო". რეალურად, ოლბრაიტს მსგავსი რამ არასოდეს უთქვამს, თუმცა დეზინფორმატორები "რუნეტში" მას ამ ციტატას 2000-იანი წლებიდან მიაწერენ.

Патрушев: кое-где на Западе легализуют браки с животными
Секретарь Совета безопасности России, один из самых влиятельных людей в окружении Владимира Путина, Николай Патрушев в интервью "Аргументам и фактам" заявил, что на Западе "организуется неприкрытая дискриминация граждан, придерживающихся традиционных ценностей".
По словам Патрушева, на Западе происходит "планомерный подрыв нормальных гендерных отношений", отца и мать "переименовывают в родителей номер один и два", а кое-где "дело доходит до легализации браков с животными". Где именно, по его мнению, происходит последнее - Патрушев не уточнил, сообщает "Радио Свобода".
Браки с животными не легализованы ни в одной стране Запада. Журналист Илья Шепелин предположил, что источником информации для главы Совбеза стал сатирический сайт фейковых новостей "Панорама". Он в 2018 году сообщал, что суд в Швеции якобы разрешил брак женщины и коня, после чего "новость", не имеющую отношения к реальности, перепечатал ряд других сайтов.
Тема якобы имеющей место легализации зоофилии или педофилии в странах Запада нередко звучит в заявлениях российских политиков, выступающих за "традиционные ценности". Известность получило высказывание депутата Госдумы от партии "Родина" Алексея Журавлёва о том, что в Дании любой желающий якобы может изнасиловать в борделе черепаху.
Большая часть интервью Патрушева посвящена критике стран Запада и их внешей политики. В частности, в нём звучат обвинения в адрес США в том, что они "агрессивно вмешиваются во внутренние дела суверенных государств" и в том, что они "являются основными зачинщиками беспорядка в мире". Звучит и критика в адрес англичан, которые якобы хотят "под новой вывеской «глобальной Британии» старыми методами строить свою империю". "Это повод задуматься как самой Англии, так и странам и народам, в свое время испытавшим на себе британский колониальный гнёт" - говорит секретарь российского Совбеза. "Англичане веками загоняли шотландцев в горы, валлийцев использовали как дешевую рабочую силу, ирландцев вывозили для работы в колониях в качестве рабов" - сетует он. Патрушев критикует также Японию, ЕС и Украину.
Патрушев не единственный российский руководитель, цитирующий фейковые новости. Президент России Владимир Путин, например, использовал выдуманную цитату из слов бывшего госсекретаря США Мадлен Олбрайт. Не называя её имени, он заявил, что "кто-то осмеливается публично говорить", что "несправедливо, что богатства Сибири принадлежат только одной стране". Эти слова в Рунете с начала двухтысячных годов приписываются американскому политику, но она их никогда не произносила.