გაერო-ს გენასამბლეაზე ბაიდენის სიტყვა: ძირითადი პოსტულატები
უახლოესი ათწლეული მსოფლოს მომავალს განსაზღვრავს, - განაცხადა აშშ-ის პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა 21 სექტემბერს ნიუ-იორკში, გაერო-ს გენერალური ასმბლეის სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას. უნდა აღინიშნოს, რომ ეს პრეზიდენტის რანგში ხსენებული ტრიბუნიდან მისი პირველი გამოსვლა იყო.
როგორც ჯოზეფ ბაიდენმა აღნიშნა, მისი ადმინისტრაცია "დიპლომატიაზე ორიენტირებული მსოფლმხედველობით" გეგმავს მოქმედებას.
"ვაშინგტონმა აღადგინა მნიშვნელოვანი პარტნიორობა ევროკავშირთან და ბევრ ქვეყანასთან. ჩვენ კვლავ ვართ წარმოდგენილები საერთაშორისო ფორუმებზე, უპირველესად - გაერო-ში. აღსანიშნავია ასევე თანამშრომლობის აღდგენა ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციასთან», - განაცხადა აშშ-ის პრეზიდენტმა.
მისივე თქმით, აშშ-ის სამხედრო ძალა "შეიძლება, იქნას გამოყენებული, მაგრამ მხოლოდ უკანასკნელ შემთხვევაში, ბოლო რიგში".
«იარაღი პანდემიასთან ბრძოლაში ვერ დაგვეხმარება», - აღნიშნა ბაიდენმა და COVID-19-ის წინააღმდეგ სამეცნიერო მუშაობის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი.
მან ასევე კლიმატური საკითხების მნიშვნელობაზე ისაუბრა და ამ კონტექსტში კლიმატის შესახებ პარიზის შეთანხმებაში აშშ-ის დაბრუნების ფაქტი აღნიშნა.
აშშ-ის პრეზიდენტმა ქაბულის აეროპორტში დაღუპული ამერიკელი სამხედროებიც ახსენა. «ჩვენ ვიცით, როგორ დავუპირისპირდეთ ტერორისტულ ჯგუფებს. უსაფრთხოება უზრუნველყოფილი უნდა იყოს არა სამხედრო ოპერაციებით, არამედ ადამიანების ცხოვრების გაუმჯობესებით», - აღნიშნა მან და იქვე დასძინა, რომ "ვაშინგტონი გეგმავს, G7-თან პარტნიორობით პლანეტაზე მილიონობით ადამიანს გაუწიოს ჰუმანიტარული დახმარება".
ახლო აღმოსავლეთის კონფლიქტზე საუბრისას ჯო ბაიდენმა განაცხადა, რომ ემხრობა ე.წ. "ორსახელმწიფოებრივ" გადაწყვეტას და რომ "ისრაელი მშვიდობიანად უნდა ემეზობლოს პალესტინის სახელმწიფოს".
აშშ-ის პრეზიდენტმა ლგბტ თემის უფლებებზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ "ყველა ადამიანი თანაბარი უფლებებით უნდა სარგებლოდეს - გინდ ჩეჩნეთში, გინდ კამერუნში".
ჯო ბაიდენმა ახსენა ბელარუსის საპროტესტო მოძრაობაც და აღნიშნა, რომ "ადამიანები თავის კანონიერ უფლებებს იცავენ".
«პირველად ვდგავარ ამ ტრიბუნაზე 20-წლიანი პერიოდის იმ მომენტში, როცა აშშ არსად არანაირ ომს არ აწარმოებს. უკეთსი მომავლის უზრუველყოფა უკვე დღესაა შესაძლებელი», - განაცხადა აშშ-ის პრეზიდენტმა.
მანამდე თეთრ სახლში განაცხადეს, რომ ეს «მნიშვნელოვანი კვირაა პრეზიდენტ ბაიდენისა და მსოფლიო არენაზე მისი ლიდერობისთვის, ასევე აშშ-ისა და მთელი მსოფლიოს უსაფრთხოებისა და კეთილდღეობის რიგი მნიშვნელოვანი პრიორიტეტების წინ წამოსაწევად".
უნდა აღინიშნოს, რომ ეს პოზიცია კონტრასტულია დოქტრინის "ამერიკა - უპირველეს ყოვლისა" მიმართ, რომლითაც ბაიდენის წინამორბედი დონალდ ტრამპი ხელმძღვანელობდა.
გასულ წელს გაერო-ს გენერალური ასამბლეის სხდომა კორონავირუსის პანდემიის გამო ონლაინ-ფორმატში გაიმართა. წელს კი მონაწილეები პირისპირ შეიკრიბნენ, მაგრამ შეზღუდვების გამო მონაწილე ჯგუფების შემადგენლობა შემცირებული იყო. ამასთან, ნიუ-იორკის ადმინისტრაციამ ყველა მონაწილეს ვაქცინირებისკენ მოუწოდა.

Президент США Джо Байден выступил на Генассамблее ООН
Ближайшее десятилетие определит будущее мира, заявил президент США Джо Байден во время своего выступления на Генассамблее ООН в Нью-Йорке во вторник, 21 сентября. Это первое выступление Байдена на Генассамблее ООН в качестве президента, - сообщает "Радио Свобода".
Прямую трансляцию вел телеканал «Настоящее время».
По словам президента США, его администрация намерена продвигать ориентированное на дипломатию мировоззрения. Байден отметил, что Вашингтон восстановил важные партнерства со многими странами и Евросоюзом. «Мы снова присутствуем на международных форумах, прежде всего в ООН», - подчеркнул Байден. Президент также отметил восстановление сотрудничества со Всемирной организацией здравоохранения.
Военная мощь Соединенных Штатов может быть использована, но только в последнюю очередь. «Оружие не поможет в борьбе с пандемией», - сказал Байден, отметив важность научных разработок против COVID-19.
Байден также рассказал о важности климатических вопросов и напомнил о возвращении США в Парижское соглашение по климату.
Также президент упомянул погибших в аэропорту Кабула американских солдат. «Мы знаем, как противостоять террористическим группам», - сказал Байден и отметил, что безопасность должна быть обеспечена не военными операциями, а улучшением жизни людей.
Вашингтон в партнерстве с G7 намерен оказывать гуманитарную помощь миллионам людей на планете, отметил президент США.
Говоря об арабо-израильском конфликте, Байден отметил, что выступает за так называемое двугосударственное решение. По словам президента, Израиль должен мирно соседствовать с палестинским государством.
Комментируя права ЛГБТ, Байден отметил, что равные права должны быть у всех людей «будь то в Чечне, будь то в Камеруне». Также Байден упомянул белорусских протестующих, которые отстаивают свои права.
«Я здесь впервые за 20 лет на этой трибуне, когда США не ведут никакой войны. Обеспечить лучшее будущее можно уже сегодня», - сказал Байден.
«Это важная и значимая неделя для президента Байдена и его лидерства на мировой арене, а также для продвижения некоторых важных приоритетов в плане национальной безопасности Америки и мира и процветания во всем мире», – заявили ранее в Белом доме.Такая позиция контрастирует с доктриной «Америка прежде всего», которой придерживался предшественник Байдена Дональд Трамп.В прошлом году заседание Генассамблеи прошло в онлайн-формате из-за пандемии коронавируса. В этом году участники собрались в очно, но из-за ограничений по коронавирусу состав групп-участников сокращен.Власти Нью-Йорка призвали всех участников вакцинироваться. Пользователи соцсетей обсуждают, что противник вакцинации президент Бразилии Жаир Болсанару, по всей видимости, не мог попасть в ресторан из-за отсутствия прививки и ел пиццу на улице.