რუსეთში აღიარეს, რომ "ჩრდილოეთ ნაკადი-2"-ის ამოქმედებაზე თანხმობა მხოლოდ 2022 წლის დასაწყისში შეიძლება, გაიცეს
15/09/2021 19:02:29 მსოფლიო
მილსადენ "ჩრდილოეთ ნაკადი 2"-ის ექსპლუატაციაში გასაშვებად თანხმობის მიღებას დაახლოებით ოთხი თვე შეიძლება, დასჭირდეს, ანუ პროცესი შესაძლოა, 2022 წლის დასაწყისამდე გაიწელოს, - განაცხადა რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა.
"ყველა სამუშაო დასრულებულია, ამჟამად გერმანული რეგულატორისგან აუცილებელი ნებართვების მიღების პროცესი მიმდინარეობს, რომელიც გერმანიის კანონმდებლობით, სწრაფი არ არის და შესაძლოა, 2022 წლის დასაწყისამდე გაგრძელდეს", - განაცხადა რუსეთის მთავარმა დიპლომატმა და იქვე დასძინა, რომ "ეჭვიც არ ეპარება, რომ გაზსადენზე "შეტევების" მცდელობები გაგრძელდება".
გერმანულ რეგულატორს 8 სექტემბრიდან დაწყებული, 4 თვე ეძლევა გაზსადენის სერტიფიკაციის შესახებ განაცხადის განსახილველად და შესაბამისი დასკვნის მოსამზადებლად, რომელიც შემდეგ ევროკომისიას უნდა წარუდგინოს, ამ უკანასკნელს კი საკუთარი ვერდიქტის მოსამსაზდებლად 2-თვიანი (და საჭიროების შემთხვევისთვის დამატებით კიდევ 2-თვიანი) ვადა აქვს განსაზღვრული.
გარდა ამისა, "ჩრდილოეთ ნაკადი 2"-მა უნდა გაიაროს შიდა შემოწმებაც და ამ პროცესის ხანგრძლივობა 2 თვეს შეადგენს.
• ექსპლუატაციაში გაზსადენის ხსენებული ნებართვების გარეშე გაშვება სანქციებს გამოიწვევს.
• მანამდე "გაზპრომმა" განაცხადა, რომ გეგმავს, პირველი "ძაფით" გაზი უკვე ოქტომბერში გაუშვას, ხოლო ორივეთი - დეკემბერში.

В России признали, что разрешение на запуск "Северного потока-2" могут дать в начале 2022 года
Процесс получения разрешения на запуск газопровода "Северный поток-2" может занять около четырех месяцев, то есть продлится до начала 2022 года.
Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, сообщает "Европейская правда" со ссылкой на Интерфакс.
"Работы все завершены, сейчас идет процесс получения необходимых разрешений от немецкого регулятора. Процесс, как выясняется, по немецкому законодательству небыстрый, кажется, четыре месяца, начало 2022 года выходит", - сказал Лавров.
Он также заявил, что не сомневается в том, что попытки "нападать" на газопровод продолжатся.
Начиная с 8 сентября у немецкого регулятора есть четыре месяца для рассмотрения заявки на сертификацию газопровода и подготовки отчета, то есть конечный срок - 8 января 2022 года.
Далее немецкий регулятор передает отчет Еврокомиссии, которая имеет два месяца для собственного заключения и еще дополнительно два месяца, если это понадобится. Начало работы "Северного потока-2" без разрешений приведет к применению санкций.
В дополнение "Северный поток-2" должен пройти внутреннюю проверку на предыдущее введение в эксплуатацию, продолжительность этого этапа - до трех месяцев.
Ранее "Газпром" заявлял о планах начать эксплуатацию газопровода уже с октября по первой нитке, а с декабря - по обеим.
Российский газовый монополист 10 сентября заявил о завершении строительства трубопровода "Северный поток-2".