გალის ოკუპირებული რაიონი ქართული ენის აკრძალვის ფინალურ ეტაპზეა
გალის ოკუპირებული რაიონი ქართული ენის აკრძალვის ფინალურ ეტაპზეა რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. განათლების სამინისტროს გადაწყვეტილებით, გალის რაიონის ომამდელ საზღვრებში ფუნქციონირებად სკოლებში, ქართული სწავლება მე-11 კლასის ჩათვლით აიკრძალა. ინფორმაცია, სკოლის დირექტორებს, 12 სექტემბერს, საგანგებო თათბირზე გააცნეს. ამის შესახებ ინფორმაციას ახალგაზრდული გაერთიანება "ჩვენ ვარსებობთ – ხმა აფხაზეთიდან" ავრცელებს.
რუსეთის ფედერაცია, რომელიც საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ეფექტურ კონტროლს უკანონოდ ახორციელებს, არა მხოლოდ აფხაზეთში, არამედ ცხინვალშიც, ბავშვთა უფლებებს უხეშად წლებია არღვევს. რუსეთის საოკუპაციო ძალები ბავშვების ეთნიკურ დისკრიმინაციას ეწევიან და ბავშვთა უფლებების შესახებ კონვენციის 29-ე მუხლით აღიარებულ განათლების უფლებას ზღუდავენ. რუსეთმა ქართული ენის სასწავლო პროცესიდან ამოღება ორივე ოკუპირებულ რეგიონში ჯერ კიდევ 90-იან წლებში დაიწყო.
1994 წლიდან 2015 წლამდე ორივე ოკუპირებული რეგიონის ყველა სკოლაში ქართული ენა ეტაპობრივად რუსულით ჩანაცვლდა. ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის ქართულენოვან სკოლებში 2017- 2018 სასწავლო წლიდან სასწავლო პროცესი სრულად რუსულ ენაზე გადავიდა. 1994 წელს აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებამ ჯერ ქართული ენის უცხო ენად სწავლების მეთოდი შემოიღო, შემდეგ საათები შეამცირა და ახლა დაწყებით კლასებში ქართულის სწავლება საბოლოოდ აკრძალა. 2015-2016 წლებიდან ოკუპირებული გალის რაიონში, დაბალი ზონის სოფლების გარდა, ყველა სკოლა სრულად რუსულენოვან სწავლებაზე გადავიდა. ბუნებრივია დაიხურა ქართული სკოლებიც, მოსახლეობის იმ ნაწილს კი, ვინც ცენტრალური ხელისუფლების კონტროლირებად ტერიტორიაზე გალის სიახლოვეს არსებულ სკოლებში სწავლობდა, გადაადგილების თავისუფლება შეუზღუდეს. მნიშვნელოვანია ისიც, რომ ქართულ ენაზე სწავლა აკრძალულია გალის რაიონში არსებულ ყველა სკოლამდელ დაწესებულებაში. გალელებს ერთმანეთთან რუსულად ურთიერთობას აიძულებენ. ადგილზე რუსეთის ფედერაციის სადაზვერვო სამმართველოს (გრუ) თანამშრომლები მუდმივად აკვირდებიან ქართველებს. სხვადასხვა ინტერვიუებში, ვინაობის გამჯღავნების გარეშე, ქართველები იმასაც ამბობენ, რომ სკოლებსა და ბაღებში რუსული სპეცსამსახურები პერიოდულად რეიდებს ატარებენ. ხალხი მუდმივ სტრესშია, მშობლები საუბრობენ როგორ აიძულებენ მათ ქართველ შვილებს სამხედრო თემატიკის ღონისძიებებში მონაწილეობის მიღებას, აფხაზური „ჰიმნის“ შესრულებას, სამხედრო ფორმებში გამოწყობას და ქართველებზე გამარჯვების აღნიშვნას.
ოკუპირებულ აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში „საგანმანათლებლო დაწესებულებებს“ საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული სათანადო ავტორიზაცია გავლილი არ აქვთ. შესაბამისად, ეს „დაწესებულებები“ ბოლონიის პროცესშიც არ არიან ჩართულნი და სწავლის პროცესი თანამედროვე საერთაშორისო სტანდარტების მიხედვით არ ხორციელდება. ოკუპირებული რეგიონების „საგანმანათლებლო დაწესებულებების“ კურსდამთავრებულები საერთაშორისო თვალსაზრისით არალეგიტიმურ საგანმანათლებლო დოკუმენტებს ფლობენ და საერთაშორისო საგანმანათლებლო პროგრამებში მონაწილეობის შესაძლებლობა არ აქვთ, რაც რუსეთის საოკუპაციო ძალების მხრიდან ბავშვთა უფლებების დარღვევის კიდევ ერთი ილუსტრაციაა. როგორც ვხედავთ, რუსული სწავლება სკოლებში ეტაპობრივად დაინერგა, დამამთავრებელი, გალის ე.წ დაბალი ზონის მე-11 კლასი კი იყო ერთადერთი, რომელსაც სწავლა ქართულად უნდა დაესრულებინა. ახლა გალელი ბავშვები სწავლას უკვე ყველა საგანში რუსულ ენაზე გააგრძელებენ. ქართული ენა და ლიტერატურა გალის რაიონის ყველა სკოლაში, უცხო ენად იქნება წარმოდგენილი. ქართულ ენაზე სწავლების აკრძალვა უკავშირდება არა მხოლოდ მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების უფლებას, არამედ განათლების მიღების ერთადერთ შესაძლებლობას, რადგან გალსა და ახალგორში მოსახლეობა, მასწავლებლების, მოსწავლეების და მათი მშობლების უმრავლესობა არც ფლობს რუსულ ენას. მათთვის მშობლიური ენა ქართულია.

В оккупированном Гальском районе началась финальная стадия запрета грузинского языка
Решением т. н министерства образования оккупированной Россией Абхазии, в школах находящихся в довоенных границах Гальского района, включая 11-й класс, запретили образование на грузинском языке. Информация была представлена директорам школ 12 сентября на экстренном собрании. Об этом пишет молодежный союз «Мы существуем - голос из Абхазии».
Российская Федерация, которая незаконно осуществляет эффективный контроль над оккупированными территориями Грузии, в течение многих лет грубо нарушает права детей не только в Абхазии, но и в Цхинвали. Российские оккупационные силы дискриминируют детей по признаку этнической принадлежности и ограничивают их право на образование которое у них есть в соответствии со статьей 29 Конвенции о правах ребенка.
Россия начала исключать грузинский язык из учебного процесса в обоих оккупированных регионах в 1990-х годах. С 1994 по 2015 год во всех школах обоих оккупированных регионов грузинский язык был постепенно заменен русским. С 2017-2018 учебного года учебный процесс в грузинских школах оккупированного Цхинвальского региона полностью перевели на русский язык. В 1994 году де-факто правительство Абхазии сначала ввело метод преподавания грузинского языка как иностранного, затем сократило часы и наконец запретило преподавание грузинского языка в начальных школах. С 2015-2016 гг. все школы в оккупированном Гальском районе, за исключением деревень нижней зоны, перешли на полностью русскоязычное обучение. Естественно, грузинские школы были закрыты, а свобода передвижения части населения, которая училась в школах недалеко от Гали на территории, контролируемой центральным правительством, была ограничена. Также важно, что изучение грузинского языка запретили во всех дошкольных учреждениях Гальского района.Жители Гали вынуждены общаться друг с другом на русском языке. Офицеры разведывательного управления Российской Федерации (ГРУ) постоянно наблюдают за местными грузинами. В различных интервью, не раскрывая своей личности, грузины также заявляют, что российские спецслужбы периодически проводят рейды в школах и детских садах. Люди находятся в постоянном стрессе, родители рассказывают о том, как заставляют грузинских детей участвовать в мероприятиях военной тематики, исполнять абхазский «гимн», надевать военную форму и праздновать победу над грузинами.
Как известно в оккупированных Абхазии и Цхинвальском регионе «учебные заведения» не получили должной авторизации в соответствии с законодательством Грузии. Следовательно, эти «заведения» не участвуют в Болонском процессе, и процесс обучения не осуществляется в соответствии с современными международными стандартами. Выпускники «учебных заведений» в оккупированных регионах имеют нелегитимные с международной точки зрения документы об образовании и не имеют возможности участвовать в международных образовательных программах, что является еще одной иллюстрацией нарушения прав детей российскими оккупационными войсками.
Как мы видим, русское образование было введено в школах поэтапно, выпускной- 11-й класс в так называемой низкой зоне Гали был единственным, где можно было закончить образование на грузинском языке. Теперь дети из Гали продолжат обучение по всем предметам на русском языке. Грузинский язык и литература будут представлены как иностранные во всех школах Гальского района. Запрет на преподавание на грузинском языке связан не только с правом на образование на родном языке, но и с единственной возможностью получить образование, поскольку население Гали и Ахалгори, большинство учителей, учеников и их родители не говорят на русском. Их родной язык - грузинский.