ბელორუსში კამპანია «აღიარე ყირიმი!» იკრებს ძალას, საუბარია ასევე დნესტრისპირეთზე, ლუგანსკზე, აფხაზეთსა და "სამხრეთ ოსეთზე"
13/09/2021 08:32:08 კონფლიქტები, პოლიტიკა
ბელორუსში დაახლოებით ერთი თვის წინ დაწყებული კამპანია "აღიარე ყირიმი!" იკრებს ძალას.
მისმა პრორუსმა ინიციატორებმა უკვე მოასწრეს "ანალიტიკური მოხსენების" წარმოდგენა, რომლითაც, მათი აზრით, "ყირიმის რუსეთის ნაწილად აღიარების აუცილებლობას ასაბუთებენ".
მოხსენება სახელწოდებით "ბელორუსი და ყირიმი. დროა, ვაღიაროთ რეალობა" 7 სექტემბერს საზოგადოებრივი მოძრაობა "სამოქალაქო თანხმობის" ორგკომიტეტის ოფისში იქნა წარმოდგენილი.
მისმა მონაწილეებმა რუსეთის მიერ ანექსირებული თუ ოკუპირებული სხვა "რესპუბლიკების" აღიარების აუცილებლობასაც გაუსვეს ხაზი. ამ კონტექსტში დასახელდნენ დნესტრისპირეთი, "ლუგანსკის სახალხო რესპუბლიკა", აფხაზეთი და "სამხრეთ ოსეთი".
მოხსენების ავტორებმა განაცხადეს, რომ იბრძოლებენ "ყველა ამ რესპუბლიკის სამოკავშირეო სახელმწიფოში ჩასართავად", - იუწყება "Политринг".

В Белоруссии кампания «Признай Крым!» набирает обороты, речь также о Приднестровье, "ЛДНР", Абхазии и "Южной Осетии"
13/09/2021 08:32:08 Конфликты, Политика
В Белоруссии кампания «Признай Крым!», старт которой был дан чуть больше месяца назад, набирает обороты. Инициаторы уже успели представить общественности аналитический доклад, обосновывающий "необходимость признания Крыма", а также провести первый в истории телемост «Беларусь — Крым».
7 сентября в Минске, в офисе оргкомитета по созданию республиканского общественного объединения «Гражданское согласие» прошла презентация аналитического доклада «Беларусь и Крым. Пора признать реальность».
Участники дискуссии также затронули вопросы признания других самопровозглашённых республик со стороны Белоруссии. Речь шла, в частности, о Приднестровье, "ЛДНР", Абхазии и "Южной Осетии".
Собравшиеся предложили добиваться включения всех этих республик в состав Союзного государства, - собщают "Политринг".