რუსულმა "გაზპრომმა" "ჩრდილოეთ ნაკადი-2"-ის მშენებლობა დასრულებულად გამოაცხადა
რუსულმა სახელმწიფო კორპორაცია "გაზპრომმა" გაზსადენ "ჩრდილოეთ ნაკადი-2"-ის მშენებლობის დასრულების შესახებ განაცხადა. მილსადენით გერმანიისთვის რუსული გაზის მიწოდება 1 ოქტომბერს შეიძლება, დაიწყოს, ხოლო ორივე "ძაფი" სავარაუდოდ, დეკემბრისთვის შევა ექსპლუატაციაში.
წელიწადში 55 მილიარდი კუბური მეტრი სიმძლავრის მილსადენით აირი ბალტიის ზღვის ფსკერით რუსეთიდან პირდაპირ (უკრაინის გვერდის ავლით) გერმანიას უნდა მიეწოდოს.
ამჟამად ევროპა რუსულ გაზს უკრაინის ტერიტორიის გავლით იღებს. აშშ, ევროკავშირის რიგი ქვეყნები და თავად უკრაინა თვლიან, რომ ახალი მილსადენი რუსულ მიმწოდებელზე ევროპის დამოკიდებულებასა და კიევზე მოსკოვის ზეწოლას გაზრდის. საპასუხოდ "გაზპრომი" აშშ-ს არაკეთილსინდისიერ კონკურენციაში ადანაშაულებს.
მილების ჩაყრა ჯერ კიდევ 2019 წელს უნდა დასრულებულიყო, თუმცა აშშ-ის ექს-პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის ადმინისტრაციის მიერ შემოღებული სანქციების გამო პროცესი ბოლო კილომეტრებზე "გაშეშდა". ახალ პრეზიდენტ ჯოზეფ ბაიდენის ადმინისტრაციამ კი ჩათვალა, რომ მშენებლობის შეჩერება უკვე შეუძლებელი იყო, მისთვის წინააღმდეგობის გაწევა კი უარყოფითად აისახებოდა ვაშინგტონისა და ბერლინის ურთიერთობებზე.
აღსანიშნავია, რომ მშენებლობა ევროპულ ბირჟებზე გაზის რეკორდულად მაღალი ფასების ფონზე დასრულდა. წლის დასაწყისიდან აირის ღირებულება თითქმის 4-ჯერაა გაზარდილი. აგვისტოს ბოლოს ფასმა ისტორიაში პირველად გადააჭარბა 1000 კუბურ მეტრში 600 დოლარს, დღეს კი მან უკვე 700 დოლარს მიაღწია.
ფასების ზრდის ერთ-ერთ მიზეზად ექსპერტები ასახელებდნენ "გაზპრომის" არსურვილს, "ნაკადის" ექსპლუატაციაში გაშვების წინ უკრაინის გავლით გაზის ტრანზიტისთვის დამატებითი სიმძლავრეები დაეჯავშნა.
ევროკავშირის ანტიმონოპოლიური კანონდემბლობის თანახმად, "გაზპრომს" შეუძლია, გაზსადენის სიმძლავრის მხოლოდ ნახევარი გამოიყენოს, მეორე ნახევრის გამოყენების შესაძლებლობა კი მან ალტერნატიულ მომწოდებლებს უნდა მისცეს. სიმძლავრის მეორე ნახევარზე რუსეთში სახელმწიფო კორპორაცია "Роснефть" აცხადებს პრეტენზიას, რომელიც ფაქტობრივად, "გაზპრომის" საექსპორტო მონოპოლიის გაუქმებისთვის იღწვის.

«Газпром» объявил о завершении строительства газопровода «Северный поток – 2»
Газопровод общей мощностью 55 миллиардов кубометров в год должен доставлять топливо напрямую из России в Германию по дну Балтийского моря, в обход Украины. Многие страны мира рассматривают его как угрозу экономической безопасности Европы и рычаг для давления Москвы на Киев. В России такую постановку вопроса отвергают.
О завершении строительства утром сообщил председатель правления компании Алексей Миллер на оперативном совещании, передаёт пресс-служба "Газпрома". Работы по укладке труб завершились 6 сентября. Поставки газа по газопроводу могут начаться с 1 октября, а обе нитки могут заработать к 1 декабря, сообщало ранее агентство Bloomberg со ссылкой на источники.
Сейчас большая часть российского газа в Европу поставляется через территорию Украины. США, ряд стран Евросоюза и Украина считают, что строительство ветки в обход страны позволит Москве усилить давление на Киев и усилит зависимость стран ЕС от российских поставок. "Газпром" в ответ обвиняет США в недобросовестной конкуренции.
Укладку труб строители рассчитывали завершить ещё в 2019 году. Однако достройка последних километров почти не продвигалось после того, как санкции против "Потока" ввела администрация бывшего президента США Дональда Трампа. Администрация Байдена решила, что остановить строительство уже невозможно, а противодействие проекту мешает хорошим отношениям между Вашингтоном и Берлином.
Строительство завершено на фоне беспрецедентно высоких биржевых цен на газ в Европе. С начала года они увеличились почти вчетверо. В конце августа цена впервые в истории превысила отметку в 600 долларов за тысячу кубометров. В четверг цена поднялась уже до 700 долларов. Еще в июне сентябрьские фьючерсы на газ торговались по цене около 316 долларов.
Одной из причин повышения цен эксперты называли нежелание "Газпрома" бронировать дополнительные мощности для транзита газа через Украину в преддверии запуска "Потока".
Согласно антимонопольному законодательству ЕС "Газпром" может использовать только половину мощности газопровода, а вторую половину предоставить альтернативным поставщикам. Для обхода этого правила ветки должны были быть достроены в срок. На вторую половину мощности в России претендует госкорпорация "Роснефть", фактически добиваясь отмены экспортной монополии "Газпрома".