ბელორუსმა რუსეთთან შერწყმის 2027 წლისთვის გადადება ითხოვა
ბელორუსის ხელისუფლება დასავლეთის მკაცრი სანქციების პირობებშიც კი არ ჩქარობს რუსეთთან ინტეგრაციას და ამ პროცესს მაქსიმალურად წელავს. წელს დასამტკიცებელი ყველა სამოკავშირეო პროგრამის რეალიზებას 4-6 წელი დასჭირდება, - განაცხადა ტელეარხ «Беларусь-1»-ის ეთერში ქვეყნის პირველმა ვიცე-პრემიერმა ნიკოლაი სნოპკოვმა.
28 სამოკავშირეო პროგრამა, რომელიც საგადასახადო სინქრონიზაციიდან ენერგომატარებლების ფასწარმოქმნამდე ყველა სფეროს მოიცავს, პრეზიდენტ ლუკაშენკოს მოსკოვში 9 სექტემბრისთვის დაგეგმილი ვიზიტის მთავარ თემად უნდა იქცეს.
სნოპკოვის თქმით, ყველა პროგრამასთან მიმართებაში კონსენსუსი უკვე მიღწეულია, თუმცა მათი შემჭიდროებულ ვადებში რეალიზება შეუძლებელია.
«ერთიანობაში, ჩვენ 2025 წლისთვის პრაქტიკულად ყველა პროგრამის რეალიზებას ვვარაუდობთ. რამდენიმე უფრო რთულ ელემენტთან დაკავშირებით ცოტა მეტი დროა საჭირო და ვადა 2027 წელი იქნება, თუმცა აქ საუბარია, ასე ვთქვათ, არა კრიტიკული მნიშვნელობის ელემენტებზე" - აღნიშნა სნოპკოვმა, თუმცა რომელი ელემენტები ჰქონდა მხედველობაში - არ დაუკონკრეტებია.
მანამდე ლუკაშენკოს მხრიდან მთავარ წინააღმდეგობას საკუთარი ვალუტის ბეჭდვის შესაძლებლობა იწვევდა. საემისიო ცენტრის ჩაბარებაზე მისი კატეგორიული უარის გამო ორი წლის წინ "შერწყმის" წინა მცდელობა ჩაიშალა. მაშინ სრული ინეტგრაციის ვადად 2021-22 წ.წ. დასახელდა. ამ მომენტისთვის, იმჟამინდელი პრემიერ-მინისტრების - დიმიტრი მედვედევისა და სერგეი რუმასის მიერ დამტკიცებული "საგზაო რუქის" მიხედვით, გათვალისწინებული იყო ერთიანი საგადასახადო კოდექსის მიღება, ერთიან საბაჟო პოლიტიკაზე გადასვლა, უნიფიცირებული საგარეო სავაჭრო რეჟიმისა და ქონების აღრიცხვის შემოღება, ასევე საბანკო ზედამხედველობის ნორმების მიახლოება და ერთიანი ენერგობაზრის მარეგულირებელი ორგანოს შექმნა.
თუმცა ერთიანი ვალუტის შესახებ წინადადება ლუკაშენკოსთვის კატეგორიულად მიუღებელი აღმოჩნდა. მან რუსულ რუბლზე გადასვლაზე უარი განაცხადა და მოითხოვა, საემისიო ცენტრი "თანასწორუფლებიანობის პრინციპზე" ჩამოყალიბებულიყო. ეს კი მიუღებელი აღმოჩნდა რუსეთისთვის, რომლის მშპ ბელორუსისას 24-ჯერ აღემატება.
2020 წლის საპროტესტო გამოსვლებმა, რომელთაც ლუკაშენკოს რეჟიმის მიმართ ფინანსური სანქციები და ცივილიზებული სამყაროსგან იზოლაცია მოჰყვა, მანევრირებისთვის სივრცე შეამცირა. ბელორუსი, რომელმაც საგარეო ვალის რეფინანსირების შესაძლებლობა და ევროკავშირში ნავთობპროდუქტების ექსპორტისგან მისაღები შემოსავლები დაკარგა, რუსული ფულის მწვავე საჭიროებას განიცდის. მაგრამ «რუსეთის სამომავლო ფინანსური მხარდაჭერა დამოკიდებული იქნება ბელორუსის მხრიდან დათმობებზე, რომლებიც მინსკისთვის შესაძლოა, მიუღებელი აღმოჩნდეს», - წერენ საერთაშორისო სარეიტინგო სააგენტო S&P-ს ანალიტიკოსები.
ლუკაშენკოსთვის «X საათი" 2023 წლის დასაწყისში დადგება, როცა ბელორუსის მთავრობას საგარეო სახელმწიფო ვალის პირველი მსხვილი დაფარვა მოუწევს 0,8 მლრდ დოლარის ოდენობით.
მთლიანობაში კი, მინსკს 18,1 მლრდ დოლარის ოდენობის საგარეო ვალდებულებები აქვს, მაშინ, როცა ქვეყნის ცენტრალური ბანკის რეზერვები მხოლოდ 7,8 მლრდ-ს აღწევს. ამასთან, ამ თანხიდან მხოლოდ 3,3 მლრდ მოდის უშუალოდ უცხოურ ვალუტაზე, ძირითადი ნაწილი კი ოქროსა და არალიკვიდურ აქტივებშია განთავსებული.

Белоруссия попросила отложить слияние с Россией на 2027 год
Власти Белоруссии, даже оказавшись под жесткими санкциями Запада, продолжают оттягивать интеграцию с Россией.На выполнение всех союзных программ, которые подготовлены и должны быть утверждены в этом году, потребуется 4-6 лет, сообщил в среду в эфире телеканала «Беларусь-1» первый заместитель премьер-министра Белоруссии Николай Снопков.
28 союзных программ, которые выроли из «дорожных карт» интеграции и охватывают сферы от синхронизации налогообложения до цен на энергоносители, должны стать центральной темой намеченного на 9 сентября визита в Москву президента Белоруссии Александра Лукашенко.
По словам Снопкова, консенсус по всем программам уже найден. Однако их реализация невозможна в сжатые сроки.
«В совокупности мы рассчитываем к 2025 году уже реализовать практически программы все», - сказал, по информации finanz.ru, он, добавив, что по нескольким более сложным элементам срок чуть больше - 2027 год.
«Но они такие, скажем, не критичные», - подчеркнул Снопков, не уточнив, о каких именно вопросах идет речь (цитаты по «Интерфаксу»).
Ранее камнем преткновения для Александра Лукашенко была возможность печатать собственную валюту. Из-за его отказа сдать эмиссионный центр развалилась предыдущая попытка «слияния» предпринятая два года назад.
Тогда сроком полной интеграции назывались 2021-22 гг. К этому моменту, согласно дорожной карте, подписанной тогдашними премьерами Дмитрием Медведевым и Сергеем Румасом, предполагалось принять общий Налоговый кодекс, перейти к единой таможенной политике, ввести унифицированный внешнеторговый режим и учет собственности, а также сблизить нормы банковского надзора и создать регулирующий орган единого энергорынка.
Однако вопрос единой валюты был воспринят Лукашенко в штыки. Он отказался переходить на российский рубль, требуя, чтобы эмиссионный центр был создан «на равных условиях». Но это оказалось неприемлемо для России, чей ВВП в 24 раза превышает белорусский.
Протесты 2020 года, едва не опрокинувшие режим Лукашенко и отрезавшие его от цивилизованного мира санкциями и валютными ограничениями, сократили пространство для маневра. Белоруссия остро нуждается в российских деньгах, потеряв возможность рефинансировать внешний долг и получать валюту от экспорта нефтепродуктов в ЕС.
Но «будущая финансовая поддержка со стороны России может зависеть от политических уступок со стороны Республики Беларусь, которые могут оказаться неприемлемыми для последней», пишут аналитики международного рейтингового агентства S&P.
«Час икс» для Лукашенко наступит в начале 2023 года, когда правительству Белоруссии предстоит первое крупное погашение внешнего государственного долга - на 0,8 млрд долларов.
Всего же Минск имеет 18,1 млрд долларов внешних обязательств, при том что резервы ЦБ Белоруссии составляют только 7,8 млрд. Причем из этой суммы лишь 3,3 млрд долларов приходится непосредственно на иностранную валюту, а основная часть размещена в золоте и неликвидных активах.