"ჰომოსექსუალობის მკურნალობა" და ეგზორციზმი: კადიროვის რეჟიმის მაღალჩინოსნის ქალიშვილის ტრაგიკული ისტორია
07/09/2021 11:05:46 კავკასია
ოჯახური ძალადობის ჩეჩენი მსხვერპლის - მამის მიერ კრიზისული დახმარების ცენტრიდან გროზნოში ძალით დაბრუნებული 22 წლის ხალიმათ თარამოვას მეგობარმა ანა მანილოვამ რუსეთი იძულებით დატოვა.
როგორც ახალგაზრდა ქალი აცხადებს, იგი მუქარის ზარებსა და გზავნილებს იღებდა ადამიანებისაგან, რომლებიც თარამოვას ნათესავებად წარუდგენდნენ თავს.
მანილოვას ინფორმაციით, მან ევროპას შეაფარა თავი და რუსეთში დაბრუნებას აღარ გეგმავს.
თავად ხალიმათ თარამოვამ ორიოდ დღის წინ ვიდეომიმართვა გამოაქვეყნა, რომელშიც ითხოვს, მის შესახებ ჭორების გავრცელება შეწყდეს და "ყველამ თავი დაანებოს".
თუმცა უფლებადამცველი სვეტლანა ანოხინა, რომელიც თარამოვას იცავდა, დარწმუნებულია, რომ მას ეს ვიდეოჩანაწერი ძალით გაავრცელებინეს.
ცნობისთვის: ხალიმათ თარამოვა ჩეჩნეთის რესპუბლიკის საცხოვრებელ-კომუნალური მეურნეობის ყოფილი მინისტრის, რესპუბლიკის კრემლის მიერ ხელდასმულ კიდერ რამზან კადიროვთან დაახლოებული პირის - უიუბ თარამოვის ქალიშვილია. ივნისის დასაწყისში იგი გროზნოდან მახაჭყალაში გაიქცა და იქ ოჯახური ძალადობის მსხვერპლთა კრიზისულ ცენტრში იმყოფებოდა. მანამდე მან ჩაწერა ვიდეომიმართვა და აცნობა საზოგადოებას, რომ საკუთარი სექსუალური ორიენტაციის გამო ოჯახში სისტემატიურად ხდებოდა ძალადობის მსხვერპლი.
10 ივნისს კრიზისულ ცენტრში ჩეჩენი და დაღესტნელი ძალოვანები შეიჭრნენ, იქ მყოფი ყველა ქალი დააკავეს და შს განყოფილებაში გადაიყვანეს. იქიდან თარამოვა ძალით ჩეჩნეთში დააბრუნეს.
აგვისტოში თარამოვას ისტორიის რიგი ახალი დეტალები გახდა ცნობილი. კერძოდ, ირკვევა, რომ მახაჭყალაში გაქცევამდე მამამისმა იგი "ჰომოსექსუალობის სამკურნალოდ" მოსკოვის ოლქის კლინიკა Invia Elite-ში მოათავსა, იქიდან გამოსულს კი მჩხიბავები დაასია, რომლებიც ახალგაზრდა ქალზე ერთგვარ ეგზორციზმს ატარებდნენ.
11 აგვისტოს თარამოვამ მეორედ სცადა სახლიდან გაქცევა, თუმცა წარუმატებლად - იგი დაღესტნის საზღვარზე ძალოვანებმა დააკავეს. ახლა თარამოვა კვლავ მამის სახლში იმყოფება.

Подруга бежавшей из Чечни Халимат Тарамовой покинула Россию
Анна Манылова, подруга 22-летней чеченки Халимат Тарамовой, которую отец насильно вывез в Грозный из кризисного центра для жертв семейного насилия в Махакале , объявила о том, что вынуждена была покинуть Россию.
Манылова утверждает, что начала получать угрозы от людей, которые представлялись родственниками Тарамовой. По её словам, она выехала в Европу и возвращаться в Россию пока не планирует, - сообщает "Эхо Кавказа".
На днях Халимат Тарамова записала видеообращение, в котором призвала не распространять о ней слухи и оставить ее в покое. Правозащитница Светлана Анохина считает, что Тарамову заставили сделать эту запись.
Халимат Тарамова, дочь бывшего министра ЖКХ Чечни Аюба Тарамова,, приближённого главы республики Рамзана Кадырова. Она уехала в начале июня из Грозного в Махачкалу – в квартиру, в которой помогают женщинам, попавшим в кризисную ситуацию. До этого она записала видеообращение, в котором рассказала, что подвергалась насилию в семье из-за своей сексуальной ориентации. Тарамова попросила не раскрывать её местонахождение.10 июня в махачкалинскую квартиру, где находилась девушка, ворвались дагестанские и чеченские полицейские, которые задержали всех находившихся там женщин и доставили их в РОВД. Уже оттуда Тарамову вывезли в Чечню.В августе стали известны подробности истории Тарамовой. Перед побегом из дома и последующим похищением её на три месяца помещали для "лечения" гомосексуальности в подмосковную клинику Invia Elite, а также "изгоняли джинна", читая над ней Коран.11 августа издание Baza написало, что Халимат Тарамова якобы попыталась бежать во второй раз, но ее задержали на границе Чечни и Дагестана, отследив по камерам, и теперь она снова дома.