"სამხრეთ ოსეთი მსოფლიოში წარმოდგენილობას აფართოებს: მუდმივად უნდა ვიყოთ ევროპელთა თვალსაწიერში"
"სამხრეთ ოსეთი აგრძელებს თავისი საერთაშორისოკონტაქტების გაფართოებას და მზადაა კავშირების დასამყარებლად იტალიის მემარცხენე პარტიებსა და ორგანიზაციებთან" - განაცხადა ცხინვალის ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრმა დიმიტრი მედოევმა, რომელიც ადგილობრივი კომუნისტების მიწვევით იტალიას სტუმრობს.
"გვსურს, ხიდები გავდოთ ჩვენს პარტიებს შორის, ჩავყაროთ საძირკველი. ჩვენც გვყავს მემარცხენე პარტიები, რომლებიც თანამშრომლობას ისურვებდნენ. თუ იტალიაში შესაბამისი მზადყოფნა იქნება, მე აქაურ მემარცხენეებს ორ-სამ ჩვენს პარტიას დავაკავშირებ», – განაცხადა მედოევმა.
მისივე მტკიცებით, "სამხრეთ ოსეთის ხელისუფლება წარმოდგენილობის გეოგრაფიას აფართოებს, კერძოდ, უკვე ჰყავს წარმომადგენლები ლომბარდიაში, ვენეტოში, სარდინიაში, სიცილიასა და რომში".
«წინ გვაქვს ვიზიტები ევროპის სხვა ქვეყნებშიც. ჩვენ წარმოდგენილები უნდა ვიყოთ ევროპაში, მუდმივად ვიყოთ ევროპელთა თვალსაწიერში», – დასძინა მედოევმა.
ცნობისთვის: მიმდინარე წლის თებერვალში საქართველოს საგარეო პოლიტიკურმა უწყებამ განაცხადა, რომ «საოკუპაციო რეჟიმები სხვადასხვა ქვეყნებში თვითმარქვიებს - ე.წ. ელჩებსა და წარმომადგენლებს ნიშნავენ, რომლებიც საქართველოსა და დასავლეთის ქვეყნების მიმართ რუსული სპეცსამსახურების დესტრუქციულ ამოცანებს ემსახურებიან".

Дмитрий Медоев: «Мы должны присутствовать в Европе, быть на виду и на слуху»
Южная Осетия продолжает расширять международные контакты и готова наладить связи с партиями и политическими организациями левого толка в Италии. Об этом РИА Новости заявил глава МИД самопровозглашенной республики Дмитрий Медоев, который по приглашению местных коммунистов посещает Италию.
Медоев говорит, что хочет «навести мосты между партиями, заложить фундамент действий».
«У нас есть левые партии, которые бы хотели сотрудничать. Если в Италии будет готовность, я их сведу с двумя-тремя партиями из Осетии», – заявил, по информации "Эха Кавказа", Медоев.
По словам политика, югоосетинские власти «расширяют географию присутствия», у Южной Осетии уже есть представители в Ломбардии, Венето, Сардинии, Сицилии и Риме.
«Впереди у нас поездки по другим странам Европы, мы должны присутствовать в Европе, чтобы быть на виду и на слуху», – сказал Медоев.
Отметим, что в феврале текущего года в МИД Грузии заявили, что «оккупационные режимы назначают в различных странах самозванцев – т.н. послов и представителей». В Тбилиси утверждают, что эти представители «служат деструктивным (для Грузии и европейских стран) задачам российских спецслужб».