სალვადორმა ბიტკოინები გადახდის ოფიციალურ საშუალებად აღიარა
სალვადორი მსოფლიოს პირველ ქვეყნად იქცა, რომელშიც ბიტკოინი გადახდის ოფიციალურ საშუალებად აღიარეს. კრიპტოვალუტას სახელმწიფოში აშშ დოლართან ერთად გამოიყენებენ.
შესაბამისი კანონი სალვადორში დღეს შედის ძალაში.
მანამდე ხელისუფლებამ განაცხადა, რომ ორ ტრანშად პირველი 400 ბიტკოინი შეიძინა.
კანონის მიღების ინიციატორად პრეზიდენტი ნაიბ ბუკელე გვევლინება. მისი გათვლით, ბიტკოინი სალვადორს ინვესტიციების მიზიდვასა და შიდა მოხმარების სტიმულირებაში დაეხმარება.
სალვადორელები საქონლისა და მომსახურების საფასურის გადახდისას კრიპტოვალუტას ელექტრონული საფულის - Chivo-ს მეშვეობით გამოიყენონ.
აღსანიშნავია, რომ კანონის ძალაში შესვლამდე სალვადორს საპროტესტო აქციების ტალღამ გადაუარა. აქციის მონაწილეები აცხადებენ, რომ თალღლითობის მაღალი რისკი და ვალუტის კურსის არასტაბილურობა აშფოთებთ. პენსიონერები შიშობენ, რომ კრიპტოვალუტის გამოყენება მათი კუთვნილი თანხების მოცულობაზე უარყოფითად აისახება.

Сальвадор признал биткоин официальным платёжным средством
Сальвадор стал первой страной мира, признавшей биткоин официальным платёжным средством. Криптовалютой можно будет расплачиваться наряду с долларом США.
Закон об официальном использовании криптовалюты вступает в силу сегодня. Накануне Сальвадор сообщил, что купил двумя траншами первые 400 биткоинов. Инициатором закона стал президент Найиб Букеле. По его словам, биткоин поможет привлечь инвестиции и стимулировать внутреннее потребление.
Сальвадорцы смогут использовать криптовалюту для оплаты товаров и услуг с помощью электронного кошелька Chivo, сообщает "Радио Свобода".
Закон об использовании биткоина в Сальвадоре был принят в июне. Перед вступлением закона в силу в стране прошли протесты. Участники акций говорят, что опасаются мошенничества и нестабильности курса валюты. Пенсионеры, в частности, говорят, что использование криптовалюты отразится на объёме полагающихся им выплат.