თურქეთში კადიროველი ცემეს
სტამბოლში უცნობმა პირებმა ცემეს ჩეჩნეთის რესპუბლიკის კრემლის მიერ ხელდასმულ ლიდერ რამზან კადიროვის მხარდამჭერი, რომელიც 15 წლის განმავლობაში რესპუბლიკის ძალოვან უწყებებში მსახურობდა, - იუწყება Lenta.ru Telegram-არხ "Security Turkey"-ზე დაყრდნობით.
სოცქსელებში გავრცელებულ ვიდეოზე ჩანს, როგორ ცემს 5 სექტემბერს რამდენიმე ადამიანი საშუალო ასაკის მამაკაცს.
ტელეგრამ-არხი ასევე სატელეფონო საუბრის ჩანაწერს აქვეყნებს: თავდასხმის სავარაუდო მსხვერპლი ამბობს, რომ 2004-დან 2019 წლამდე ახმატ კადიროვის სახელობის ქვედანაყოფში მსახურობდა. «42 წლის ვარ, აქედან 17 წელი კადიროვის მთავრობაზე ვიმუშავე», — ამბობს მამაკაცი.
ბლოგის ავტორთა ინფორმაციით, ნაცემი პირი თურქეთში ჩეჩნური დიასპორის სამშობლოში დაბრუნების მსურველ წარმომადგენლებს ეცნობოდა და პრობლემის გადაჭრას ჰპირდებოდა, მაგრამ ჩეჩნეთში დაბრუნების შემდეგ მათ კადიროველები აკავებდნენ.
«Кавказ.Реалии»-სთან საუბარში თურქეთში მყოფმა ჩეჩენმა ბლოგერებმა განაცხადეს, რომ ძალადობას არ ემხრობიან, მაგრამ 5 სექტემბერს მომხდარის შემდეგ "თურქეთის ჩეჩნურ დიასპორას ზეიმი ჰქონდა".

СМИ: в Турции избили сторонника Кадырова
В Стамбуле неизвестные избили сторонника главы Чечни Рамзана Кадырова, 15 лет служившего в силовых структурах республики. Об этом сообщает Lenta.ru со ссылкой на Telegram-канал Security Turkey.
На размещенном в соцсетях видео запечатлено, как несколько человек избивают мужчину средних лет.
Канал также опубликовал запись телефонного разговора, на которой предполагаемый пострадавший якобы говорит, что с 2004 по 2019 год служил в полку имени Ахмата Кадырова. «Мне 42 года, я 17 лет работал на правительство», — уточняет мужчина.
Авторы блога утверждают, что избитый знакомился в Турции с чеченцами, желавшими вернуться на родину, и обещал решить их проблемы. Однако по приезде в Чечню их задерживали.
В беседе с «Кавказ.Реалии» блогеры заявили, что не поддерживают насилие, однако в связи со случившимся «у чеченцев был праздник».
Официальных комментариев по факту инцидента нет.
В начале апреля в Стамбуле произошла перестрелка с участием чеченцев, в результате которой погибли два человека — гражданин России чеченского происхождения и гражданин Азербайджана. Одну из сторон представлял вор в законе Хусейн Ахмадов, известный в криминальных кругах как Хусейн Слепой. Позже стало известно, что убитый житель Чечни перед перестрелкой дал Ахмадову пощечину.