ოსური უშიშროება ახალგორის 2-წლიან ბლოკადას პანდემიით "ამართლებს"
ცხინვალის დე ფაქტო ხეისუფლების მიერ ახალგორის რაიონის ბლოკადის დაწყებიდან 2 წელი შესრულდა. ზუსტად ორი წელია, ჩაკეტილია ახალგორის მახლობლად მდებარე საკონტროლო-გამშვები პუნქტი "ოძისი".
ოსური "სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტი" აცხადებს, რომ დე ფაქტო საზღვრის ჩაკეტვამ ცხინვალს COVID-19-ის პანდემიის კუთხით "დიდი ზიანი ააცილა", რადგან "თბილისი კორონავირუსის უკონტროლო გავრცელების საფრთხეს იგნორირებას უწევს".
ამასთანავე, დე ფაქტო "უშიშრობის კომიტეტის" იმავე განცხადებაში აღნიშნულია, რომ "ორი წლის წინ ქართულმა მხარემ უკანონოდ აამოქმედა წნელისთან პოლიციის საგუშაგო, გამშვები პუნქტების ჩაკეტვა კი ოსური მხარის საპასუხო ზომა იყო".
«თავის გადაწყვეტილებაში სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკის ხელისუფლება უპირველესად, მოსახლეობის უსაფრთხოების უზრუნველყოფის აუცილებლობით ხელმძღვანელობდა, თუმცა სახელმწიფო საზღვრის კვეთის მხრივ მოქმედი შეზღუდვების მიუხედავად, ჰუმანიტალური მიდგომიდან გამომდინარე, სისტემატიურად იღებს ინდივიდუალურ გადაწყვეტილებებს მეზობელ საქართველოში გადასვლის ან იქიდან დაბრუნების საჭიროების მქონე კონკრეტულ მოქალაქეებთან მიმართებაში», – ირწმუნება დე ფაქტო უშიშროების კომიტეტი.
ცნობისთვის: ჯერ კიდევ აპრილში ოსური "პარლამენტის" დე ფაქტო ვიცე-სპიკერმა ალექსანდრე ფილიევმა განაცხადა, რომ კორონავირუსით გამოწვეული დაავადება "რესპუბლიკის მოსახლეობის ნახევარზე მეტმა გადაიტანა", ივლისში კი მან დააზუსტა, რომ "ანტისხეულები მოსახლეობის უკვე 80%-ს აქვს გამომუშავებული".

В Цхинвали оправдали двухлетнюю блокаду Ахалгори коронавирусом
Два года прошло со дня закрытия властями самопровозглашенной республики Южная Осетия контрольно-пропускного пункта «Одзиси» близ населенного этническими грузинами поселка Ахалгори.
В югоосетинском КГБ сегодня заявили, что благодаря ограничению на де-факто границе избежали большего ущерба от COVID-19. В Цхинвали уверены, что Тбилиси «игнорирует опасность неконтролируемого распространения коронавируса».
В заявлении говорится, что два года назад грузинская сторона незаконно развернула пост полиции у села Цнелиси, а закрытие пунктов пропуска было ответной, вынужденной мерой, - сообщает "Эхо Кавказа".
«В принятом решении власти республики руководствовались, прежде всего, интересами обеспечения безопасности своих граждан. Однако, несмотря на ограничительные меры по пересечению государственной границы и исходя из гуманитарного подхода, руководством республики принимается индивидуальное мотивированное решение по каждому лицу, испытывающему необходимость посещения территории сопредельного государства или возвращения в Южную Осетию», – сказано в заявлении.
Югоосетинские власти ограничили передвижение граждан из Ахалгорского муниципалитета в ответ на обустройство грузинского поста у села Цнелиси. Посол Евросоюза в Грузии Карл Харцель 5 сентября призвал югоосетинские власти открыть контрольно-пропускной пункт «Одзиси», закрытый в 2019 году.Еще в апреле текущего года вице-спикер югоосетинского парламента Александр Плиев заявлял, что коронавирусом переболели около половины жителей Южной Осетии. В июле он также заявил, что около 80% населения Южной Осетии – с антителами к коронавирусу.