პუტინის რეჟიმი - მოქმედებაში: პენსიონერი პოლიტპატიმრის დედის დახმარებისთვის ექსტრემისტად სცნეს
ქალაქ უფას (ბაშკირეთის რესპუბლიკა, რუსეთი) სასამართლომ 3-წლიანი პირობოთი მსჯავრი მიუსაჯა პენსიონერ ილმირა ბიკბაევას, რომელმაც ხელისუფლების მიერ "ექსტრემიზმისთვის" გასამართლებული პოლიტპატიმრის დედას ჯამში 6500 რუბლი (დაახლოებით 250 ლარი) გადაურიცხა.
პროკურორი პენსიონერისთვის 4-წლიან პატიმრობას ითხოვდა სასჯელის საერთო რეჟიმის კოლონიაში მოხდით, - იუწყება Idel.Реалии.
ილმირა ბიკბაევას "ექსტრემისტული საქმიანობის დაფინანსებაში" გასული წლის დეკემბერში წაუყენეს ბრალი. პენსიონერი ბრალს არ აღიარებდა და აცხადებდა, რომ "ადამიანურად გაუწია მცირე დახმარება" პოლიტპატიმარ აირათ დილმუხამეტოვის დედას, რომელიც შვილის დაპატიმრების შემდეგ საარსებო წყაროს გარეშე დარჩა.
თუმცა რუსეთის უშიშროების სახელმწიფო სამსახურში ჩათვალეს, რომ პენსიონერის მიერ ორ ნაწილად - 2018 და 2019 წლებში გადარიცხული ეს თანხა დილმუხამეტოვის მიერ "ექსტრემისტული ხასიათის დანაშაულის ჩადენის დაფინანსებას" უნდა მოჰხმარებოდა.
"როსფინმონიტორინგმა" ბიკბაევა სასამართლოს მიერ ვერდიქტის გამოტანამდე ექსტრემისტებისა და ტერორისტების სიაში შეიყვანა.
თავად აირათ დილმუხამეტოვი 9 წლით გაასამართლეს სასჯელის მკაცრი რეჟიმის კოლონიაში მოხდით. ახალგაზრდას, რომელსაც უფლებადამცველები პოლიტპატიმრად თვლიან, "რუსეთის ტერიტორიული მთლიანობის რღვევისაკენ მოწოდებებში, ტერორიზმის პროპაგანდაში, ექსტრემისტულ საქმიანობასა და მის დაფინანსებაში" ადანაშაულებენ.

Пенсионерка получила три года условно за донат матери осужденного
Суд в Уфе приговорил пенсионерку Ильмиру Бикбаеву к трём годам условно за перечисление 6500 рублей матери Айрата Дильмухаметова, осужденного за экстремизм. Об этом сообщает корреспондент Idel.Реалии из зала суда.
Ранее прокурор требовал для неё четырех лет колонии общего режима. 3 сентября в последнем слове Ильмира Бикбаева вновь заявила о своей невиновности и попросила оправдать её.
В декабре прошлого года Ильмире Бикбаевой предъявили обвинение в финансировании экстремистской деятельности. Пенсионерка вину не признала, заявив, что оказывала помощь матери политзаключённого Айрата Дильмухаметова, в распоряжении которой после ареста сына "остались незначительные средства к существованию".
Следствие регионального управления ФСБ посчитало, что Бикбаева, переведя на банковскую карту матери арестованного политика 1500 рублей двумя платежами в 2018 году и 4500 рублей семью платежами в 2019 году, финансировала подготовку и совершение Дильмухаметовым "преступлений экстремистской направленности".
Росфинмониторинг внес Бикбаеву в список экстремистов и террористов до вынесения судебного решения.
Год назад Центральный окружной военный суд в Самаре приговорил Айрата Дильмухаметова к девяти годам колонии строгого режима. Его обвинили в призывах к нарушению территориальной целостности России, пропаганде терроризма, публичных призывах к осуществлению экстремистской деятельности и её финансированию.