ოსურ "პარლამენტში" ჩხუბი მოხდა
ცხინვალის ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო პარლამენტში მმართველი პარტია "ერთიანი ოსეთისა" და ოპოზიციის წარმომადგენლებს შორის ჩხუბი მოხდა. ამის შესახებ ერთდროულად რამდენიმე ტელეგრამ-არხში იუწყებიან, "სადეპუტატო" გაერთიანებამ "სამართლიანობისთვის" კი საგანგებო განცხადება გაავრცელა.
ინციდენტი "პრეზიდენტ" ანატოლი ბიბილოვის დაცვის ყოფილი წევრის, ამჟამად კი მმართველი პარტიის წარმომადგენელი "დეპუტატის" - აცამაზ ბიბილოვის კაბინეტში მოხდა. ირკვევა, რომ მან ოპოზიციონერი კოლეგა ზაზა დრიაევი თავისთან დაიბარა და კაბინეტში შესულს მოულოდნელად თავს დაესხა.
ხმაურზე შემთხვევის ადგილზე "დეპუტატები" და "პარლამენტის" თანამშრომლები მივიდნენ, რომლებმაც მოჩხუბრები გააშველეს.
"პრეზიდენტი" ბიბილოვი მისი დაცვის ყოფილ წევრს, ამჟამად "დეპუტატ" აცამაზ ბიბილოვს აჯილდოებს
«ბიბილოვის მხრიდან თავდასხმის მიზეზად იქცა ოპოზიციონერი დრიაევის საჯარო განცხადება იმის შესახებ, რომ მმართველი პარტიის წარმომადგენელი დეპუტატები "ლაქიებივით" დუმან მმართველი რეჟიმის ანტისახალხო პოლიტიკასთან დაკავშირებით. დანამდვილებითაა ცნობილი, რომ ზაზა დრიაევს ამ ჩხუბამდე პრზიდენტმა ბიბილოვმა დაურეკა და დაემუქრა, რომ თუ "ერთიანი ოსეთის" წინაშე ბოდიშს არ მოიხდიდა, ამას შესაბამისი შედეგები მოჰყვებოდა», - ნათქვამია ოსური ოპოზიციის მიერ სოციალურ ქსელ "ფეისბუქში" გავცელებულ განცხადებაში.
ოპოზიციონერი "დეპუტატი" ზაზა დრიაევი
ბოლო "საპარლამენტო" სესიის მსვლელობისას მმართველი პარტიის წარმომადგენლებმა რეგლამენტში იმ ცვლილების შეტანა სცადეს, რომელიც სესიების არა კანონმდებელთა საერთო რაოდენობის 2/3-იანი, არამედ მხოლოდ 18-კაციანი (ანუ მარტივი "სადეპუტატო" უმრავლესობით) ქვორუმის პირობებში ჩატარების შესაძლებლობას ითვალისწინებდა. ოპოზიციამ ამას კატეგორიული წინააღმდეგობა გაუწია, რაც მწვავე დებატებსა და ურთიერთშეურაცხყოფაში გადაიზარდა.

В Южноосетинском "парламенте" вновь неспокойно: "депутаты" перешли в рукопашную
В "парламенте" самопровозглашенной Южной Осетии произошла потасовка между представителем провластной партии «Единая Осетия» Ацамазом Бибиловым и оппозиционером Зазой Дриаевым, - сообщают несколько телеграм-каналов, а "депутатское" объединение «За справедливость» выступило с заявлением.
Инцидент произошел в рабочем кабинете бывшего охранника "президента", а ныне "депутата" Ацамаза Бибилова, который пригласил на разговор Зазу Дриаева, после чего неожиданно атаковал его. После двух ударов на шум сбежались работники "парламента" и разняли "депутатов".
Де-факто президент Анатолий Бибилов со своим бывшим охранником, ныне "депутатом" от правящей партии Ацамазом Бибиловым
«Причиной насилия в отношении депутата стало то, что он позволил себе на сессии назвать депутатов от партии власти «мочалками» из-за их соглашательства с антинародной политикой режима. Особо неприемлемо то, что Дриаеву позвонил президент Бибилов, оскорблял и угрожал, что если он не извинится перед "Единой Осетией", его ждут печальные последствия», - говорится в заявлении, опубликованном в фэйсбуке.
Заза Дриаев
Во время последней сессии "парламента" самопровозглашенной Южной Осетии "депутаты" от партии власти предприняли попытку внести изменения в регламент: они предусматривали возможность проведения заседания при кворуме в 18 человек, т.е. простым депутатским большинством, а не 2/3 от общего количества "парламентариев". С этим категорически не согласились оппозиционеры, вступившие в жесткие споры с коллегами.