გრეგოროვა საქართველოში დემოკრატიის უფრო მეტი უკუსვლის შემთხვევაში რიგ სფეროებში ურთიერთობების გადახედვას არ გამორცხავს
03/09/2021 08:52:37 პოლიტიკა
"ევროპელი მწვანეებისა და ევროპელთა თავისუფალი ალიანსი" (Greens/EFA) წევრი, მაკროფინანსური დახმარებების მიმართულებით მომუშავე ევროპარლამენტარი მარკეტა გრეგოროვა ევროკავშირის მაკროფინანსური დახმარების მეორე ტრანშზე უარის თქმის შესახებ საქართველოს მთავრობის ამასწინანდელ გადაწყვეტილებას ეხმიანება და ქვეყანაში დემოკრატიის კუთხით კიდევ უფრო მეტი უკუსვლის ან მოქალაქეების მდგომარეობის გაუარესების შემთხვევაში ურთიერთობების სხვა სფეროებში გადახედვას არ გამორიცხავს.
როგორც გრეგოროვამ ”აქცენტის” კითხვის საპასუხოდ განაცხადა, მას უჭირს იმის თქმა, არის თუ არა მაკროფინანსური დახმარების მეორე ტრანშის შეჩერება ერთჯერადი აქტი, რადგან ვერ იწინასწარმეტყველებს, რის გაკეთებას აპირებს საქართველოს მთავრობა სამომავლოდ, თუმცა ეს მაკროფინანსური დახმარება პოსტპანდემიური საგარეო ვალის ნაწილი იყო და ამ ვალმა საქართველოს მშპ-ის 60%-ს მიაღწია, რაც კანონმდებლობით გათვალისწინებული ლიმიტია. აქედან გამომდინარე, ევროპარლამენტარი ვარაუდობს, რომ საქართველო უახლოეს მომავალში ფინანსურ დახმარებას არ მოითხოვს.
რაც შეეხება იმას, რამდენად შესაძლებელია, ევროკავშირის მხრიდან საქართველოსთვის სხვა სახის დახმარების გაწევა შეწყდეს, როგორც გრეგოროვა აცხადებს, “პირველ რიგში, მნიშვნელოვანია, აღინიშნოს, რომ უშუალოდ ეს დახმარება საქართველოს ინიციატივით შეწყდა”. “გვესმის მიზეზი, თუმცა ვიმედოვნებთ, რომ ადამიანის უფლებების, კანონის უზენაესობისა და დემოკრატიული პრინციპების კუთხით ქვეყანაში დაგეგმილი ცვლილებები სათანადოდ განხორციელდება. თუ ეს არ მოხდება და ჩვენ დავინახავთ დემოკრატიის კუთხით კიდევ უფრო მეტ უკუსვლას ან საქართველოს მოქალაქეების მდგომარეობის გაუარესებას, ბუნებრივია, არსებობს ურთიერთობების გადახედვის შესაძლებლობა სხვა სფეროებშიც, სადაც ევროკავშირი და საქართველო თანამშრომლობენ, ან ფლობენ აქტივებს. მაგალითად, არსებობს სხვა ტიპის დაფინანსებები, DCFTA–ისა და ასოცირების ხელშეკრულებაში გაწერილი რეგულაციები. უახლოეს თვეებში უნდა ვნახოთ, რა მიმართულებით წავა საქართველო” – განაცხადა ევროპარლამენტარმა.
მკითხველისთვის განვმარტავთ, რომ საქართველოსთვის 150 მლნ ევროს ოდენობის სესხის გამოყოფა ევროკავშირის სამეზობლოში კორონავირუსული პანდემიით გამოწვეული ეკონომიკური შედეგების შემსუბუქებისკენ მიმართული ინიციატივის ნაწილია. ამ მიზნით ევროკავშირსა და თითოეულ სახელმწიფოს შორის გაფორმდა ურთიერთგაგების მემორანდუმები კონკრეტული დეტალებით. საქართველომ ამ სესხის პირველი - 75-მილიონიანი ტრანში უკვე მიიღო, თუმცა უარი განაცხადა მეორე 75-მილიონიან ტრანშზე.
“ამ თანხის მთავარი მიზანი იყო, ხელი შეეწყო ეკონომიკის გაძლიერებისთვის პანდემიის შემდგომ პერიოდში, ასევე რეფორმებისთვის იმ სფეროებში, რომელიც გარკვეულ გაუმჯობესებას საჭიროებს (სახელმწიფო ფინანსების მენეჯმენტის გაძლიერება, მმართველობის გაუმჯობესება, სექტორული რეფორმები და შრომის ბაზრის პოლიტიკა). ვიმედოვნებ, მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს მთავრობამ გადაწყვიტა, უარი ეთქვა მაკროფინანსური დახმარების მეორე ტრანშის მიღებაზე, ხელისუფლება გაიაზრებს ამ რეფორმების გატარების აუცილებლობას და ამას მისი პოლიტიკური მმართველობის პერიოდში განახორციელებს” – განაცხადა გრეგოროვამ.
ამასთან, მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ეს პირობები “არ გამოიყენება სიტუაციის პოლიტიზირებისთვის, როგორც პრემიერ–მინისტრმა ღარიბაშვილმა თქვა”: “რეფორმებმა უნდა გააუმჯობესოს საქართველოს მოქალაქეების ცხოვრების ხარისხი, რაც ჩვენს საბოლოო საერთო მიზანს წარმოადგენს".

MEP Gregorova - If we see more democracy-backsliding, there are areas in which EU and Georgia cooperate or have assets and where it can be re-negotiated
03/09/2021 08:52:37 Politic
Vice-Chair of the Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly, member of the EU-Georgia Parliamentary Association Committee, MEP Marketa Gregorova does not rule out a revision of relations between Georgia and the European Union in some areas.
The European Union said while it respects the Georgian Government’s decision on not to ask it the disbursement of EUR 75 loan, it notes that “Georgia failed to sufficiently address the condition for this macro-financial assistance and notably, to increase independence, accountability and the quality of the judicial system.”
When asked, “is the suspension of the second tranche of macro-financial assistance a one-time act?” MEP Gregorova told the Accent:
“That is of course difficult to answer for me, as I cannot predict what the Georgian government plans on doing. However, this macro-financial assistance has been part of a post-pandemic foreign debt and this dept reached 60 % of Georgia's GDP, which is the legal limit. Therefore I can assume that Georgia won't be asking for further financial assistance in the near future.”
As for possible suspicion of other assistance of the EU to Georgia, she noted:
“It is important to note that this assistance has been stopped from Georgia's side. Even though we understand the reasoning behind it, we do hope that the foreseen changes in terms of human rights, rule of law and democratic principles will still be made. In case that does not happen and we see more democracy-backsliding or worsening situation of Georgian citizens, there are naturally other areas in which the EU and Georgia cooperate or have assets and where it can be re-negotiated. These are other funds in various sectors, provisions in the DCFTA and also in the Asociation Agreement. We need to see in the upcoming months, what is the direction Georgia goes.”
According to her, the loan of 150 mil. EUR to Georgia has been part of an initiative to limit the economic fallout of the coronavirus pandemic in the EU neighbourhoods, for which has been signed the Memorandum of Understanding with specific details for each state. Georgia has received the first part of this loan of 75 mil. EUR but decided not to take the second part.
“The importance was to strengthen the economy after the Covid-19 pandemic, but also to help with reforms where Georgia needs to make some improvements, such as in strengthening the public finance management, improving governance, sector reforms and labour market policies. I am hopeful that even though Georgian government decided not to take the second part of the MFA loan, that they will recognize the need for these reforms and look into that during their political term. These conditions are not used to politicize the situation as the Prime Minister suggested, but it should enhance the quality of life of the citizens of Georgia, which should be our common goal in the end,” she added.