თურქეთი საკუთარ "პენტაგონს" აშენებს
თურქეთის ხელისუფლება 2023 წლისთვის ანკარაში ეროვნული თავდაცვის სამინისტროს შენობების ახალი კომპლექსის აშენებას გეგმავს სახელწოდებით "Ay Yıldız" («ნახევარმთვარე და ვარსკვლავი»). კომპლექსის ორ ცენტრალურ შენობას ნახევარმთვარისა და ვარსკვლავის - მუსლიმურ კულტურაში გავრცელებული იმ ორი სიმბოლოს ფორმა ექნება, რომლებიც თურქეთის ეროვნულ დროშაზეც ფიგურირებს.
30 აგვისტოს თურქეთის პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა ანკარაში კომპლექსის მშენებლობის დაწყების ოფიციალური ცერემონია ჩაატარა. მან პროექტს უწოდა "სტრუქტურა, რომელიც მტერს შიშს ჩაუსახავს, ხოლო მოყვარეს - ნდობას" და დასძინა, რომ აქ ჩამოყალიბდება თავდაცვის ერთიანი, ცენტრალიზებული სისტემა. კერძოდ, ახალ შენობაში განთავსდება ქვეყნის თავდაცვის სამინისტროს, გენერალური შტაბისა და შეიარაღებული ძალების ყველა სახეობის სარდლობის შენობები. «თავდაცვის ცვალებადი საჭიროებები მოითხოვდა, არმიისა და სამინისტროს ყველა ქვედანაყოფს ერთ ჭერქვეშ ემუშავა" - განმარტა ერდოღანმა.
«ნახევარმთვარე და ვარსკვლავი» 12,6 მლნ კვ. მ ტერიტორიაზე განთავსდება, რომელთაგან 890 000 დახურულ სივრცეს დაეთმობა 15 000-მდე ადამიანის განთავსების შესაძლებლობით. ვარსკვლაივის ფორმის შენობა კომპლექსის შესასვლელის ფუნქციას შეასრულებს, ნახევარმთვარის ფორმის ნაგებობაში კი განთავსდება კონფერენც-დარბაზები და სხვა ფართები ღონისძიებების გასამართად.
ამ დროისთვის მომავალი კომპლექსის ადგილზე პირველადი სამშენებლო სამუშაოებია დაწყებული.
სამხედრო ნაგებობების კომპლექსს აშშ-ის თავდაცვის სამინისტროს შტაბ-ბინის ხუთკუთხა შენობას - პენტაგონს ადარებენ და "თურქულ პენტაგონადაც" კი მონათლეს, მაგრამ მისი ფართობი ამერიკულთან შედარებით, რამდენჯერმე უფრო დიდი იქნება, კერძოდ, თითქმის 605 000 კვ. მეტრი, რომელთაგან 350-მდე კვ. მ საოფისე ფართებს დაეთმობა. ამასთან, პენტაგონი მეტ ადამიანს - 23 ათასს იტევს.
თურქულ მედიას განსხვავებული მონაცემები მოჰყავს იმასთან დაკავშირებით, როდის გაიხსნება კომპლექსი. სააგენტო "ანადოლუს" ცნობით, მისი გახსნა 2023 წლის 19 მაისისთვისაა დაგეგმილი. გაზეთი "Daily Sabah" წერს, რომ ამ დღისთვის მშენებლობა დასრულდება, ხოლო გამოცემა "Hürriyet Daily News"-ს ერდოღანის ციტატა მოჰყავს იმის შესახებ, რომ თურქეთის ხელისუფლების მიზანია, კომპლექსი თურქეთის რესპუბლიკის დაარსების მე-100 წლისთავისთვის - 2023 წლის 29 ოქტომბერს გახსნას.

Турция построит комплекс Минобороны в виде звезды и полумесяца, чтобы «внушить страх врагам». Его сравнивают с Пентагоном
02/09/2021 05:54:31 Мир
Власти Турции собираются к 2023 году построить в Анкаре новый комплекс зданий министерства национальной обороны страны под названием Ay Yıldız («Полумесяц и звезда»). Два центральных здания комплекса будут выглядеть как полумесяц и звезда — два символа, распространенные в мусульманской культуре, которые также изображены на флаге Турции.
30 августа президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган провел в Анкаре церемонию начала строительства комплекса. Он назвал проект «структурой, которая внушит страх врагам Турции и доверие — друзьям». По его словам, там будет создана централизованная, единая система обороны. В комплексе будут находиться здания Минобороны, Генштаба и командований всех видов вооруженных сил. «Меняющиеся потребности обороны требовали, чтобы все подразделения армии и министерства работали под одной крышей», — сказал Эрдоган.
«Полумесяц и звезда» расположится на территории площадью 12,6 миллиона квадратных метров, из которых 890 тысяч квадратных метров придется на крытые помещения. В них смогут работать до 15 тысяч человек. Здание в форме звезды станет входом в комплекс, в здании в виде полумесяца будут конференц-залы, а перед ним появится площадь для мероприятий. Сейчас на месте будущего комплекса Минобороны начались первые строительные работы.
Комплекс военных зданий сравнивают с Пентагоном — штаб-квартирой Минобороны США в форме пятиугольника, и даже называют «турецким Пентагоном». Но заявленная площадь проекта «Полумесяц и звезда» в несколько раз больше — площадь Пентагона составляет почти 604 тысячи квадратных метров, из которых более 343 тысяч отдано под офисные помещения. При этом Пентагон вмещает больше людей — 23 тысячи человек.
Турецкие СМИ привели разные данные о том, когда будет открыт комплекс «Полумесяц и звезда». Так, агенство «Анадолу» сообщило, что «открытие кампуса в рамках проекта „Полумесяц и звезда“ состоится 19 мая 2023 года». Газета Daily Sabah написала, что к этому дню завершится строительство. А издание Hürriyet Daily News привело цитату Эрдогана, который сказал, что «наша цель — открыть этот комплекс в день 100-летия основания Турецкой Республики 29 октября 2023 года».