ლუკაშენკო: რუსეთი ათობით საჰაერო ხომალდსა და ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის საშუალებებს მოგვაწვდის, მათ შორის, შესაძლოა, C-400-საც
01/09/2021 14:31:13 მსოფლიო
ბელორუსის ავტორიტარულმა ლიდერმა ალექსანდრე ლუკაშენკომ განაცხადა მოსკოვთან მიღწეული შეთანხმების შესახებ, რომლის თანახმად, რუსეთი ბელორუსს ათობით თვითმფრინავს, ვერტმფრენსა და ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის საშუალებებს მიაწვდის, რომელთა შორის შესაძლოა, იყოს საზენიტო-სარაკეტო კომპლექსები С-400.
ლუკაშენკოს განცხადებით, საუბარია "ულტრათანამედროვე აღჭურვილობაზე", ხოლო მისი საბოლოო ნუსხა ერთობლივი წვრთნების "დასავლეთი-2021" დასრულების შემდეგ გამოცხადდება.
• სტრატეგიული მანევრები 10-16 სექტემბრისთვისაა დაგეგმილი. რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ცნობით, წვრთნებში 200 000-მდე სამხედრო, 760-მდე ერთული ტექნიკა და 15 ხომალდი ჩაებმება.
9 სექტემბერს მოსკოვში ლუკაშენკოსა და პუტინის მორიგი შეხვედრაა დაგეგმილი. როგორც ამასწინათ რუსეთში ბელორუსის ელჩმა ვლადიმირ სემაშკომ განაცხადა, მხარეები ხელს მოაწერენ რიგ "საგზაო რუქებს" რუსეთ-ბელორუსის ინტეგრაციასთან დაკავშირებით. თუმცა მოგვიანებით საელჩომ მისი სიტყვები უარყო. თავად ლუკაშენკო კი აცხადებს, რომ დოკუმენტები შესაძლოა, ოქტომბერ-ნოემბერში გაფორმდეს.
• ივლისში ლუკაშენკო ირწმუნებოდა, რომ ბელორუსის ტერიტორიაზე რუსული სამხედრო ბაზების განთავსების საჭიროება არ არსებობდა, თუმცა "საჭიროების შემთხვევაში" ქვეყანაში რუსული ჯარის გადასროლას არ გამორიცხავდა და აცხადებდა, რომ მის ადმინისტრაციას "შეეძლო, ნახევარი მილიონი შეიარაღებული პირი დაეყენებინა".

Лукашенко: Россия передаст Беларуси самолеты, вертолеты и С-400
Александр Лукашенко в среду заявил о достигнутой с Кремлём договорённости, в соответствии с которой Россия поставит Беларуси десятки самолетов, вертолетов, а также средства противовоздушной обороны, среди которых могут быть зенитно-ракетные комплексы С-400.
По его словам, соответствующее распоряжение он подписал во вторник. Лукашенко сказал, что речь идёт о "самом современном оборудовании". Белорусский авторитарный руководитель сообщил, что окончательный перечень вооружений, которые Москва передаст Минску, будет согласован после проведения совместных российско-белорусских учений "Запад-2021".
Стратегические маневры пройдут с 10 по 16 сентября. По данным Минобороны России, в них примут участие около 200 тысяч военнослужащих, а также до 760 единиц техники и 15 кораблей.
9 сентября состоится очередная встреча Лукашенко с Владимиром Путиным в Москве. Как заявил накануне белорусский посол в Москве Владимир Семашко, стороны подпишут ряд "дорожных карт" по интеграции России и Беларуси. Впоследствии, однако, его слова опровергли в посольстве. Сам Лукашенко говорит, что подписание документов может состояться в октябре-ноябре.
В июле Лукашенко утверждал, что необходимости размещать военные базы России на территории Беларуси нет, однако допускал переброску российских войск в случае необходимости. Он заявлял, что его администрация может поставить "под ружьё" до полумиллиона человек.