რატომ არის მნიშვნელოვანი "ყირიმის პლატფორმაში" საქართველოს მონაწილეობა
ევროპარლამენტარები "აქცენტთან" "ყირიმის პლატფორმის" ინაუგურაციას ეხმიანებიან და განმარტავენ რატომ არის ეს ფორმატი მნიშვნელოვანი "ასოცირებული ტრიოს" ქვეყნებისთვის (საქართველო, მოლდოვა და უკრაინა).
ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეის თავმჯდომარე ანდრიუს კუბილიუსი მიიჩნევს, რომ ყირიმის პლატფორმა ხელს უწყობს ევროპის კონტინენტზე მიმდინარე უკანონო ოკუპაციის საკითხისადმი საერთაშორისო საზოგადოების ყურადღების შენარჩუნებას.
"საქართველო კრემლის მხრიდან აგრესიის მსხვერპლია, ამიტომაც ბუნებრივია, რომ ქვეყანა წარმოდგენილია ამ პლატფორმაზე. ერთიანი ძალისხმევაა საჭირო, რათა ეფექტური წინააღმდეგობა გაეწიოს ნარატივს, თითქოს ოკუპაციები ახალი "ნორმაა", – განუცხადა ევროპარლამენტარმა "აქცენტს".
ევროკავშირი-საქართველოს ასოცირების საპარლამენტო კომიტეტის თანათავმჯდომარის რასა იუკნევიჩენეს განცხადებით, რუსეთის მიერ უკრაინის, მოლდოვას და საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაცია "მოლოტოვის დოქტრინის" გაგრძელებაა.
მისი შეფასებით, "ასოცირებული ტრიოს" ქვეყნების ევროატლანტიკურ სივრცეში გაწევრიანება ერთადერთი ფუნდამენტური გზაა ევროპის დანაწევრების მიმდინარე მცდელობების აღსაკვეთად".
"ყირიმის პლატფორმის ინაუგურაცია სიმბოლურ ისტორიულ დღეს - 23 აგვისტოს გაიმართა: 1939 წლის 23 აგვისტოს ორი ტირანის — სტალინისა და ჰიტლერის მიერ მართულმა რუსეთმა და გერმანიამ ხელი მოაწერეს საიდუმლო ოქმებს იმის შესახებ, თუ როგორ გაიყოფდნენ ოკუპირებულ ევროპას. რუსეთის მიერ უკრაინის, მოლდოვას და საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაცია "მოლოტოვის დოქტრინის" გაგრძელებაა. უკრაინელები დონბასში იბრძვიან არა მარტო უკრაინისთვის, არამედ ჩვენი თავისუფლებისთვისაც. თავისუფლებისმოყვარე ყველა ხალხისა და ქვეყნის მორალური მოვალეობაა, მხარი დაუჭირონ უკრაინის, საქართველოს და მოლდოვას ტერიტორიულ მთლიანობას, ასევე მათ სწრაფვას ნატო–სა და ევროკავშირის წევრობისკენ. ამ ქვეყნების ევროატლანტიკურ სივრცეში გაწევრიანება ხომ ერთადერთი ფუნდამენტური გზაა ევროპის დანაწევრების მიმდინარე მცდელობების აღსაკვეთად", – განუცხადა ევროპარლამენტარმა "აქცენტს".
გარდა ამისა, ევროპარლამენტარები "ასოცირებული ტრიოს" ფორმატის საგებელზეც საუბრობენ და იქვე აღნიშნავენ, რომ ევროპულ ორგანიზაციებში გაწევრიანება დამოკიდებული იქნება, მათ შორის რეფორმების რეალურ პროგრესზე.
"ასოცირებული ტრიოს" ფორმატი სარგებლის მომტანია ევროკავშირისკენ მიმავალი სამივე ქვეყნისთვის – საქართველოსთვის, უკრაინისა და მოლდოვასთვის. გარდა ამისა, ეს ხელს შეუწყობს უფრო მძლავრი გზავნილის შექმნას და ზეგავლენას მოახდენს ევროკავშირის პოლიტიკაზე "აღმოსავლეთ პარტნიორობის" ყველაზე განვითარებული ქვეყნების მიმართ. თუმცა ბევრი რამ დამოკიდებული იქნება რეფორმების რეალურ პროგრესზე, ასევე ამ ქვეყნების უნარზე, ჩამოაყალიბონ მკაფიო ინიციატივები და იდეები. ევროკავშირის მხრიდან პროგრესი შეფასებულია ინდივიდუალურად თითოეული ქვეყნისათვის და შეფასებისას გათვალისწინებულია ასოცირების შეთანხმების ყველა ასპექტი, მათ შორის — დემოკრატიული განვითარების, კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებების დაცულობის დონე", – აცხადებს კუბილიუსი.

Why is Georgia's participation in Crimea Platform important?
Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili has addressed the inaugural summit of the Crimea Platform, a Ukrainian diplomatic initiative aimed at strengthening international coordination efforts against Russia’s illegal annexation of Crimea.
Speaking about Russia’s “deliberate” policies directed at “undermining the peace processes” and “destabilizing the security situation on the ground,” the Prime Minister said “the West is bound to come face-to-face with ever-increasing sources of destabilization without resolving the conflicts in the region.”
He stressed Georgia’s commitments to peaceful resolution of conflicts, while also “pursuing unequivocal consolidation of democratic reforms, sustainable economic development, along with the European and Euro-Atlantic aspirations.”
Vice-chair of the EU-Georgia Parliamentary Association Committee Rasa Jukneviciene and Chair of the Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly Andrius Kubilius explain why the Crimea Platform is important for Associated Trio”(Georgia, Moldova and Ukraine).
“The Crimean Platform helps to keep the question of ongoing illegal occupation in the European continent in focus of the international community. Georgia is also suffering of such aggression of the Kremlin, so it is natural that Georgia is represented in this platform. United efforts are needed to counteract the narratives that the occupations are the new “normality”, MEP Andrius Kubilius told the Accent.
According to Rasa Jukneviciene, Russian occupation of Ukrainian, Moldovan and Georgian territories is the continuation of the Molotov doctrine.
As she told the Accent, the Euro -Atlantic membership of those countries is the only fundamental way to counteract the ongoing efforts to divide Europe.
“The EU is a union of values, not only interests. EU Membership is not only about socio-economic development and benefits of freedom of movement, but also about strong democratic institutions, free and fair elections, and the rule of law. I believe in Georgians and their willingness to find a way for a robust political dialogue among all political forces which sincerely support Georgia’s Euro -Atlantic aspirations.
August 23, the date the Crimean Platform was launched, is historically symbolic. It is the day when in 1939 Stalin’s Russia and Hitler’s Germany have signed secret protocols on how occupied Europe will be divided between the two tyrants. Russian occupation of Ukrainian, Moldovan and Georgian territories is the continuation of the Molotov doctrine. Ukrainians in Donbas are indeed fighting also for our freedom. It is the moral duty for all freedom loving people and countries to support Ukraine’s, Georgia’s and Moldova’s territorial integrity and their strive for NATO and EU Membership. The Euro -Atlantic membership of those countries is the only fundamental way to counteract the ongoing efforts to divide Europe,” she told the Accent.
MEP Kubilius emphasized the importance of the EU Associated Trio format:
“This format is beneficial to all three countries on their path towards the EU. It can help create a stronger message, bigger visibility and leverage on EU policy towards most advanced EaP countries.” However, he added that “a lot will depend on ability of the three countries to formulate clear initiatives and ideas, and on real progress in reforms.”
“Important to note, that on the EU side, the progress is assessed individually for each country, and all aspects of the Association Agreements are taken into account in the assessment, i.e. also the situation with democracy, rule of law and human rights,” MEP Kubilius said.