თალიბები: ავღანეთში დემოკრატია არ იქნება
ავღანეთი დემოკრატიული სახელმწიფო არ იქნება, ქვეყნის მმართველობა ისლამის კანონებით განხორციელდება, ახალი ხელისუფლების უმაღლესი ლიდერი კი "თალიბანის" ხელმძღვნელი ჰაიბათულა აჰუნძადა იქნება, - განაცხადა დღეს დაჯგუფების წარმომადგენელმა ვაჰიდულა ჰაშიმიმ.
«არავითარი დემოკრატიული სისტემა არ იარსებებს, რადგან ამისათვის ჩვენს ქვეყანაში არავითარი საფუძველი არ არსებობს. ჩვენ არ შევალთ დისკუსიაში იმის შესახებ, რომელი პოლიტიკური სისტემა სჭირდება ავღანეთს, რადგან ამ კითხვაზე პასუხი ნათელია», — ციტირებს ჰაშიმის Reuters.
ცნობისთვის: როგორც დღეს გაირკვა, პრეზიდენტი აშრაფ განი, რომელიც ავღანეთს 2014 წლის 29 სექტემბრიდან 2021 წლის 15 აგვისტომდე მართავდა, არაბეთის გაერთიანებულ საემიროებშია გაქცეული.

Талибы заявили, что Афганистан не будет демократическим
Афганистан не будет демократическим государством, страной будут управлять в соответствии с законами Ислама. Верховным лидером при новой власти будет предводитель «Талибана» (запрещенная в РФ террористическая организация) Хайбатулла Ахундзада, заявил представитель группировки Вахидулла Хашими.
«Никакой демократической системы не будет, поскольку для этого в нашей стране нет никаких оснований. Мы не будем дискутировать о том, какая политическая система нужна Афганистану, поскольку ответ на этот вопрос ясен», — передает агентство Reuters со ссылкой на представителя движения Хашими.
По словам собеседника агентства, верховным лидером при новой власти будет предводитель «Талибана» Хайбатулла Ахундзада. Ранее с 29 сентября 2014 года по 15 августа 2021 страну возглавлял Ашраф Гани.