ცხინვალი: "ქართველმა მიგრანტებმა კალიარიში აქციის ჩაშლა სცადეს"
ცხინვალის ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო საგარეო უწყების მტკიცებით, ეთნიკურად ქართველმა მიგრანტებმა იტალიურ ქალაქ კალიარიში "პროვოკაცია მოაწყვეს" და 2008 წლის ომის მე-13 წლისთავისადმი მიძღვნილი "ლოცვის აქციის ჩაშლა სცადეს".
როგორც ცხინვალში აცხადებენ, აქციაში, რომელიც "სამხრეთ ოსეთის მეგობრების ჯგუფის" მიერ იყო ორგანიზებული [ორგანიზაციის ხელმძღვანელი - "სამხრეთ ოსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელი" რობერტო პინა - რედ.], "კალიარის ადგილობრივი მოსახლეობა" მონაწილეობდა.
«სამწუხაროდ, ეთნიკურად ქართველმა მიგრანტებმა, რომელთაც ქალი ედგათ სათავეში, სამგლოვიარო აქციაზე პროვოკაცია მოაწყვეს და თავისი არაადექვატურ-ისტერიული ქცევით იტალიის მოქალაქეთა მშვიდობიანი აქციის ჩაშლა სცადეს. თუმცა ეს პროვოკაცია წარუმატებელი აღმოჩნდა - კუნძულ სარდინიის მკვიდრთა აქცია მალევე გაგრძელდა" - ნათქვამია დე ფაქტო უწყების მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.

Югоосетинский МИД обвинил грузинских мигрантов в попытке срыва акции в Кальяри
По информации МИД самопровозглашенной республики Южная Осетия, 12 августа на итальянском острове Сардиния, в городе Кальяри прошла акция-молебен, посвященная 13-й годовщине Августовской войны 2008 года.
В Цхинвали говорят, что акцию организовала «Группа друзей Южной Осетии» во главе с представителем югоосетинского МИДа Роберто Пинна, в ней приняли участие жители Кальяри.
«К сожалению, траурное событие было омрачено провокацией, совершенной группой мигрантов грузинской национальности, которыми руководила женщина. Своим неадекватно-истерическим поведением они попытались сорвать мирную акцию граждан Италии – коренных жителей острова Сардиния», – заявили в югоосетинском ведомстве.
В Цхинвали говорят, что «провокация не увенчалась успехом», и памятное мероприятие продолжилось.
В феврале текущего года в МИД Грузии заявили, что «оккупационные режимы назначают в различных странах самозванцев – т.н. послов и представителей».