ახალი ზელანდია საზღვრებს 2022 წლამდე არ გახსნის
უცხოელებისთვის ზელანდიაში შესვლა მინიმუმ, მიმდინარე წლის ბოლომდე დარჩება შეზღუდული. ამის შესახებ ქვეყნის პრემიერ-მინისტრმა ჯასინდა არდერნმა განაცხადა.
მისივე თქმით, მსგავსი სტრატეგია საუკეთესოა კორონავირუსის გავრცელების აღსაკვეთად და ამავე დროს ეკონომიკის "მუშა" მდგომარეობაში შესანარჩუნებლად.
"სრულად ჯერ უბრალოდ ვერ გავიხსნებით. ვიმოქმედებთ გააზრებულად და ფრთხილად, რადგან გვსურს, გზა მაქსიმალურად დარწმუნებულებმა განვაგრძოთ", - აღნიშნა მთავრობის მეთაურმა.
როგორც ხელისუფლება აღნიშნავს, მომავალ წელს, როცა ზელანდია საზღვრებს გახსნის, კარგი ეპიდვითარების მქონე ქვეყნებიდან ჩასული, თანაც ვაქცინირებული ტურისტებისთვის სავალდებულო კარანტინი მოიხსნება, მაღალი მაჩვენებლების მქონე ქვეყნებიდან ჩამსვლელებისთვის კი ძალაში დარჩება.
ახალი ზელანდია პანდემიის კონტროლის კუთხით მსოფლიოში ერთ-ერთ ყველაზე წარმატებულ ქვეყნად ითვლება. 5-მილიონიან სახელმწიფოში კორონავირუსისგან ამ დრომდე 26 მოქალაქეა გარდაცვლილი.

Новая Зеландия отказалась открывать границы до 2022 года
Въезд в Новую Зеландию останется ограничен для иностранцев, по меньшей мере, до конца 2021 года, - заявила премьер-министр Джасинда Ардерн.
По её словам, такая стратегия – лучший способ не допустить распространения коронавирусной инфекции COVID-19 и поддерживать экономику в рабочем состоянии.
"Мы просто пока не можем открыться полностью. Наши шаги будут осторожными и продуманными, потому что мы хотим двигаться дальше с чувством максимальной уверенности", - сказала, по информации "Радио Свобода", глава новозеландского правительства.
Власти отмечают, что когда Новая Зеландия действительно откроется в следующем году, то для полностью вакцинированных иностранцев из стран с низким риском заражения коронавирусом будет отменено требование обязательного карантина. Приезжающие из государств с высоким риском будут обязаны находиться в карантине две недели.
Новую Зеландию считают одной из самых успешных стран мира в контроле за распространением коронавируса. В списке умерших там от болезни лишь 26 человек – при населении в пять миллионов.