ირანმა რუსეთს ბოდიშის მოხდა მოსთხოვა
მიზეზად იქცა დიპლომატის ფოტო ბრიტანეთის ახალ ელჩ საიმონ შერკლიფთან ერთად, რომელმაც ირანის ხელისუფლებას ქვეყანაში საბჭოთა კავშირისა და ბრიტანეთის ერთობლივი შეჭრა გაახსენა.
11 აგვისტოს ირანში რუსეთის საელჩომ ჯაგარიანისა და შერკლიფის ერთობლივი ფოტო გამოაქვეყნა. კადრი კომპოზიციურად იმეორებს სხვა ცნობილ ფოტოს - თეირანის 1943 წლის კონფერენციაზე გადაღებულ კადრს, რომელზეც სსრკ-ის, აშშ-ისა და ბრიტანეთის ლიდერები იოსებ სტალინი, ფრანკლინ რუზველტი და უინსტონ ჩერჩილი კიბესთან სავარძლებში სხედან.
"ტვიტერში" განთავსებული ფოტოს ქვეშ კომენტარებში ირანელი მომხმარებლები იმაზე მიუთითებენ, რომ "ეს კადრი მათ კოლონიალურ წარსულს შეახსენებთ".
• სსრკ და ბრიტანეთი 1941 წლის აგვისტოში ირანში ერთობრივად შეიჭრნენ, შაჰ რეზა ფეხველის ტახტზე უარის თქმა აიძულეს და 1946 წლამდე ქვეყნის ოკუპაციას ახდენდნენ.
საგარეო უწყების ხელმძღვანელმა ჯავად ზარიმ ფოტოს "უადგილო" უწოდა. "ირანელმა ხალხმა დაამტკიცა, რომ მისი ბედი არასოდეს გახდება დამოკიდებული უცხო ქვეყნებსა და მათ საელჩოებზე", - დაწერა მან ტვიტერში.
თავის მხრივ, რუსეთის საელჩომ მოგვიანებით ასევე ტვიტერში განაცხადა, რომ ფოტოს "ანტიირანული კონტექსტი არ ჰქონია". თუმცა ბოდიში რუსულ მხარეს არ მოუხდია.

Иран потребовал от России извиниться за фотографию посла, напоминающую об оккупации
Посол России в Тегеране Леван Джагарян был вызвал в Министерство иностранных дел Ирана. Поводом стала фотография дипломата с новым послом Великобритании Саймоном Шерклиффом. Она напомнила властям Ирана о советско-британском вторжении в страну, закончившегося свержением шаха и оккупацией.
Посольство России в Иране 11 августа опубликовало фотографию Джагаряна с Шерклиффом. Это фотография композиционно повторяет другой известный снимок, сделанный во время Тегеранской конференции 1943 года. На нем лидеры СССР, США и Великобритании — Иосиф Сталин, Франклин Рузвельт и Уинстон Черчилль — сидят в креслах на лестнице.
В комментариях к фотографии в твиттере иранские пользователи заявляют, что фотография напоминает им о колониальном прошлом. Советский Союз и Великобритания совместно вторглись в Иран в августе 1941 года, принудили шаха Резу Пехлеви отречься от престола и до 1946 года оккупировали страну.
Глава Министерства иностранных дел Джавад Зари назвал снимок "неподобающим". Иранский народ показал, что его судьба НИКОГДА не станет зависеть от решений иностранных посольств или иностранных держав", написал он в твиттере.
Российское посольство позднее заявило в твиттере, что фотография "не имеет антииранского контекста". Извинений российское представительство не принесло.