შოიგუ: "მქონდა ბედნიერება, ქარაჯიჩსა და მლადიჩთან მეთანამშრომლა"
რუსეთის თავდაცვის მინისტრის, მომავალი საპარლამენტო არჩევნებითვის მმართველი პარტია "ერთიანი რუსეთის" საარჩევნო სიის წამყვან წევრ სერგეი შოიგუს განცხადებით, მას "ჰქონდა ბედნიერება" წარსულში ბოსნიელი სერბების ლიდერებთან - კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულებისთვის გასამართლებულ რადოვან ქარაჯიჩსა და რატკო მლადიჩთან ერთანამშრომლოა.
ეს მოღვაწეები, ასევე იუგოსლავიის ყოფილი ლიდერი სლობოდან მილოშევიჩი, რომელიც ჰააგის მიერ მისთვის განაჩენის გამოტანამდე გარდაიცვალა, შოიგუმ ახალგაზრდულ ფორუმზე "საზოგადოების გახრწნის" საკითხებზე საუბრისას ახსენა და განმარტა, რომ ეს პრობლემა დღეს "აქტუალურია რუსეთისთვისაც".
"მილოშევიჩი, რაქაჯიჩი და მლადიჩი მიხვდნენ, რომ ყოფილი იუგოსლავია შიგნიდან იხრწნებოდა. ეს ყველაფერი მიზანმიმართული მუშაობა იყო, რომლის შედეგად ერთი ქვეყნიდან ექვსი მივიღეთ" - განაცხადა რუსეთის თავდაცვის მინისტრმა. მას არ დაუკონკრეტებია, ვინ აწარმოებდა ამ სამუშაოს, თუმცა დასძინა, რომ "ჰქონდა ბედნიერება და გაუმართლა, ეთანამშრომლა იუგოსლავიის საკითხებში სერბთა ყოფილ ლიდერებთან".
რა კონტექსტში თანამშრომლობდა ქარაჯიჩთან, მლადიჩთან და მილოშევიჩთან - მას არ დაუკონკრეტებია. ზოგადად კი, ბოსნიის ომის წლებში სერგეი შოიგუ რუსეთის საგანგებო სიტუაციათა სამინისტროს ხელმძღვანელობდა.
• ბოსნიელი სერბების ლიდერები ჰააგაში რამდენიმე მუხლით გაასამართლეს, მათ შორის მთავარი გენოციდია: სწორედ ასე შეფასდა 1995 წელს სრებრენიცაში 8 ათასამდე ბოსნიელი მუსლიმის მკვლელობა. ამჟამად ქარაჯიჩი და მლადიჩი ჰააგის სასამართლოს გადაწყვეტილების საფუძველზე სამუდამო პატიმრობას იხდიან.
საზოგადოების გახრწნის" მაგალითებად შოიგუმ იუგოსლავიის გარდა, სირია, ეგვიპტე, ტუნისი და ლიბიაც მოიყვანა. ყველა ამ ქვეყანაში 10 წლის წინ მთავრობის საწინააღმდეგო გამოსვლები იყო დაფქსირებული, რომელთა შედეგად ხელისუფლება შეიცვალა ან სამოქალაქო ომი მოხდა. მოსკოვი ხშირად იხსენიებს ამ ქვეყნებში განვითარებულ მოვლენებს "ფერად რევოლუციებად" და მათ სერბეთში, საქართველოსა და უკრაინაში მომხდარ რევოლუციებს უთანაბრებს, რომლებიც კრემლის მიერ მკვეთრად უარყოფითად ფასდება. ამასთან, კრემლი დასავლეთს "რუსეთში ანალოგიური რევოლუციის მზადებაში" ადანაშაულებს.

Шойгу заявил, что ему «посчастливилось» работать с Караджичем и Младичем
Министр обороны России, один из лидеров списка партии "Единая Россия" на выборах в Госдуму Сергей Шойгу заявил, что ему в прошлом "посчастливилось" работать вместе с лидерами боснийских сербов, осуждёнными по обвинениям в геноциде и преступлениях против человечности - Радованом Караджичем и генералом Ратко Младичем.
Этих деятелей, а также бывшего президента Югославии Слободана Милошевича, который умер в Гааге ещё до вынесения ему приговора, Шойгу упомянул на молодёжном форуме "Территория смыслов", рассуждая об угрозе "разложения общества", которая, по его мнению, актуальна и для России, - сообщает "Радио Свобода".
По мнению Шойгу, Милошевич, Караджич и Младич поняли, что бывшая Югославия "разлагается изнутри". "Всё это была целенаправленная работа, когда из одной страны получилось шесть государств" - сказал Шойгу, не сказав, кто именно вёл эту работу. По словам министра обороны, ему "посчастливилось и повезло работать, взаимодействовать" с привлечёнными к ответственности Гаагским трибуналом по бывшей Югославии бывшими сербскими лидерами.
В каком контексте Шойгу работал вместе с Караджичем, Младичем и Милошевичем, он не уточнил. В годы войны в Боснии Сергей Шойгу возглавлял российское МЧС.
Лидеры боснийских сербов были осуждены в Гааге по нескольким статьям обвинения, главное из них - это геноцид, которым суд признал убийство около 8 тысяч боснийских мусульман в Сребренице в 1995 году. Сейчас Караджич и Младич по приговору Гаагского трибунала отбывают пожизненные сроки.
Помимо Югославии, в качестве примеров "разложения общества" Шойгу привёл также Сирию, Египет, Тунис, Ливию. Во всех этих странах 10 лет назад произошли антиправительственные выступления, приведшие или к смене власти, или к гражданской войне. Официальная Москва нередко относит события в этих странах - как и в Сербии, Грузии и Украине - к так называемым "цветным революциям", которые оцениваются резко негативно. В поддержке таких революций и возможной подготовке их аналога в России Москва обвиняет Запад.