ევროპარლამენტარების ერთობლივი წერილი - მოვუწოდებთ რუსეთს, ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიას მისცეს შეუფერხებელი წვდომა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში და დაასრულოს ადამიანის უფლებების სისტემური დარღვევები
07/08/2021 13:41:28 კონფლიქტები
მოვუწოდებთ რუსეთის ფედერაციას, მისცეს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიას შეუფერხებელი წვდომა საქართველოს ორივე ოკუპირებულ რეგიონში და დაასრულოს ადამიანის უფლებების სისტემური დარღვევები, – ამის შესახებ საუბარია ევროპარლამენტარების ერთობლივ წერილში, რომელიც 2008 წელს საქართველოში განხორციელებულ რუსეთის აგრესიას და საქართველოს რეგიონების ოკუპაციას უკავშირდება.
წერილს ხელს აწერენ საგარეო საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე დევიდ მაკალისტერი, სამხრეთ კავკასიასთან ურთიერთობის დელეგაციის თავმჯდომარე მარინა კალიურანდი და საქართველოზე ევროპარლამენტის მუდმივი მომხსენებელი სვენ მიქსერი.
წერილის თანახმად, რთული გეოპოლიტიკური მდგომარეობით შექმნილი გამოწვევების მიუხედავად, საქართველოს მოქალაქეები არიან ევროპული ოჯახის ნაწილი და მათ თავისუფლად და უმრავლესობით აირჩიეს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის გზა.
ევროპარლამენტარების წერილში აღნიშნულია, რომ „სამწუხაროდ, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის/სამხრეთ ოსეთის მცხოვრებლებს არ შეუძლიათ, განახორციელონ თავიანთი პოლიტიკური და სამოქალაქო უფლებები როგორც საქართველოს მოქალაქეებს და არ შეუძლიათ, ისარგებლონ ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებით გაძლიერებული სოციალურ-ეკონომიკური განვითარებით, რადგან ისინი კვლავ განიცდიან რუსული ოკუპაციით შექმნილ უბედურებას. მათი ტანჯვა კიდევ უფრო გამწვავებულია „კოვიდ-19“-ის პანდემიის შედეგად“.
წერილის მიხედვით, საქართველოს ხელისუფლება შექებას იმსახურებს დიალოგის მზადყოფნისათვის, რომელიც ასახულია ამბიციური ინიციატივით „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომელიც მიზნად ისახავს ვაჭრობის, განათლებისა და მობილობის ხელშეწყობას მოქალაქეებისთვის, რომლებიც ცხოვრობენ ადმინისტრაციული საზღვრის ორივე მხარეს. ევროპარლამენტარები მიესალმებიან სამთავრობო კომისიას, რომელიც ახლახან შექმნა საქართველოს პრემიერ-მინისტრის აპარატმა, დეოკუპაციისა და მშვიდობიანი კონფლიქტების მოგვარებისთვის ქართული სახელმწიფო სტრატეგიის შემუშავებისა და განხორციელების მიზნით.
„ჩვენ მტკიცედ ვართ ერთგული საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მის საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში და მტკიცედ გვაქვს გადაწყვეტილი, წვლილი შევიტანოთ კონფლიქტის მშვიდობიან მოგვარებაში, მათ შორის ევროკავშირის შუამავლობით 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმების სრულად განხორციელებით, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებით, ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის საქმიანობით და სამხრეთ კავკასიაში და საქართველოში კრიზისის საკითხებში ევროკავშირის სპეციალური წარმომადგენლის ძალისხმევით.
მოვუწოდებთ რუსეთის ფედერაციას, შეასრულოს თავისი ვალდებულებები ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების შესაბამისად. გარდა ამისა, ჩვენ მოვუწოდებთ რუსეთის ფედერაციას, როგორც ქვეყანას, რომელიც ახორციელებს დე ფაქტო კონტროლს აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონზე/სამხრეთ ოსეთზე (როგორც ეს ხაზგასმით აღინიშნა ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ 2021 წლის 21 იანვრის გადაწყვეტილებით, საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ სახელმწიფოთაშორის საქმეში), მისცეს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიას შეუფერხებელი წვდომა ორივე ოკუპირებულ რეგიონში, უარი თქვას აქტიური „ბორდერიზაციის“ პროცესზე, დაასრულოს ადამიანის უფლებების სისტემატური დარღვევები – განსაკუთრებით ისეთები, რომლებიც ჩადენილია ეთნიკური ნიშნით, რათა უზრუნველყოფილი იყოს, რომ ასეთი დარღვევები დაისჯება მართლმსაჯულების წინაშე და ნება დართოს იძულებით გადაადგილებულ პირთა უსაფრთხო და ღირსეულ დაბრუნებას წინაპრების მიწაზე“, – აღნიშნულია ევროპარლამენტარების ერთობლივ წერილში.

MEPs to release joint statement on 13th anniversary of Russian aggression against Georgia
Members of the European Parliament released a joint statement on the 13th anniversary of the Russian aggression against Georgia in August of 2008.
“Despite the challenges posed by a difficult geopolitical situation, the citizens of Georgia are part of the pan-European family and they have chosen freely and overwhelmingly to follow the Euro-Atlantic integration path. Unfortunately, the inhabitants of Abkhazia and Tskhinvali region / South Ossetia can neither exercise their political and civil rights as Georgian citizens, nor benefit from the socio- economic development fostered by the Association Agreement with the EU, as they continue to suffer from the scourge of Russian occupation. Their suffering is further aggravated by the fallout from the COVID-19 pandemic.
We commend the Georgian authorities for their laudable readiness for dialogue, illustrated by the ambitious ‘A Step to a Better Future’ initiative aimed at facilitating trade, education and mobility for the citizens living on both sides of the Administrative Boundary Lines. We welcome the Government Commission recently launched by the office of the Prime Minister of Georgia to elaborate and implement the Georgian State Strategy for De-occupation and Peaceful Conflict Resolution.
We remain firmly committed to Georgia’s sovereignty and territorial integrity within its internationally recognised borders, and we are determined to contribute to a peaceful resolution to the conflict, including through the full implementation of the EU-mediated ceasefire agreement of 12 August 2008, the Geneva International Discussions, the activities of the EU Monitoring Mission (EUMM) and the efforts of the EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia.
We call on the Russian Federation to fulfil its obligations under the ceasefire agreement. Furthermore, we call on the Russian Federation, as the country exercising de facto control over Abkhazia and Tskhinvali region / South Ossetia (as highlighted by the European Court of Human Rights in its ruling of 21 January 2021 on the inter-State case of Georgia vs. Russia II), to grant the EUMM unhindered access to both occupied regions, to revert the rampant ‘borderisation’ process, to put an end to systematic human rights violations – in particular those committed on grounds of ethnicity, to see that the perpetrators of such violations are brought to justice, and to allow for the safe and dignified return of the internally displaced persons to their ancestral lands,” reads the statement.
Chair of the Committee on Foreign Affairs, MEP David McAallister, Chair of the Delegation for relations with the South Caucasus, MEP Marina Kaljurand, and the European Parliament’s Standing Rapporteur on Georgia, MEP Sven Mikser signed the joint statement.