დეგნანი – რუსეთის განცხადებაზე: "პირველი, რაც რუსეთმა უნდა გააკეთოს, არის საქართველოს ტერიტორიიდან თავისი ძალების გაყვანა"
06/08/2021 10:57:28 პოლიტიკა
"პირველი, რაც რუსეთმა უნდა გააკეთოს, არის საქართველოს ტერიტორიიდან თავისი ძალების გაყვანა", – ასე ეხმიანება საქართველოში აშშ-ის ელჩი კელი დეგნანი 2008 წლის ომის 13 წლისთავთან დაკავშირებით რუსეთის ოფიციალური პირების განცხადებებს.
"ქართველებს რუსეთისგან მსგავსი გზავნილი ადრეც მოუსმენიათ. პირველი, რაც რუსეთმა უნდა გააკეთოს, არის საქართველოს ტერიტორიიდან თავისი ძალების გაყვანა. ეს იქნება იმის ნამდვილი ნიშანი, რომ რუსეთი სერიოზულად არის განწყობილი და უბრალოდ დეზინფორმაციას არ ეწევა. ქართველებისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია დაინახონ, რომ რუსეთს გაჰყავს თავისი ძალები ოკუპირებული ტერიტორიებიდან, აუქმებს ცხინვალისა და აფხაზეთის აღიარებას და დაუყოვნებლივ ხსნის წვდომას ჰუმანიტარული დერეფნებზე. ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიები არის დიალოგის მექანიზმი და თუ რუსეთი გამოიყენებს ამ მექანიზმს უფრო ეფექტიანად და კეთილსინდისიერად, შესაძლოა, დავინახოთ მეტი პროგრესი ამ კონფლიქტების დარეგულირებაში“, – განაცხადა ელჩმა.
ცნობისთვის: რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციისა და პრესის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე ალექსანდრ ბიკანტოვი აცხადებს, რომ რუსეთი იმ დონეზეა მზად საქართველოსთან ურთიერთობების აღსადგენად, რამდენადაც ამისთვის მზად არის ქართული მხარე.

Russia’s withdrawal from Georgian territories to be a real sign that Russia is serious, US Ambassador said
06/08/2021 10:57:28 Politic
The first thing that Russia needs to do is to withdraw from Georgian territories. That would be a real sign that Russia is serious and not just sending messages, said Kelly Degnan, US Ambassador to Georgia.
US Ambassador commented about the statement made by the Russian Foreign Ministry in connection with the 13th anniversary of the 2008 August war.
“It is very important for Georgians to see Russia withdraw from Georgian territories, reverse its mission of Tskhinvali and Abkhazia and immediately open up the access for humanitarian corridors.
There is a mechanism for dialogue in Geneva International Discussions, and if Russia uses that mechanism more effectively and with faith, it is possible that more progress is seen in resolving the conflict,” Ambassador Degnan said.
The Russian Foreign Ministry said in a statement that Russia is ready to restore relations with Tbilisi to the level that the Georgian side is ready for.