სოხუმი თეა ახვლედიანს "ბიუჯეტის ასათვისებლად ქართული საზოგადოების შეცდომაში შეყვანის მზადყოფნაში" ადანაშაულებს
04/08/2021 14:12:45 კონფლიქტები
ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტრო შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრ თეა ახვლედიანის წლიურ ანგარიშს ეხმიანება და აცხადებს, რომ
სოხუმი ახვლედიანის მოხსენებას მოკლედ ასე აჯამებს: "გაწეულ სამუშაოზე საუბრისას, რომელიც "აფხაზურ საზოგადოებასთან არაფორმალურ კომუნიკაციას" უკავშირდება, ახვლედიანმა რაღაც "წარმატებული მაგალითები" ახსენა. «სავაჭრო და ეკონომიკური კავშირების განსავითარებლად ამოქმედდა "მშვიდობის ფონდი უკეთესი მომავლისთვის", დაიწყო ქართულ-აფხაზური ბიზნეს-პროექტების დაფინანსება. აფხაზეთში 100-მდე პროექტის რეალიზებაა დაწყებული, რაც ნდობის აღდგენაზეა მიმართული" - განაცხადა მინისტრმა. გარდა ამისა, მან ენგურის ხიდზე გადაადგილების ეტაპობრივ აღდგენასა და ყოველდღიურად 1000-მდე ადამიანის მიმოსვლას გაუსვა ხაზი. მინისტრმა ასევე აღნიშნა, რომ საქარველოს მთავრობამ და საერთაშორისო ორგანოზაციებმა აფხაზეთის მაცხოვრებლებს კორონავირუსის პანდემიასთან ბრძოლის ფარგლენში უკვე 4 მლნ ლარის დახმარება გაუწიეს. ახვლედიანი აფხაზეთში მსჯავრდებული ირაკლი ბებუას თემასაც შეეხო და იმედი გამოთქვა, რომ მისი გათავისუფლების საკითხი უახლოეს ხანებში გადაიჭრება".
როგორც დე ფაქტო საგარეო უწყება აღნიშნავს, "ახვლედიანის ცნობები ერთობლივი ქართულ-აფხაზური პროექტების შესახებ დაზუსტებას საჭიროებს". "აფხაზეთის რესპუბლიკის მოქალაქეები არ მონაწილეობენ ერთობლივ ბიზნეს-პროექტებში, ხოლო თუ საქართველოს მოქალაქეობის მქონე რომელიმე გალელმა ჩათვალა შესაძლებლად მსგავს პროექტებში მონაწილეობა, ეს ნაკლებად უნდა შეფასდეს «ქართულ-აფხაზურ ბიზნეს-პროექტებად, რომლებიც ნდობის აღდგენაზეა მიმართული" - ნათქვამია დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროს კომენტარში.
რაც შეეხება ახვლედიანის განცხადებებს ენგურის ხიდზე გადაადგილების აღდგენის თაობაზე, სოხუმში აღნიშნავენ, რომ "საქართველოს ხელისუფლებას ამ გადაწყვეტილებასთან არანაირი კავშირი არ აქვს". "აფხაზეთის რესპუბლიკის ხელმძღვანელობამ, რომელიც ამ ჰუმანიტარული ინიციატივით გამოვიდა, გალის რაიონის მოსახლეობის საჭიროებები გაითვალისწინა" - აღნიშნულია "სამინისტროს" კომენტარში.
პანდემიასთან ბრძოლის ფარგლებში აფხაზური მხარისთვის აღმოჩენილი დახმარების შესახებ ქართველი მინისტრის განცხადების საპასუხოდ სოხუმში აღნიშნავენ, რომ "აფხაზეთის რესპუბლიკას საქართველოს მთავრობისგან არავითარი დახმარება არ მიუღია და არც ახლა იღებს". "დღემდე რესპუბლიკისთვის მიწოდებული ყველა ჰუმანიტარული ტვირთი საერთაშორისო ორგანიზაციებისგანაა მიღებული" - ხაზგასმით აღნიშნავენ "სამინისტროში".
რაც შეეხება ირაკლი ბებუას თემას, როგორც სოხუმში აცხადებენ, "საქართველოს მოქალაქე აფხაზეთში ჩადენილი დანაშაულისთვის სასამართლოს გადაწყვეტილების შესაბამის სასჯელს იხდის და მისი ვადამდელი გათავისუფლების საკითხი არ განიხილება".
" დაჟინებით ვურჩევთ ქ-ნ ახვლედიანს, ფაქტების დამახინჯებასა და ცრუ ინფორმაციის გავრცელებას მოეშვას. იქმნება შთაბეჭდილება, რომ ბიუჯეტის ასათვისებლად მისი სამინისტრო მზადაა, აჟღეროს დაუფარავი სიცრუე და შეცდომაში შეიყვანოს ქართული საზოგადოება. არ იქნებოდა ურიგო, ახვლედიანის უწყებას უარი ეთქვა მსგავს პრაქტიკაზე, რომელსაც, სამწუხაროდ, მისი წინამორბედებიც იყენებდნენ" - ნათქვამია დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროს კომენტარში.

Сухуми прокомментировал выступление госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теи Ахвледиани
04/08/2021 14:12:45 Конфликты
МИД самопровозглашенной Абхазии прокомментировал выступление госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теи Ахвледиани с отчетом о проделанной за год работе.
"3 августа текущего года госминистр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Т. Ахвледиани выступила с отчетом о проделанной за год работе и поделилась планами на ближайшие годы.
Говоря о проделанной работе, связанной с «неформальной коммуникацией с абхазским обществом», Ахвледиани упомянула о неких примерах успешного сотрудничества. «С целью развития торговых и экономических связей начал работу «Фонд мира для лучшего будущего», началось финансирование грузино-абхазских бизнес-проектов. В Абхазии начато до 100 проектов, направленных на восстановление доверия», - заявила министр. Кроме того, Ахвледиани заявила о поэтапном восстановлении передвижения граждан через Ингурский мост, которым ежедневно пользуются до тысячи человек. Министр также сообщила, что правительство Грузии и международные организации оказали жителям Абхазии в рамках борьбы с коронавирусом помощь объемом в 4 млн лари. Затронула Ахвледиани и вопрос осужденного в Абхазии гражданина Грузии Ираклия Бебуа. Министр выразила надежду на то, что в ближайшее время решится вопрос с его освобождением.
Сообщение Ахвледиани о совместных грузино-абхазских бизнес-проектах нуждается в уточнении. Граждане Республики Абхазия не принимают участие в совместных грузино-абхазских бизнес-проектах. Если кто-то из граждан Грузии, проживающих в Галском районе, посчитал возможным участвовать в такого рода проектах, то вряд ли это можно расценивать как «грузино-абхазские бизнес-проекты, направленные на восстановление доверия».
Что касается заявления министра Грузии о восстановлении движения граждан через Ингурский мост, то следует отметить, что власти Грузии не имеют отношения к данному решению. Руководство Республики Абхазия, выступившее с данной гуманитарной инициативой, пошло навстречу жителям Галского района, нуждающимся в пересечении абхазо-грузинской государственной границы.
Касаясь затронутого Ахвледиани вопроса о предоставлении Абхазии помощи в рамках борьбы с коронавирусом, следует подчеркнуть, что Республика Абхазия не получала и не получает от правительства Грузии никакой помощи. Поступившая в Сухум в рамках борьбы с коронавирусом помощь приходит исключительно от международных организаций.
Упомянутый Ахвледиани гражданин Грузии Ираклий Бебуа был осужден в Республике Абхазия за совершенное им преступление и в соответствии с вынесенным судом решением отбывает наказание. Вопрос о его досрочном освобождении не рассматривается.
Настоятельно рекомендуем госпоже Т. Ахвледиани не увлекаться искажением фактов и распространением домыслов. Складывается устойчивое впечатление, что ради освоения бюджета, министерство по примирению и гражданскому равноправию готово озвучивать откровенные небылицы и вводить в заблуждение грузинскую общественность. Возглавляемому Т. Ахвледиани ведомству следовало бы отказаться от подобной практики, которой, к сожалению, придерживались и бывшие руководители данного министерства" - отмечает абхазское "министерство иноастранных дел".