საელჩო: "აშშ შეწუხებული და გაბრაზებულია „ოცნების” ცალმხრივი გადაწყვეტილებით, მოვუწოდებთ ყველა პარტიას ვალდებულებების კეთილსინდისიერად შესრულებისკენ"
29/07/2021 08:02:43 პოლიტიკა
საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩო "ქართული ოცნების" მიერ 19 აპრილის შეთანხმების ანულირებას ეხმიანება და აცხადებს, რომ აშშ ძალზედ შეწუხებული და გაბრაზებულია საქართველოს ხელისუფლების მიერ მიღებული ამ ცალმხრივი გადაწყვეტილებით.
საელჩო ყველა პარტიას, მათ შორის „ქართულ ოცნებას", ერთობლივი მუშაობისა და აღებული ვალდებულებების კეთილსინდისიერად შესრულებისკენ მოუწოდებს.
"ამერიკის შეერთებული შტატები ძალზედ შეწუხებული და გაბრაზებულია პარტია „ქართული ოცნების" ცალმხრივი გადაწყვეტილებით, გასულიყო 19 აპრილის შეთანხმებიდან, დოკუმენტიდან, რომელიც შემუშავდა ექვსთვიანი რთული, მაგრამ ერთობლივი მოლაპარაკებების შედეგად და წარმოადგენს ქართველი ხალხისა და მათი დემოკრატიის წინსვლისთვის აუცილებელ გზას. ცხრა არჩეული პარტიიდან სულ მცირე ექვსი პარტიის ასთხუთმეტმა პარლამენტარმა ხელი მოაწერა ხელშეკრულებას და პირობა დადო, რომ კეთილსინდისიერად ითანამშრომლებდა ღრმა პოლარიზაციის შესამცირებლად, რომელიც საქართველოს დემოკრატიულ პროგრესს აფერხებს. ვაშინგტონის შეშფოთება სულ უფრო მეტად ღრმავდება საქართველოს დემოკრატიული მომავლის გზაზე განმეორებითი უკანგადადგმული ნაბიჯების გამო.
ყველა ხელმომწერმა პასუხი უნდა აგოს ხელშეკრულების ფარგლებში მათ მიერ აღებულ ვალდებულებებზე მაშინ, როდესაც ჩვენ ვაგრძელებთ დაჟინებით მოთხოვნას, რომ ყველა პარტიამ ხელი მოაწეროს და სრულად შეასრულოს შეთანხმება. ქართული ოცნების მიერ შეთანხმებიდან ცალმხრივად გასვლა კიდევ ერთი გადახვევაა როგორც იმ მოლაპარაკებების შინაარსისა და სულისკვეთებიდან, რომელშიც „ქართული ოცნება" იღებდა მონაწილეობას, ასევე, იმ შეთანხმებიდან, რომელსაც მან ხელი მოაწერა. მმართველი პარტიის ეს გადაწყვეტილება, ქვეყნისთვის, მხოლოდ და მხოლოდ, უფრო მეტ პოლიტიკურ არასტაბილურობას ქმნის და აჩენს კითხვებს „ქართული ოცნების" ერთგულებაზე საქართველოს დემოკრატიული მიზნების მიღწევისადმი, იმ მიზნების, რომელიც პარტიამ თავად განსაზღვრა საქართველოსთვის.
საქართველოს ინტერესები საუკეთესოდ იქნება დაცული, თუ შეთანხმებაში მიღწეული კონკრეტული სასამართლო, კონსტიტუციური და საარჩევნო რეფორმების საკითხები განხორციელდება მრვალპარტიული კონსენსუსის საფუძველზე და არა ერთი პარტიის ცალმხრივი მოქმედების შედეგად. დროული პროგრესი ამ რეფორმების განსახორციელებლად ყველაზე პასუხისმგებლიანი გზაა, რომ საქართველოში პოლიტიკური კრიზისის ციკლი დასრულდეს და ეს პროგრესი კვლავ უმნიშვნელოვანესია საქართველოს ევროატლანტიკური მომავლისთვის. დესტაბილიზაციისა და განხეთქილების გამომწვევ ქმედებებს სარგებელი მოაქვს მხოლოდ მათთვის, ვინც ცდილობს, ძირი გამოუთხაროს საქართველოს დემოკრატიის სტაბილურობასა და წარმატებას.
ეს შეთანხმება ქმნის სასარგებლო გზამკვლევს მნიშვნელოვანი რეფორმებისთვის, რომელიც საჭიროა საქართველოს დემოკრატიული ინსტიტუტების გასაძლიერებლად, სასამართლო სისტემის პოლიტიზირების შესამცირებლად, საქართველოს საარჩევნო სისტემის გასაუმჯობესებლად, პარლამენტში ძალაუფლების განაწილებისა და კანონის უზენაესობის განმტკიცებისთვის ძალისხმევის გასაგრძელებლად. ეს რეფორმები, რომელიც უნდა იყოს ინკლუზიური, მრავალპარტიული პროცესის შედეგი, კვლავაც სასწრაფო და აუცილებელია.
ჩვენ მოვუწოდებთ ყველა პარტიას, მათ შორის „ქართულ ოცნებას", ერთობლივი მუშაობისა და იმ ვალდებულებების კეთილსინდისიერად შესრულებისკენ, რაზეც ისინი შეთანხმდნენ და რაც უაღრესად მნიშვნელოვანია საქართველოს ევროპულ ერთა ოჯახში დროული ინტეგრაციისთვის", – ნათქვამია საელჩოს განცხადებაში.

U.S. Embassy - The United States is deeply disturbed and exasperated by unilateral decision of Georgian Dream to withdraw from April 19th Agreement
29/07/2021 08:02:43 Politic
The U.S. Embassy in Tbilisi said on Thursday that the United States is deeply disturbed and exasperated by the unilateral decision of the Georgian Dream party to withdraw from the April 19th Agreement, a document established through six months of difficult but collaborative negotiations, and one that gives an urgently-needed way forward for the Georgian people and their democracy.
As the Embassy said in a statement, "one hundred fifteen MPs from at least six of nine elected parties signed the Agreement and pledged to work together in good faith to reduce the deep polarization that is impeding Georgia’s democratic progress. Washington is growing increasingly alarmed about repeated setbacks to Georgia’s democratic future."
"All of the signatories should be held accountable to their commitments in the Agreement. While we continue to press for all parties to sign and fully implement the agreement, Georgian Dream’s unilateral withdrawal is another deviation from the letter and spirit of the negotiations Georgian Dream participated in and the agreement they signed. This decision by the ruling party only creates more political instability for the country and raises questions about Georgian Dream’s commitment to achieving Georgia’s democratic goals, goals that Georgian Dream itself set for the country.
Georgia’s interests will be best served if the concrete judicial, constitutional, and electoral reform elements reached in the Agreement are implemented by multiparty consensus, rather than by unilateral action of one party. Timely progress in implementing these reforms is the most responsible way to end Georgia’s cycle of political crises, and remains critical to meeting Georgia's goals for its Euro-Atlantic future. Actions that create instability and divisiveness only benefit those trying to undermine Georgia’s success as a stable, prosperous democracy.
The Agreement lays out a useful roadmap for important reforms that are needed to strengthen Georgia’s democratic institutions, reduce politicization of the judiciary, improve Georgia’s electoral system and power-sharing in the Parliament, and continue efforts to strengthen the rule of law. These reforms are still urgently needed, and should be adopted through an inclusive, multiparty process," the statement reads.
"We call on all parties, including Georgian Dream, to work together to fulfill in good faith the commitments they agreed to and that are vital to Georgia’s timely integration into the European family of nations," the statement reads.