აფხაზეთის კოვიდ-ცენტრებში კატასტროფული ვითარებაა: ძირითადი აპარატურა მწყობრიდან გამოვიდა
ოკუპირებული აფხაზეთის გუდაუთის კოვიდ-ცენტრში ელექტროენერგიის ძაბვის ვარდნის გამო ერთადერთი კომპიუტერული ტომოგრაფი მწყობრიდან გამოვიდა.
დე ფაქტო ჯანდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, აფხაზურმა მხარემ დახმარებისთვის ბელარუს სპეციალისტებს მიმართა, რომლებიც ხვალ აღჭურვილობის დიაგნოსტიკას შეუდგებიან.
იმავე მიზეზით მწყობრიდან გამოვიდა ასევე რენტგენის აპარატი. "უცხოელი სპეციალისტები მასაც ხვალ შეისწავლიან და თავის დასკვნას წარგვიდგენენ" - აცხადებენ დე ფაქტო სამინისტროში.
გარდა ამისა, დიდი დატვირთვის გამო მწყობრიდანაა გამოსული მობილური გადასატანი რენტგენ-აპარატი სოხუმის ინფექციურ საავადმყოფოში.
"ბელარუსი ინჟინრები ამ აპარატის მდგომარეობასაც გაეცნობიან" - აცხადებენ დე ფაქტო სამინისტროში.
თუმცა უკვე ნათელია, რომ ისედაც მწირი რაოდენობის აპარატურა კოვიდ-ინფიცირების შემთხვევების კატასტროფული სისწრაფით მატების ფონზე დატვირთვას ვერ უძლებს.

В абхазских ковид-центрах вышло из строя основное оборудование
В Гудаутском ковидном госпитале из-за перепадов электроэнергии вышел из строя компьютерный томограф.
По сообщению "министерства здравоохранения" самопровозглашенной Абхазии, по поручению "министра" незамедлительно были вызваны специалисты из Белоруссии, которые завтра приступят к диагностике оборудования.
По той же причине в Гудаутском ковидном госпитале вышел из строя рентген-аппарат. "Иностранные специалисты также осмотрят оборудование и дадут свое заключение" - заявляют в ведомстве.
Кроме того, из-за большой нагрузки вышел из строя мобильный переносной рентген-аппарат в Сухумской инфекционной больнице.
"Белорусские инженеры завтра приступят к осмотру аппарата", - заявляют в "министерстве", но уже сейчас называют причиной выхода рентген-аппарата из строя рост заболеваемости коронавирусной инфекцией и увеличившаяся из-за этого нагрузка на оборудование.