სოხუმი: "არაოფიციალური ინფორმაციით, რუსეთმა ვაქცინით უზრუნველყოფაზე უარი გვითხრა"
აფხაზი "დეპუტატების" ინფორმაციით, მოსკოვმა სოხუმს რუსული ვაქცინა "სპუტნიკის" მიწოდებაზე უარი უთხრა. ამის შესახებ დღეს აფხაზური დე ფაქტო პარლამენტის სოციალური პოლიტიკის, შრომისა და ჯანდაცვის კომიტეტის ხელმძღვანელმა ალხას ჯინჯოლიამ განაცხადა.
«მაშინ ალბათ, ალტერნატიული გზები უნდა ვეძებოთ. შეგვიძლია, მივმართოთ საერთაშორისო ორგანიზაციებს. ნუ ვაკრიტიკებთ მათ: სწორედ საერთაშორისო ორგანიზაციებმა უზრუნველჰყვეს გასულ წელს აფხაზეთი სადეზინფექციო, სახარჯი და სხვა სამედიცინო მასალების უზარმაზარი რაოდენობით. მაშინ ჩვენ მადლიერება გამოვხატეთ მათ მიმართ და მათი დახმარების წყალობით საკმაოდ ხანგრძლივი დროის განმავლობაში გავიტანეთ თავი" - განაცხადა ჯინჯოლიამ და დასძინა, რომ ვაქცინის მისაღებად საერთაშორისო ორგანიზაციებისთვის მიმართვას თავადაც გეგმავს.
ცნობისთვის: რამდენიმე დღის წინ დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ დააიმედა მოსახლეობა, რომ რუსეთის მიერ "სპუტნიკის" მორიგი პარტიის მიწოდების საკითხი სავარაუდოდ, უახლოეს ხანებში გადაიჭრებოდა.
ადრე აფხაზურმა მხარემ ვაქცინაციის კუთხით თბილისის დახმარებაზე უარი განაცხადა, თუმცა გასული თვის ბოლოს, როცა ოკუპირებულ რეგიონში კოვიდ-ვითარებამ მკვეთრად დაიწყო დამძიმება, სოხუმმა გალის რაიონის მაცხოვრებლებს ვაქცინაციის ენგურს გადაღმა გავლა შესთავაზა. ამ მიზნით 5 ივლისიდან დე ფაქტო საზღვრის კვეთა გაამარტივეს.
ამ დროისთვის აფხაზეთში კოვიდ-ინფიცირების სულ 19 595 შემთხვევაა აღრიცხული, გარდაცვლილია 272 პაციენტი, გამოჯანმრთელდა 16050. რუსული "სპუტნიკით" ვაქცინაცია გავლილი აქვს 6398 მოქალაქეს, თუმცა მეორე კომპონენტის მიღება მარაგის ამოწურვამდე მათგან მხოლოდ 4047-მა მოასწრო.

Алхас Джинджолия: «По неофициальным данным, нам отказали в обеспечении вакциной»
По неофициальным данным, нам отказали в обеспечении вакциной «Спутник V», – заявил в парламенте самопровозглашенной республики Абхазия депутат, председатель комитета по социальной политике, труду и здравоохранению Алхас Джинджолия.
«Тогда, наверное, надо искать альтернативные пути решения. Можно обратиться в международные организации», – отметил, по собщению "Эха Кавказа", он.
Джинджолия призвал не упрекать международные организации и напомнил, что они в прошлом году обеспечили Абхазию «огромным объемом расходных материалов, дезсредств и т.д».
«Тогда мы их благодарили и продержались на этом грузе достаточно долгое время», – добавил депутат, который планирует сам обратиться в международные организации с просьбой о предоставлении вакцин от коронавируса.
8 июля начальник сухумского управления здравоохранения Ирма Воуба сообщила, что кампания по вакцинации от коронавирусной инфекции завершилась.Абхазский лидер Аслан Бжания заявил, что Абхазия надеется получить очередную партию российской вакцины от коронавируса в конце июля–начале августа.Абхазские власти предложили жителям Гальского района вакцинироваться в грузинских клиниках. С 5 июля для этого был упрощен порядок пересечения Ингурского моста.Общее число выявленных заболевших коронавирусом в Абхазии на сегодняшний день составляет 19 595 человек. Зарегистрировано 272 летальных случая. Выздоровели 16050 человек.Вакцинацию от COVID-19 в Абхазии прошли 6398 человек, второй компонент вакцины «Спутник V» получили 4047 человек.