ჯანმო–ში სხვადასხვა მწარმოებლის კოვიდ–საწინააღმდეგო ვაქცინების შერევას „საშიშად“ მიიჩნევენ
ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის წარმომადგენელი სხვადასხვა მწარმოებლის კოვიდ-საწინააღმდეგო ვაქცინების შერევას „საშიშ ტენდენციას“ უწოდებს. ამის შესახებ ორგანიზაციის უფროსმა მეცნიერმა სოუმია სვამინათანმა განაცხადა.
მისი თქმით, სხვადასხვა მწარმოებლის ვაქცინების კომბინაცია არის „საშიში ტენდენცია“, რადგან ვაქცინების შერევისას ჯანმრთელობაზე გავლენის შესახებ სათანადო მონაცემები არ არსებობს.
„ეს ცოტა საშიში ტენდენციაა, რადგან არ არსებობს სათანადო მონაცემები ან მტკიცებულებები“, – განაცხადა ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის წარმომადგენელმა.

13/07/2021 05:15:15 World
The World Health Organization's chief scientist on Monday advised against people mixing and matching COVID-19 vaccines from different manufacturers, calling it a "dangerous trend" since there was little data available about the health impact.
"It's a little bit of a dangerous trend here. We are in a data-free, evidence-free zone as far as mix and match," Soumya Swaminathan told an online briefing.
It will be a chaotic situation in countries if citizens start deciding when and who will be taking a second, a third and a fourth dose."