აშშ-ის საელჩო ჯაფარიძე-ხაზარაძის საქმეზე:"შეშფოთებას გამოვთქვამთ ბრალის წაყენების კონტექსტსა და დროის გარემოებასთან დაკავშირებით"
25/07/2019 08:36:01 პოლიტიკა, საშინაო პოლიტიკა
საქართველოში აშშ-ის საელჩო მამუკა ხაზარაძისა და ბადრი ჯაფარიძის წინააღმდეგ ბრალის წარდგენის ფაქტს ეხმიანება.
"ჩვენ ყურადღებით ვაკვირდებით საქართველოს გენერალური პროკურატურის მიერ „თი-ბი-სი“ ბანკის თანადამფუძნებლების მამუკა ხაზარაძისა და ბადრი ჯაფარიძის მიმართ წაყენებული კრიმინალური ბრალდებების ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებს.
ჩვენ შეშფოთებას გამოვთქვამთ ბრალის წაყენების კონტექსტსა და დროის გარემოებსათან დაკავშირებით.
ჩვენ კვლავ მხარს ვუჭერთ ანაკლიის პორტის პროექტს, რომელიც ამერიკული ინვესტიციის მნიშვნელოვანი წყაროა საქართველოში და, რომელსაც აქვს პოტენციალი, ხელი შეუწყოს ქვეყნის ეკონომიკურ ზრდას" - ნათქვამია განცხადებაში.
ცნობისთვის: 24 ივლისს საქართველოს გენერალურმა პროკურატურამ „თიბისი ბანკის“ დამფუძნებლებს უკანონო შემოსავლების ლეგალიზაციის მუხლით ბრალი წარუდგინა. საქმე ეხება 2008 წლის ტრანზაქციებს. მამუკა ხაზარაძის განცხადებით, ეს ყველაფერი ანაკლიის პროექტის წინააღმდეგ მიმართული ნაბიჯია.

US Embassy on Khazaradze- Japaridze case - We are concerned about the context and timing of these charges
25/07/2019 08:36:01 Politic, Internal Politics
“We are closely following developments related to the criminal charges the Georgian Prosecutor General’s Office has filed against TBC Bank co-founders Mamuka Khazaradze and Badri Japaridze,” the US Embassy in Georgia said in a statement on July 25.
“We are concerned about the context and timing of these charges. An impartial and transparent legal system that is free of political influence is vital for Georgia’s Western integration and its ability to attract foreign investment. We continue to support the Anaklia port project, a significant source of U.S. investment in Georgia that has the potential to advance the country’s economic growth,” the statement reads.