აფხაზი საზოგადო მოღვაწეები ბიჭვინთის სახელმწიფო აგარაკის რუსეთისთვის დაგეგმილ გადაცემას აპროტესტებენ
07/07/2021 14:11:11 კონფლიქტები
აფხაზეთის საზოგადო მოღვაწეებმა დე ფაქტო პრეზიდენტ ასლან ბჟანიას წერილით მიმართეს, რომელშიც "პიცუნდის" სახელმწიფო აგარაკის რუსეთის საკუთრებაში გადაცემის საკითხთან დაკავშირებულ რისკებზე ამახვილებენ ყუურადღებას. დოკუმენტში ამ გადაწყვეტილების ეკოლოგიური, ეკონომიკური და იურიდიული ექსპერტიზების ჩატარების აუცილებლობაა აღნიშნული.
«2021 წლის 27 აპრილს აფხაზეთის რესპუბლიკის სახალხო კრებას მინისტრთა კაბინეტის დადგენილება წარედგინა რუსეთის ფედერაციისა და აფხაზეთის რესპუბლიკის მთავრობებს შორის შეთანხმების ხელმოწერის თაობაზე, რომელიც რუსეთის დაცვის ფედერალური სამსახურის საკუთრებაში "პიცუნდის" ("ბიჭვინთის" - რედ.) სახელმწიფო აგარაკის გადაცემას ითვალისწინებს. აგარაკის ტერიტორიის მასშტაბების (184 ჰექტარი), ამ მიწის განსაკუთრებული ეკოლოგიური და კლიმატური ფასეულობის, მიმდებარე აკვატორიის განსაკუთრებული ჰიდროლოგიური მახასიათებლებისა და ლძაა-ნიხას ეროვნული სიწმინდის სიახლოვის ფაქტორის გათვალისწინებით, აუცილებლად მიგვაჩნია, მოლაპარაკებების დაწყებამდე დოკუმენტმა რამდენიმე ექსპერტიზა გაიაროს, მათ შორის - ობიექტის გადასაცემად საკუთრების ოპტიმალური ფორმის შესარჩევად, ასევე ეკოლოგიური, ეკონომიკური და იურიდიული კუთხით. აფხაზეთის განსაკუთრებით ფასეულ მიწებზე არსებული ობიექტების გასხვისების საკითხი ყოველთვის იწვევს საზოგადოების მკვეთრ რეაქციას. თუ შეთანხმებას წინასწარი ყოველმხრივი ანალიზისა და დასაბუთების გარეშე მოეწერება ხელი, ამან შესაძლოა, არასასურველი შედეგები მოგვიტანოს, შიდა პოლიტიკური ვითარების დესტაბილიზაციის ჩათვლით.
ზემოაღნიშნულთან დაკავშირებით, საკითხის მთელი სენსიტიურობის გათვალისწინებით, მოგმართავთ თხოვნით, მოლაპარაკებების დაწყებამდე და მხარეების მიერ დოკუმენტის ხელმოწერამდე გასცეთ შესაბამისი ექსპერტიზების ჩატარების განკარგულება. აფხაზურ საზოგადოებას არ უნდა დარჩეს არავითარი კითხვის ნიშნები პასუხისმგებლობიან მიდგომასთან დაკავშირებით, რომელიც ჩვენი ხალხისა და სახელმწიფოს ინტერესების ღრმა გათვითცნობიერებაზე იქნება დაფუძნებული. მხოლოდ ამგვარად შევძლებთ სტრატეგიულ პარტნიორთან კარგი ურთიერთობების შენარჩუნებას, რადგან მისაღები გადაწყვეტილებების დასაბუთებულობა გაზრდის მათ მიმართ საზოგადოების მხარდაჭერას და გამორიცხავს საშიშ პოლიტიკურ სპეკულაციებს», – ნათქვამია ასლან ბჟანიასადმი მიმართვაში.
წერილს 29 საზოგადო მოღვაწე აწერს ხელს, მათ შორის - ციზა გუმბა, ნოდარ ცვიჟბა, ნადეჟდა ვენედიქტოვა, ინალ ხაშიგი, რუსლან გაბლია, ადგურ ძიძარია, ალხას ტხაგუშევი და დიმიტრი გაბელია.

Общественники обратились к Аслану Бжания из-за возможной передачи ФСО РФ госдачи «Пицунда»
Общественные деятели Абхазии обратились к президенту самопровозглашенной республики в связи с возможной передачей госдачи «Пицунда» Федеральной службе охраны (ФСО) России. Текст письма публикует «Чегемская правда».
В документе говорится о необходимости проведения экологической, экономической и юридической экспертиз, а также выбора наиболее целесообразной формы собственности для передачи объекта, - сообщает "Эхо Кавказа".
«27 апреля 2021 г. в Народное Собрание РА было направлено Постановление Кабинета министров Республики Абхазия о подписании Соглашения между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Абхазия о передаче госдачи «Пицунда», расположенной по адресу: г. Пицунда, Лидзавское шоссе, д. 43/а, в собственность ФСО РФ. Учитывая большую территорию дачи (184 га), особую климатическую и экологическую ценность данной земли, особые гидрологические характеристики акватории, прилегающей к данному объекту, близость расположения национальной святыни Лдзаа-ныха, считаем необходимым до начала переговоров и подписания Соглашения провести несколько экспертиз этого документа – относительно выбора наиболее целесообразной формы собственности для передачи объекта, экологическую, экономическую и юридическую экспертизы.
Вопрос об отчуждении объектов, расположенных на особо ценных землях Абхазии, всегда вызывает острую реакцию общественности. Если Соглашение будет подписано без предварительного всестороннего анализа и обоснования предлагаемого решения, это может привести к нежелательным последствиям, вплоть до дестабилизации внутриполитической ситуации.
В связи с вышеизложенным, понимая всю чувствительность данного вопроса, обращаемся к Вам с убедительной просьбой распорядиться о проведении соответствующих экспертиз до начала переговоров и подписания сторонами данного документа. У общественности Абхазии не должно быть никаких сомнений в реализации ответственного подхода, основанного на глубоком понимании интересов нашего народа и государства. Только таким образом мы сможем уберечь и наши добрые взаимоотношения со стратегическим партнером, поскольку обоснованность принимаемых решений увеличивает их поддержку в обществе и препятствует возможности опасных политических спекуляций», – сказано в обращении на имя Аслана Бжания.
Письмо подписали 29 общественных деятелей, среди них – Циза Гумба, Нодар Цвижба, Надежда Венедиктова, Инал Хашиг, Руслан Габлия, Адгур Дзидзария, Алхас Тхагушев и Дмитрий Габелия.