"გუშინდელმა მოვლენებმა ჩრდილი მიაყენა საქართველოს ხელისუფლების ამბიციას, 2024 წელს შეიტანოს განაცხადი ევროკავშირის წევრობაზე"
06/07/2021 10:51:53 პოლიტიკა
ევროპარლამენტარი მარინა კალიურანდი აცხადებს, რომ გუშინ თბილისის ქუჩებში განვითარებულმა ძალადობრივმა მოვლენებმა "ჩრდილი მიაყენა საქართველოს ხელისუფლების ამბიციას, 2024 წელს შეიტანოს განაცხადი ევროკავშირის წევრობაზე".
როგორც ევროპარლამენტის სამხრეთ კავკასიასთან ურთიერთობის დელეგაციის ხელმძღვანელი, საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების საპარლამენტო კომიტეტის თანათავმჯდომარე (“სოციალისტებისა და დემოკრატების პროგრესული ალიანსი”, ესტონეთი) "აქცენტთან" საუბრისას აცხადებს, "ქვეყანა სერიოზულად რომ იყოს აღქმული ევროკავშირის შესაბამისი ინსტიტუტების მხრიდან, 19 აპრილის შეთანხმება სრულფასოვნად უნდა განხორციელდეს".
ამასთან, ევროპარლამენტარი განმარტავს, რას ითვალისწინებს ევროკავშირის წევრობის კრიტერიუმები:
"ევროკავშირის წევრობის კრიტერიუმები, რომლებიც კოპენჰაგენის კრიტერიუმებად არის ცნობილი, ითვალისწინებს, მათ შორის სტაბილური, დემოკრატიული ინსტიტუტების არსებობას, რომლებიც უზრუნველყოფენ უმცირესობების უფლებებს - ეს მოიცავს LGBQI პირთა კონსტიტუციურ უფლებებს, მიიღონ მონაწილეობა მშვიდობიან შეკრებაში".
მისივე თქმით, შესაბამისი ორგანოების მხრიდან სასწრაფოდ უნდა იყოს უზრუნველყოფილი ადამიანების უსაფრთხოება და "პრაიდამდე" გამოვლენილი ჰომოფობიური რიტორიკის დაგმობა.
"სასწრაფოდ არის საჭირო არა მხოლოდ იმ ვალდებულების შესრულება, რომ უზრუნველყონ ადეკვატური უსაფრთხოება, არამედ იმ უხეში ჰომოფობიური რიტორიკის დაგმობაც, რომელსაც ადგილი ჰქონდა "პრაიდის" წინა პერიოდშიც. LGBTQI საზოგადოება შეიძლება, იყოს უმცირესობა საქართველოში, მაგრამ მათ აქვთ უფლება, რომ ისინი დაიცვან სამართალდამცავმა ორგანოებმა", – განაცხადა კალიურანდმა.
ცნობისთვის: 5 ივლისს თბილისში დაგეგმილი “ღირსების მარშის” პარალელურად, საპატრიარქომ კონტრაქცია და ქაშუეთის ტაძარში ორი პარაკლისი დააანონსა. საპატრიარქოს მოწოდების შემდეგ 5 ივლისს დილით მარშის მოწინააღმდეგე ძალადობრივი ჯგუფები ქაშუეთის ეკლესიასთან შეიკრიბნენ. მოგვიანებით, მარშის მოწინააღმდეგეებმა პარლამენტის წინ გადაინაცვლეს და საკანონმდებლო ორგანოსთან განთავსებული კარვები დაარბიეს, შემდეგ კი – “სირცხვილიასა” და “თბილისი პრაიდის” ოფისები. ამასთან, მოძალადეებმა კვერცები დაუშინეს "გირჩის" ოფისს. ისინი ქალაქის სხვადასხვა უბანში თავს დაესხნენ მედიის წარმომადგენლებს. მომხდარის შედეგად დაშავებულია მედიის 53 წარმომადგენელი.

MEP Kaljurand - Yesterday’s events in Tbilisi cast shadow on Georgian authorities’  ambition to apply for EU membership by 2024
06/07/2021 10:51:53 Politic
LGBT+ campaigners in Georgia called off a pride march on July 5 after violent groups opposed to the event stormed and ransacked their office in the capital Tbilisi and targeted activists and journalists.
Georgia's interior ministry had previously called on the organisers to cancel the Pride march due to safety concerns, while Prime Minister Irakli Gharibashviil described the event as "unacceptable for a large segment of the Georgian society".
The Georgian Orthodox Church also called for a public prayer meeting against the Pride event.
Activist groups said the government had failed to offer security to activists and journalists and was "responsible for yesterday’s violence".
Chair of the Delegation for relations with the South Caucasus and Co-Chair of the EU-Georgia Parliamentary Association Committee, MEP Marina Kaljurand told the Accent on Tuesday that “yesterday’s events regrettably cast a shadow on the Georgian authorities’ declared ambition to apply for EU membership by 2024.”
“To be taken seriously, they will have to implement the 19 April agreement thoroughly but also the EU membership criteria known as Copenhagen criteria that include i.a. having stable, democratic institutions guaranteeing the rights of minorities - this includes the LGBQI persons’ constitutional rights to participate in peaceful gathering,” MEP Kaljurand said.
According to her, “there is an urgent need not only to commit themselves to provide adequate security, but also to condemn firmly mounting homophobic rhetoric in the run-up to the Pride.”
“LGBTQI community may be a minority in Georgia but they are entitled to protection by the law enforcement agencies,” she added.
53 journalists and cameramen were injured in yesterday’s violence.
President Salome Zurabishvili, who visited the injured journalists, said the violence was a "violation of the core fabric of Georgia".
"What happened is not the Georgia I know. It's not the Georgia based on its core values of tolerance,” she said.
Several Western embassies in Georgia issued a joint statement condemning the attack and calling on authorities to ensure freedom of expression and assembly.