კუბილიუსი: "ევროკავშირის ახალი შემოთავაზებები დამოკიდებული იქნება საქართველოს ადვოკატირებაზე ბრიუსელსა და ევროპის სხვა დედაქალაქებში"
24/06/2021 17:06:25 პოლიტიკა
ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეის თავმჯდომარე ანდრიუს კუბილიუსი, რომელიც ცოტა ხნის წინ საქართველოსთვის "შუალედური წევრობის სტატუსის" მინიჭების ინიციატივით გამოვიდა, აცხადებს, რომ ევროკავშირის ახალი შემოთავაზებები დამოკიდებული იქნება თბილისის ადვოკატირებაზე ბრიუსელსა და ევროპის სხვა დედაქალაქებში.
ამის შესახებ კუბილიუსმა "აქცენტთან" საუბრისას განაცხადა.
"ევროპარლამენტი მხარს უჭერს ევროკავშირის პროაქტიურ დღის წესრიგს "ასოცირებული ტრიოს" ქვეყნებისთვის. ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეის მიერ 2019 წელს თბილისში მიღებულ რეზოლუციაში "ტრიო+" გამოხატულია მხარდაჭერა სპეციალური პროცესის მიმართ, რომელიც ასოცირების დღის წესრიგის ევროკავშირში გაწევრიანებასთან დაახლოებას გულისხმობს. იგივეა დაფიქსირებული მოგვიანებით ევრონესტის ბიუროს განცხადებაში, რომელიც 2020 წელს "აღმოსავლეთ პარტნიორობის" სამიტზე გაკეთდა. ამჟამად ევროპული კომისია და ევროკავშირის საგარეო ქმედებათა სამსახური ამზადებენ ახალ დოკუმენტს შემდგომი პოლიტიკური მიზნების თაობაზე. ევროკავშირის ახალი შემოთავაზებები დამოკიდებული იქნება საქართველოს ადვოკატირებაზე ბრიუსელსა და ევროპის სხვა დედაქალაქებში. მეორეს მხრივ, საქართველოს გაცხადებული მიზანი, 2024 წელს წევრობის განაცხადი წარადგინოს, მობილიზების დამატებითი ფაქტორია ევროკავშირისთვისაც, რომელიც ევროინტეგრაციის ახალი ეტაპისთვის უნდა ემზადოს", – განაცხადა კუბილიუსმა.
​მისივე თქმით, ევროკავშირის გაფართოების მოწინააღმდეგე სახელმწიფოების აზრის შესაცვლელად, ძალიან დიდი მნიშვნელობა აქვს გაწევრიანების მსურველი ქვეყნის მიერ გატარებულ რეფორმებს.
"აქ უმნიშვნელოვანესია რეფორმების გატარება, - ამაზე მეტყველებს ევროკავშირის გაფართოების დღემდე არსებული მაგალითებიც. იგივე მიდგომაა დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნების მიმართ და ეს ერთადერთი საშუალებაა, რომელიც გზას ხსნის ინტეგრაციისთვის. ამასთან, ეს ფაქტორი ქმნის რეფორმების განხორციელების მოტივაციას, ზრდის როგორც სტაბილურობას, ისე მეგობრების რაოდენობას ევროკავშირის უახლოეს სამეზობლოში. 2004 წელს – ჯერ კიდევ მაშინ, როდესაც ევროკავშირი გაფართოებული არ იყო, ევროპის კომისიის პრეზიდენტმა რომანო პროდიმ თავის ფორმულაში "ყველაფერი, ინსტიტუტების გარდა" განგებ აღნიშნა გაწევრიანების პერსპექტივის აუცილებლობა, რათა გაეძლიერებინა რეფორმირების მოტივაცია და ევროინტეგრაციის იმპულსი", – განაცხადა კუბილიუსმა.
როგორც ევროპარლამენტარი მიიჩნევს, "აღმოსავლეთ პარტნიორობის" ქვეყნების წარმატება შთამაგონებელი უნდა იყოს რუსეთისთვისაც, სტაბილური და წარმატებული დემოკრატიული განვითარების გზა აირჩიოს.
"ესაა მოვლენათა განვითარების ის სცენარი, რომელიც ყველა მხარისთვის, მათ შორის თავად რუსეთისთვისაც მომგებიანი იქნება", – დასძინა კუბილიუსმა.
რა არის "შუალედური წევრობის სტატუსი"
"შუალედური წევრობის სტატუსი" არის დიფერენცირებული ინტეგრაციის მოდელი, რაც გულისხმობს სხვადასხვა ქვეყნის სხვადასხვა ხარისხით ინტეგრაციას ევროკავშირის ინსტიტუტებსა და მექანიზმებში ისევე, როგორც წვდომას ევროკავშირის ერთიან ბაზარზე. ეს მოდელი ეფუძნება ევროკომისიის ყოფილი პრეზიდენტის რომანო პროდის ფორმულას – "ყველაფერი (წევრობის ყველა სარგებელი) ინსტიტუციების გარდა“.
იხილეთ ასევე: საქართველოს სამოქმედო გეგმა ევროკავშირში წევრობის განაცხადის წარმატებისთვის – კუბილიუსის ანალიზი

Kubilius - EP supports proactive EU agenda for Georgia, but further suggestions will also depend on advocacy in Brussels and other European capitals
24/06/2021 17:06:25 Politic
CEPS, a leading think tank and forum for debate on EU affairs, compares the results of the European integration of the Western Balkans and the Eastern Partnership countries and offers bold new ideas for how the EU can incentivise the Trio countries (Georgia, Ukraine, Moldova) further with EU instruments. In particular, it offers an intermediate membership status (EU antechamber or atrium) model for the Trio countries, which would include the full benefits of the EU membership alongside the proposals made by R. Prody formula on 'everything by the institutions' approach.
As Chair of the Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly Andrius Kubilius told the Accent that the European Parliament (EP) supports a proactive EU agenda for Georgia, Ukraine and Moldova.
“In the Euronest PA resolution on the Trio plus in 2019, Tbilisi, it has supported a special process to move the association agenda closer to the EU accession. This was also proclaimed in the Euronest bureau message addressed in 2020 to the Eastern Partnership summit. The Commission and EEAS are preparing a new document on the next policy targets. This position and further suggestions will also depend on advocacy in Brussels and other European capitals. Georgian aim to submit application in 2024 is another mobilisation factor also for the EU to get ready for a new momentum of European Integration,” MEP Kubilius said.
When asked, “what should Georgia do to convince the countries opposing the enlargement of the European Union?”, he said:
“The positive experience of the previous EU enlargements on reform implementation speaks for itself. It is repeated this time for the EU accession process to the Western Balkans. And this is the only way forward. It builds the motivation to reforms and increases a ring of stability and friends in the EU's immediate neighbourhood. Even before the enlargement in 2004, the Commission President Romano Prodi in his formula on everything but institutions spoke about the necessity to keep the perspective credible in order to maintain the motivation for reforms and keep the momentum of European integration,” MEP Kubilius said.
According to him, the success of the Eastern Partnership countries is an inspiration also for Russia to choose a path of stable and prosperous democratic development.