პუტინმა ადამიანის თავის ტვინში მიკროჩიპების ჩანერგვის პროგრამას მხარი დაუჭირა
ფედერალური პროგრამის "თავის ტვინი, ჯანმრთელობა, ინტელექტი, ინოვაციები" პროექტი ამჟამად განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში მუშავდება. პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა მას მხარი დაუჭირა და მეტიც, როგორც რუსული მედია იუწყება, პროგრამასთან უშუალო კავშირი აქვს მის ერთ-ერთ ქალიშვილს.
ახალი ფედერალური პროგრამის შემუშავების მიზნით სამუშაო ჯგუფი რუსეთის მეცნიერებათა აკადემიისა და მოსკოვის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მიერ შესაბამისი კონცეფციის ერთობლივად შემუშავების საფუძველზე შეიქმნა, - წერს "კომერსანტი". პროექტი ითვალისწინებს, მათ შორის, ნეიროინტერფეისების ტექნოლოგიების განვითარებას, რაც თავის ტვინის ელექტროსიგნალების მეშვეობით გარე მოწყობილობების უშუალო მართვას გულისხმობს.
მაგალითად, იგეგმება "ადამიანი-ტექნიკის" ინტერფეისების შექმნა თვითმფრინავების, მანქანებისა და ატომური ელექტროსადგურების სამართავად, ასევე "მიზნების დამოუკიდებელი დასახვისთვის, ვითარების დამოუკიდებლად შეფასებისთვის, სიტუაციის დამოუკიდებლად პროგნოზირებისა და გადაწყვეტილებების დამოუკიდებლად მიღებისთვის" - ციტირებს "კომერსანტი" პროგრამულ დოკუმენტს.
პროექტში ხელოვნური ინტელექტის გამოყენებაა დაანონსებული.
როგორც რუსულ გამოცემა "კომერსანტს" განათლების სამინისტროში განუცხადეს, პროექტი ჯერ ადრეული შემუშავების სტადიაშია.
მანამდე რუსული მედია იუწყებოდა, რომ ხელოვნურ ინტელექტთან დაკავშირებულ პროექტებს მოსკოვის სახელმწიფო უნივერსიტეტში პუტინის ქალიშვილი ეკატერინა ტიხონოვა კურირებს. 2018 წლის დეკემბერში იგი პირველად გამოჩნდა საჯარო სივრცეში: რუსმა ტელემაყურებელმა ტიხონოვა სახელმწიფო ტელევიზიის სიუჟეტში იხილა, რომელიც მისი კუთვნილი ინსტიტუტის - "ინნოპრაქტიკის" ნეიროცენტრის მუშაობას ეძღვნებოდა. საუბარი იყო ახალ ტექნოლოგიაზე, რომელიც, სიუჟეტის თანახმად, შესაძლებლობას იძლევა, თავის ტვინის ელექტროსიგნალების კონტროლის მეშვეობით ადამიანის ქვეცნობიერი დაპროგრამდეს.

Путин одобрил развитие государственной программы вживления микрочипов в мозг
Российское правительство выделит 54 миллиарда рублей на развитие программы вживления микрочипов в мозг. Проект федеральной программы "Мозг, здоровье, интеллект, инновации" начал прорабатываться в Минобрнауки. Её одобрил президент Путин, отношение к проекту может иметь и его дочь.
Рабочая группа для проработки новой федеральной программы с названием "Мозг, здоровье, интеллект, инновации" создана после разработки концепции Российской академией наук и МГУ, пишет газета "Коммерсантъ". Проект предполагает в том числе развитие технологий нейроинтерфейсов, позволяющих управлять внешними устройствами напрямую с помощью электрических сигналов мозга.
Например, планируется создание интерфейсов "человек—техника" для управления самолётами, автомобилями и атомными электростанциями, цитирует "Коммерсантъ" программный документ, также должны быть созданы интерфейсы, обеспечивающие "самостоятельное формирование целей, оценку ситуаций, прогнозирование их развития и принятие решений". В проекте планируется использовать искусственный интеллект.
В Минобрнауки "Коммерсанту" сообщили, что проект находится в стадии начальной проработки.
Ранее СМИ сообщали, что проекты, связанные с искусственным интеллектом, в МГУ может курировать дочь Владимира Путина Катерина Тихонова. В декабре 2018 года она впервые показалась на публике в сюжете на гостелевидении о работе нейроцентра её института развития "Иннопрактика". В материале рассказывалось о придуманной фондом технологии, которая, как утверждалось, позволяет программировать человеческое подсознание с помощью контроля над электрическими сигналами мозга. В феврале 2020 года газета "Ведомости" писала, что Тихонова возглавит Институт перспективных исследований проблем искусственного интеллекта и интеллектуальных систем МГУ. Официально о его создании с тех пор не сообщалось.Разработка технологии нейроинтерфейсов — перспективное направление мировой науки. В апреле 2021 года свою технологию продемонстрировал стартап Илона Маска Neuralink, разрабатывающий интерфейс для подключения мозга к компьютеру. Он показал обезьяну, которая играла в классическую игру Pong силой мысли с помощью вживлённого в череп чипа.