აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტრო - ვაფასებთ ირაკლი ღარიბაშვილის მეთაურობით, საქართველოს მთავრობის მხარდაჭერას ჰუმანიტარული აქტის განხორციელებაში
12/06/2021 19:25:40 პოლიტიკა
ვაფასებთ საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის მეთაურობით, საქართველოს მთავრობის მხარდაჭერას ამ ჰუმანიტარული აქტის განხორციელებაში, – ამის შესახებ აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებაშია ნათქვამი.
აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ვებგვერდზე გავრცელებულ ოფიციალურ განცხადებაში აღნიშნულია, რომ 2021 წლის 12 ივნისს მიღწეული შეთანხმების თანახმად, აღდამის რეგიონში 97 000 ანტისატანკო და ანტისანაღმო რუკების აზერბაიჯანისადმი გადაცემის სანაცვლოდ, 15 დაკავებული სომეხი მოქალაქე აზერბაიჯანისა და საქართველოს საზღვარზე გადაეცა სომხეთს, საქართველოს წარმომადგენლების მონაწილეობით.
„ვაფასებთ საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის მეთაურობით საქართველოს მთავრობის მხარდაჭერას ამ ჰუმანიტარული აქტის განხორციელებაში. აქვე, განსაკუთრებით აღვნიშნავთ შუამავლის როლს და პროცესში შეტანილი წვლილისთვის მადლობას ვუხდით უპირველეს ყოვლისა ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივანს, ენტონი ბლინკენს, სახელმწიფო მდივნის მოადგილის მოვალეობის შემსრულებელს, ფილიპ რიკერს, ევროპული საბჭოს პრეზიდენტს, შარლ მიშელს და ევროპის უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციაში (ეუთო) შვედეთის თავმჯდომარეობას. ნაღმების რუკების მიღება ათი ათასობით ჩვენი მოქალაქის, მათ შორის განაღმვით სამუშაოებზე მომუშავე პირების, სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას გადაარჩენს და იმავდროულად, დააჩქარებს აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პრეზიდენტის, ილჰამ ალიევის მიერ აღდამში ინიცირებულ სარეკონსტრუქციო პროექტებს და იძულებით ადგილნაცვალ პირთა დაბრუნებას”, – ნათქვამია აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებაში.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის აქტიური ფასილიტაციითა და ფილიპ რიკერის ჩართულობით, აზერბაიჯანულმა მხარემ კონფლიქტის დროს დაკავებული სომხეთის 15 მოქალაქე გაათავისუფლა.

Azerbaijani Foreign Ministry: We appreciate Georgian government’s support for implementation of humanitarian action
12/06/2021 19:25:40 Politic
Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs released the information about the release of 15 detained Armenian citizens through active facilitation of Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili and engagement of the US Acting Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, Philip Reeker.
“According to the agreement reached, on June 12, 2021, in exchange for providing Azerbaijan with maps of 97,000 anti-tank and anti-personnel mines in the Aghdam region, 15 detained Armenians were handed over to Armenia on the Azerbaijani-Georgian border with the participation of Georgian representatives.
We appreciate the support of the Georgian government headed by the Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili for the implementation of this humanitarian action. At the same time, we especially note the mediating role, first of all, of the US Secretary of State Antony Blinken, Acting Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Philip Reeker, President of the European Council Charles Michel and the Swedish Chairmanship of the OSCE for their contribution to the process.
Obtaining mine maps will save the lives and health of tens of thousands of our citizens, including demining workers, and accelerate the reconstruction projects initiated by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, in Agdam and the return of IDPs,” reads the statement.