ფრიდი – ბაიდენ–პუტინის შეხვედრაზე: "აშშ და დემოკრატიული სამყარო საქართველოს დანაწევრებას არ უნდა შეეგუოს"
12/06/2021 16:47:55 პოლიტიკა
აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის ყოფილი თანაშემწე, „ატლანტიკური საბჭოს“ ევროპისა და ევრაზიის ცენტრის ანალიტიკოსი დანიელ ფრიდი მოელის, რომ პრეზიდენტი ჯო ბაიდენი რუს კოლეგა ვლადიმირ პუტინთან შეხვედრისას, მათ შორის, საქართველოს საკითხს განიხილავს.
როგორც მან "აქცენტთან" საუბრისას განაცხადა, აშშ და დემოკრატიული სამყარო საქართველოს დანაწევრებას არ უნდა შეეგუოს.
”ვიმედოვნებ და მოველი, რომ საქართველო ნამდვილად იქნება იმ საკითხთა შორის, რომელთაც პრეზიდენტი ბაიდენი რუსეთის ლიდერ პუტინთან შეხვედრისას დააყენებს. აშშ და ზოგადად დემოკრატიული სამყარო საქართველოს დანაწევრებას არ უნდა შეეგუოს. ჩვენ უნდა შევინარჩუნოთ ამ საკითხის აქტუალობა და უნდა ვაყენებდეთ მას ყველგან, სადაც ამის შესაძლებლობა გვექნება. პარალელურად, უნდა გაგრძელდეს საქართველოს მხარდაჭერა, რამდენადაც იგი აშენებს დემოკრატიულ სახელმწიფოს და წინააღმდეგობას უწევს კრემლის აგრესიას", – განაცხადა ფრიდმა.
ცნობისთვის: ამერიკის შეერთებული შტატებისა და რუსეთის პრეზიდენტების შეხვედრა ჟენევაში 16 ივნისს გაიმართება. როგორც თეთრ სახლში აცხადებენ, ბაიდენი შეხვედრაზე, მათ შორის უკრაინისა და ბელარუსის საკითხებს დააყენებს.
აღსანიშნავია, რომ 2011 წელს ჯო ბაიდენმა, რომელიც იმჟამად აშშ–ის ვიცე პრეზიდენტის თანამდებობას იკავებდა, პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინთან შეხვედრისას რუსეთის მიერ საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაცია გააკრიტიკა.

Fried on Biden-Putin summit - The U.S. and democratic world should not accustom itself to Georgia’s division
12/06/2021 16:47:55 Politic
The first face-to-face meeting between U.S. President Joe Biden and Russian President Vladimir Putin will take place in Switzerland on June 16.
The White House said that the leaders would discuss the full range of issues, including Ukraine and Belarus.
A distinguished fellow at the Atlantic Council, a former assistant secretary of state for European and Eurasian affairs during the Obama and George W. Bush administrations, Daniel Fried expects that Biden will put Georgia on the growing list of issues raised with Putin.
As he told the Accent the democratic world “should not accustom itself to Georgia’s division.”
In 2011, when Mr. Joe Biden served as the vice president of the United States, during his meeting with Russian President Vladimir Putin he criticized Russia's occupation of Georgian territory.
“I hope (and expect) that President Biden will indeed put Georgia on the growing list of issues raised with Putin. The U.S. and democratic world generally should not accustom itself to Georgia’s division. Keep the issue alive and address it when we can, and in the meantime support Georgia as it builds a democratic state of law and resists further Kremlin aggression,” he told the Accent.