ჟენევის დისკუსიების თანათვმჯდომარეები ცხინვალსა და წნელისს ეწვივნენ
ჟენევის დისკუსიების თანათავმჯდომარეები ეუთო-ს, გაერო-ს და ევროკავშირის მხრიდან ცხინვალის ოკუპირებულ რეგიონს ეწვივნენ, სადაც დე ფაქტო პრეზიდენტის წარმომადგენელს პოსტკონფლიქტური დარეგულირების საკითხებში მურატ ჯიოევს შეხვდნენ.
როგორც შეხვედრის დასრულების შემდეგ ჯიოევმა ჟურნალისტებს განუცხადა, "მთლიანობაში რეგიონში ვითარება შედარებით სტაბილურია". მისივე ინფორმაციით, დელეგაციასთან მსჯელობის ერთ-ერთ თემას უგზო-უკვალოდ დაკარგულთა საკითხი წარმოადგენდა.
«გვაცნობეს, რომ ჰქონდათ შეხვედრა საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლებთან და სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკის უგზო-უკვალოდ დაკარგული მაცხოვრებლების საკითხი მასზეც იქნა განხილული. თანათავმჯდომარეები იმედოვნებენ, რომ ქართული მხარე ქმედით ნაბიჯებს გადადგამს ამ ახალგაზრდების ბედის დასადგენად», – აღნიშნა მან.
ჟენევის დისკუსიების თანათავმჯდომარეები ცხინვალში "სახელმწიფო" უნივერსიტეტის ინგლისური ენის კათედრის პედაგოგებსა და მოსწავლეებს შეხვდნენ. ისინი ასევე წნელისს ეწვივნენ. ჯიოევის ინფორმაციით, ადგილზე გაიმართა შეხვედრა მოსახლეობასთან, რომელმაც "სოფლის სიახლოვეს ქართული საგუშაგოს არსებობის გამო შიში გამოთქვა".
ჯიოევის ინფორმაციით, შემდეგი ვიზიტის ფარგლებში თანათავმჯდომარეები ახალგორის რაიონში გეგმავენ ჩასვლას.
«საქმე იმაშია, რომ ქართული პროპაგანდა, 2008 წლიდან მოყოლებული, იმგვარ სურათს სახავს, თითქოს ლენინგორის რაიონში რაღაც განსაკუთრებული მდგომარეობა იყოს. ჩვენის მხრივ ყოველ ჯერზე ვაცხადებთ, რომ ეს რაიონი ჩვენთვის სხვებისგან არაფრით განსხვავდება», – აღნიშნა მან.
2019 წლის სექტემბერში დე ფაქტო ხელისუფლების მიერ დე ფაქტო საზღვრის ჩაკეტვის შემდეგ ახალგორის რაიონის მოსახლეობა დღემდე იზოლაციაში ცხოვრობს. ცხინვალმა გზა ქართული მხარის მიერ სოფლების წნელისისა და ჩორჩანას სიახლოვეს ქართული საპოლიციო საგუშაგოს ჩადგმის საპასუხოდ გადაკეტა.

Сопредседатели Женевских дискуссий посетили Цхинвали и Цнелиси
Сопредседатели Женевских дискуссий от ОБСЕ, ООН и ЕС накануне посетили самопровозглашенную республику Южная Осетия. Они провели встречу с полпредом югоосетинского президента по постконфликтному урегулированию Муратом Джиоевым.
По словам Джиоева, ситуация в регионе, в целом, остается относительно стабильной. Он рассказал журналистам, что обсудил с делегацией вопрос выяснения судьбы без вести пропавших жителей Южной Осетии.
«Нам сообщили, что состоялась встреча с властями Грузии, на которой поднимались вопросы без вести пропавших граждан Южной Осетии. Сопредседатели рассчитывают, что грузинская сторона предпримет усилия для выяснения судьбы молодых людей», – сказал, по сообщению "Эха Кавказа", он.
Сопредседатели Женевских дискуссий встретились в Цхинвали с преподавателями и студентами кафедры английского языка Юго-Осетинского госуниверситета. Они также посетили село Цнелиси. Как заявил Джиоев, представители международных организаций встретились с местными жителями, которые выразили обеспокоенность нахождением близ села грузинского поста.
Мурат Джиоев также сообщил, что сопредседатели планируют в рамках следующего визита посетить Ахалгорский район.
«Дело в том, что грузинская пропаганда, начиная с 2008 года преподносит вопрос так, как будто в Ленингорском районе какое-то особое положение. Мы, со своей стороны, каждый раз заявляем, что этот район для нас такой же, как и остальные районы», – говорит Джиоев.
Жители Ахалгорского района живут в изоляции после закрытия югоосетинскими властями пропускного пункта «Раздахан» в сентябре 2019 года. Закрытие дороги стало ответом на пост грузинской полиции, появившийся близ сел Чорчана и Цнелиси.