რუსეთი საქართველოს, ჩეხეთს, უკრაინასა და ბალტიისპირეთის ქვეყნებს ემუქრება
რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს თავმჯდომარე ვიაჩესლავ ვოლოდინი საქართველოსგან, უკრაინისგან, ჩეხეთისგან და ბალტიისპირეთის ქვეყნებისგან მობოდიშებას მოითხოვს და ამ სახელმწიფოების მიმართ დაუფარავ მუქარას აჟღერებს.
მისი აზრით, ჩამოთვლილი ქვეყნები "თვითდამკვიდრების მცდელობებში ზღვარზე მეტად პროგნოზირებადები გახდნენ". «თითოეული მათი განცხადება იწყება პოლიტიკით, მაგრამ მთავრდება ხვეწნით "მოგვეცით ფული". როდესაც ეს ქვეყნები სოციალისტურ ბანაკში შედიოდნენ, მაშინ მიეჩვივნენ სხვის ხარჯზე ყოფნას და ეს ჩვევა დღემდე შემორჩათ. ეს მავნე ჩვევა არ იარსებებდა, მათ რომ სუვერენიტეტი და დამოუკიდებლობა არა სიტყვიერად, არამედ რეალურად გააჩნდეთ. მაგრამ მათ არჩევანი უკვე გააკეთეს და ეს არჩევანი სატელიტი სახელმწიფოების სასარგებლოდ გაკეთდა" - წერს ვოლოდინი თავის Telegram-არხში და დასძენს, რომ "რუსეთს კი არ აქვს ამ ქვეყნების წინაშე ვალი, პირიქით - მათ ჰმართებთ რუსეთის".
უკრაინაზე საუბრისას რუსი პოლიტიკოსი წერს, რომ "ქვეყანას რუსული გაზის ტრანზიტისგან შემოსავლის დაკარგვის ეშინია და "ჩრდილოეთ ნაკადი-2"-ის მშენებლობისთვის ფულად კომპენსაციას მოითხოვს".
ჩეხეთი, მისი თქმით, რუსეთის წინააღმდეგ "გაუაზრებელ" ბრალდებებს აჟღერებს ვრბეტიცაში მომხდარი აფეთქებების გამო და ახლა «რაღაც 40 მლნ ევროზე საუბრობს».
«ასე იქცევა ბალტიისპირეთიც. ვერ გადაჭრა რა საკუთარი ეკონომიკური პრობლემები, რაღაც "კომპენსაციებს" ითხოვს საბჭოთა პერიოდისთვის», – თვლის ვოლოდინი.
«რუსეთს კი არ აქვს თქვენი ვალი, პირიქით - თქვენ გაქვთ მისი! მადლიერები უნდა იყოთ! რუსეთის მოქალაქეებს არ მოუთხოვიათ თქვენგან ის, რასაც თავის დროზე თავს აკლებდნენ თქვენთვის მოსაცემად - ქმნიდნენ რა სამუშაო ადგილებს, დებდნენ რა ძალასა და რესურსს თქვენს განვითარებაში, გიცავდნენ რა გარე გამოწვევებისა და საფრთხეებისგან. ნუ გავიწყდებათ, რომ სწორედ რუსეთმა იკისრა სსრკ-ის ვალების გადახდის ვალდებულება. თუ სინდისი არ გაქვთ, ზღვარი მაინც იცოდეთ! გახსოვდეთ, რომ რუსი კაცი ეტლს დიდხანს ამზადებს, მაგრამ მერე სწრაფად მიდის! სწორი იქნებოდა, ბოდიში მოგეხადათ და დაგვეწყო ურთიერთობა მომავალზე ფიქრით», – აღნიშნავს პოლიტიკოსი.
სახელმწიფო სათათბიროს სპიკერი ჩამოთვლილ ქვეყნებს მოუწოდებს, "ნუ ცდილობენ ყველა თავის პრობლემაში დამნაშავედ რუსეთის გამოყვანას". «თქვენით დაიწყეთ! 30 წელია უკვე, დამოუკიდებელ სახელმწიფოებს აშენებთ. ნურც თავს იტყუებთ, ნურც სხვებს!», – ასკვნის ვოლოდინი.

Чехия, Украина, Грузия, страны Балтии должны извиниться перед Россией – Володин
Председатель Государственной Думы Российской Федерации Вячеслав Володин считает, что Чехия, Украина, Грузия, страны Балтии должны извиниться перед Россией. Об этом политик написал в своём Telegram-канале.
Володин говорит, что «в своих попытках самоутверждения Чехия, Украина, Грузия и страны Прибалтики до скучного предсказуемы».
«Что ни заявление – начинают с политики, заканчивают „дайте денег“. Когда эти государства входили в число стран социалистического лагеря, привыкли жить за счёт других. Привычка осталась. Она бы не сохранилась, будь у них суверенитет и независимость не на словах, а на деле. Но выбор сделан в пользу государства-сателлита», – пишет, по сообщению "Радио Свобода", Володин.
Да не Россия вам должна, а вы РоссииГоворя об Украине, Володин пишет, что страна опасается лишиться доходов от транзита российского газа и требует денежного возмещения за строительство газопровода «Северный поток – 2».
Чехия, по его словам, выдвигает надуманные обвинения против России в связи со взрывом боеприпасов в Врбетице, «а теперь ведёт речь о 40 млн евро».
«Прибалтика поступает подобным образом. Не сумев решить собственные экономические проблемы, просит какие-то «компенсации» за советский период», – считает Володин.
«Да не Россия вам должна, а вы России. Будьте благодарны: граждане РФ не потребовали от вас то, что, отрывая от себя, вам давали. Создавая рабочие места, вкладывая силы и средства в ваше развитие, защищали от внешних вызовов и угроз. Не забывайте, именно Россия взяла на себя все обязательства по выплате долгов СССР. Если совести нет, то хотя бы меру надо знать. Помните, что русский мужик долго запрягает, но быстро едет. Правильно было бы принести извинения. И начать отношения, думая о будущем», – отметил политик.
Спикер Госдумы призвал вышеуказанные страны не делать Россию виновником всех своих проблем.
«Начните с себя. 30 лет вы уже строите независимые государства. Не морочьте голову себе и другим», – заключил Володин.