მედვედევი: "დასავლეთის დამოკიდებულება ჩვენს მიმართ უარესია, ვიდრე ხრუშჩოვისა და ბრეჟნევის მიმართ იყო"
01/06/2021 09:41:48 მსოფლიო
რუსეთის ექს-პრეზიდენტი და ექს-პრემიერი, ამჟამად უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილე და მმართველი პარტია "ერთიანი რუსეთის" ლიდერი დიმიტრი მედვედევი თვლის, რომ ბოლო წლების განმავლობაში მოსკოვსა და დასავლეთის ქვეყნებს შორის ურთიერთობები "დრამატულად გაუარესდა" და ამ დროისთვის "ცივი ომის" დროინდელზე ბევრად უარესია.
გაზეთ "Коммерсантъ"-ისთვის მიცემულ ინტერვიუში მედვედევმა გამოთქვა მოსაზრება, რომ "კონფრონტაციით ყველა დაიღალა, თუმცა ამ კონფრონტაციის სპირალი რუსეთს არ განუვითარებია".
"თუნდაც რუსეთის შემადგენლობაში ყირიმის შემოყვანაზე რეაგირებისას დასავლეთს შეეძლო, უფრო დახვეწილად და გონივრულად ემოქმედა, მაგრამ გადაწყვიტა, ყველაფერი "საძირკვლამდე დაეწვა". არ მინდა, ვთქვა, რომ ყველაფერში ყოველთვის ერთი მხარეა დამნაშავე, რომ ჩვენ [რუსული მხარე - რედ.] "თეთრები და ფუმფულები" ვართ [სიტყვა-სიტყვით იგივე გამოთქმა გამოიყენა ამასწინათ ერთ-ერთ ინტერვიუში პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმაც, თუმცა საპირისპირო კონტექსტში, განაცხადა რა, რომ "დასავლეთთან დაპირისპირებაში რუსეთის ხელისუფლება "თეთრი და ფუმფულმაა" - რედ.]" - აღნიშნა მან.
მედვედევმა ამჟამინდელი პერიოდი 1960-80-იან წლებს - სსრკ-დასავლეთის კონფრონტაციის ხანას შეადარა და აღნიშნა, რომ "მაშინ მხარეები კომპრომისების მოძიებას ახერხებდნენ, ახლა კი რუსეთის დასავლელი პარტნიორები, სამწუხაროდ, ცოტა არ იყოს, გათავხედნენ საკუთარი სიძლიერის გამო, განსაკუთრებით - ვარშავის შეთანხმების მსხვრევის შემდეგ". "ცივი ომის პერიოდში დასავლეთს არ შემოუღია ინდივიდუალური სანქციები ხრუშჩოვისა და ბრეჟნევის, პოლიტბიუროს წევრების ან უზენაესი საბჭოს ხელმძღვანელთა მიმართ, ახლა კი ამას აკეთებს და ამით კომუნიკაციის არხებს სპობს [რეალურად, ევროკავშირისა და აშშ-ის დღემდე არსებულ სანქციებს ექვემდებარებიან რუსეთის ძალოვანი უწყებებისა და რიგი სახელმწიფო კორპორაციების წარმომადგენლები, თუმცა არც მედვედევს, არც პუტინს, არც მთავრობისა და პარლამენტის ხელმძღვანელ პირბეს სანქციები ჯერ არ შეჰხებიათ - რედ.]. დასავლეთი რუსეთს "მომაკვდავ ქვეყნად" მიიჩნევს და ამიტომ მის აზრს ანგარიშს არ უწევს, განსხვავებით სსრკ-ისგან, რომლის აზრს ითვალისწინებდა. რამდენ ხანს გაგრძელდება ასე? - მოდით, გულახდილად ვთქვათ: ეს არავინ იცის", – განაცხადა მედვედევმა და დასძინა, რომ ყველაფრის მიუხედავად, დასავლეთთან თანამშრომლობის აღდგენას ისურვებდა და ამ მხრივ საბაზისო საკითხად პანდემია შეიძლებოდა, ქცეულიყო.
სწორედ კორონავირუსული ეპიდემიით სცადა მან მიმდინარე წლის ზამთარში ოპოზიციონერ ნავალნის მხარდამჭერი საპროტესტო აქციების დარბევების ახსნა. "პანდემია არსად გამქრალა და მასობრივი ღონისძიებებისას სახელმწიფო ამას უნდა ითვალისწინებდეს, როცა მათი დაშვება-არდაშვების გადაწყვეტილებას იღებს", – განაცხადა მედვედევმა.
ქვეყანაში არსებულ ვითარებაზე საუბრისას მან დღევანდელობა 1990-იანი წლების მდგომარეობას შეადარა: "იმ წლებთან შედარებით, არსებული რეალობა ძალიან კარგია - მდგრადი, პანდემიის მიუხედავადაც კი".
ამასთან, მედვედევმა თავი აარიდა პასუხს კითხვაზე, იქნება თუ არა სახელმწიფო სათათბიროს არჩევნებისთვის მმართველი პარტია "ერთიანი რუსეთის" სიის სათავეში (რუსული მედია საკუთარ წყაროებზე დაყრდნობით წერდა, რომ სიის №1 თავად ვლადიმირ პუტინი იქნება). მისი თქმით, გადაწყვეტილება ჯერ მიღებული არაა - მას პარტიის ყრილობა მიიღებს.
დიმიტრი მედვედევი რუსეთის პრეზიდენტი 2008-2012 წლებში გახლდათ, მერე კი კვლავ დაუთმო ეს თანამდებობა პუტინს. 2020 წლის იანვარში იგი პრემიერის თანამდებობიდან გადადგა, თუმცა მმართველი პარტია "ერთიანი რუსეთის" თავმჯდომარეობა შეინარჩუნა.

Медведев: Запад относится к нам хуже, чем к Хрущёву и Брежневу
Бывший президент и премьер-министр России, лидер партии "Единая Россия" Дмитрий Медведев считает, что за последние годы отношения между Москвой и странами Запада "драматически ухудшились" и сейчас во многом хуже, чем во времена холодной войны.
В интервью газете "Коммерсантъ" Медведев, который сейчас занимает должность заместителя председателя Совета безопасности, высказал мнение, что все "устали от конфронтации" между Россией и Западом. При этом Медведев считает, что эту "спираль конфронтации" раскрутила не Россия, - сообщает "Радио Свобода".
По словам бывшего президента и премьера, даже реагируя на включение Крыма в состав России, Запад мог действовать "более тонко, умно", но предпочёл "всё сжечь дотла". При этом Медведев оговорился: "Я не хочу сказать, что всегда во всем виновата одна сторона, что мы белые и пушистые" (именно такое выражение употребил в одном из своих выступлений президент Владимир Путин, сказав, что российские власти "белые и пушистые" в противостоянии с Западом).
Медведев сравнил нынешнюю ситуацию с временами 1960–80-х годов, когда также существовала конфронтация между Западом и Советским Союзом, однако сторонам, по его словам, удавалось находить компромиссы. "К сожалению, наши партнеры на Западе слегка оборзели от своей мощи, особенно после того, как распался Варшавский договор", – посетовал Медведев. По его словам, во времена холодной войны Запад не вводил индивидуальные санкции "в отношении [советских лидеров Никиты] Хрущёва или [Леонида] Брежнева, или членов Политбюро, или руководителей Верховного совета", сейчас же санкции против российских руководителей вводятся, и тем самым, по мнению Медведева, Запад обрывает каналы коммуникации.
Страны ЕС и США недавно ввели санкции против ряда руководителей российских силовых ведомств. Также под санкциями ряд руководителей госкорпораций. Ни сам Медведев, ни президент Путин, ни руководство правительства и парламента в санкционные списки не внесены.
По мнению Медведева, Запад считает, что Россия – "умирающая страна", и потому не считается с её мнением, в то время как с мнением СССР считался. "Сколько продлится эта ситуация? Давайте по-честному скажем: никто не знает", – сказал Медведев, отметив при этом, что надеется всё же на восстановление сотрудничества с Западом. Возможной базой для такого сотрудничества он назвал борьбу с коронавирусом.
Именно эпидемией коронавирусной инфекции он объяснил разгоны демонстраций в поддержку Алексея Навального зимой этого года. "Пандемия никуда не делась, и при проведении массовых мероприятий государство должно об этом помнить, разрешая или не разрешая те или иные акции", – сказал он.
Говоря о ситуации в стране, Медведев сопоставил её с 1990-ми годами, по его мнению, в сравнении с ними "нынешний период просто очень хороший, устойчивый, стабильный, даже несмотря на пандемию".
Медведев ушёл от ответа на вопрос, возглавит ли он список "Единой России" на выборах в Госдуму, сказав, что на него ответит съезд. СМИ со ссылкой на источники в Кремле сообщали, что список может возглавить президент Путин, но решение пока не принято.
Медведев был президентом России с 2008 по 2012 годы, а затем вновь уступил место Владимиру Путину. В январе 2020 года он ушёл в отставку с поста главы правительства, однако остался председателем "Единой России".