სტოლტენბერგმა შოიგუს ხისტი პასუხი გასცა
ნატო თავდაცვითი ალიანსია, სწორედ მოკავშირეების ნებამ და მზაობამ, ერთმანეთი დაეცვათ და კონფლიქტებისთვის თავი აერიდებინათ, შესაძლებელი გახადა ათწლეულების განმავლობაში ომებისთვის თავის არიდება და მშვიდობის შენარჩუნება ევროპაში, - განაცხადა მოკავშირე ქვეყნების თავდაცვისა და საგარეო საქმეთა მინისტრების 1 ივნისისთვის დაგეგმილ ვირტუალურ შეხვედრამდე გამართულ პრეს-კონფერენციაზე ნატო-ს გენერალურმა მდივანმა იენს სტოლტენბერგმა.
«რუსეთმა მეზობლების წინააღმდეგ, საქართველოსა და უკრაინაში სამხედრო ძალა გამოიყენა, აგრძელებს დონბასისა და მთლიანად უკრაინის აღმოსავლეთის დესტაბილიზაციას, ყირიმის უკანონო ანექსიას. მოწმენი ვიყავით რუსეთის დიდი სამხედრო წარმოდგენილობის ბარენცის, ბალტიის, შავ და ხმელთაშუა ზღვებში, ასევე ახლო აღმოსავლეთში. სწორედ ამიტომ გაზარდა ნატო-მ ძალების მზადყოფნა და გაშალა საბრძოლო ჯგუფები ალიანსის აღმოსავლეთში», - განაცხადა სტოლტენბერგმა ჟურნალისტების იმ კითხვის საპასუხოდ, რომელიც რუსეთის მიერ ქვეყნის დასავლეთ საზღვრებთან დამატებით 20-მდე ახალი სამხედრო შენაერთისა და ნაწილის განთავსების განზრახვას ეხებოდა.
მან მოსკოვს ისიც შეახსენა, რომ რამდენიმე ბოლო წლის განმავლობაში რუსეთი აგრესიას დემონსტრირებდა, კერძოდ, მნიშვნელოვან ინვესტიციებს ახორციელებდა თანამედროვე სამხედრო შესაძლებლობებში - დაწყებული იარაღის ჩვეულებრივი სახეობებით, დამთავრებული ბირთვული შეიარაღებით.
«ნატო - ეს თავდაცვითი კავშირია, გამიზნული ყველა მოკავშირის დაცვასა და თავდაცვაზე. ჩვენ მზად ვართ კონფლიქტებისა და ომების ასარიდებლად, მაგრამ საუკეთესო გზა საამისოდ პოტენციური მოწინააღმდეგისთვის შემდეგი გზავნილია: თუ ის რომელიმე მოკავშირეს შეუტევს, ყველა სხვა მოკავშირე მას გვერდში ამოუდგება. სწორედ ასე ვიცილებთ თავიდან ომებს და ვინარჩუნებთ მშვიდობას», - განაცხადა სტოლტენბერგმა.
მისივე თქმით, ნატო რუსეთის მიმართ ორდონიან მიდგომას შეინარჩუნებს: ერთის მხრივ, შეკავებისა და თავდაცვის სისტემის გაძლიერებას გააგრძელებს, ხოლო მეორეს მხრივ - შინაარსობრივი დიალოგისკენ სწრაფვას.
«ჩვენ მეზობელ რუსეთთან უკეთესი ურთიერთობები გვსურს. მაშინაც კი, როცა ურთიერთობების გაუმჯობესება ვერ ხერხდება, ვცდილობთ, მოსკოვთან თუნდაც რთული ურთიერთობები შევინარჩუნოთ სამხედრო აქტივობის გამჭვირვალეობისა და შეიარაღებაზე კონტროლის მხრივ რისკების შესამჩირებლად. ამიტომაც ჩვენ გავაგრძელებთ ამ ორდონიან მიდგომას. ყველაფერი, რასაც ვაკეთებთ, თავდაცვითი ხასიათისაა. ინიციატივა «ნატო 2030» - ისიც იმის შესახებაა, სამომავლოდ როგორ შეგვიძლია, გავაძლიეროთ თავდაცვისა და შეკავების სისტემა, მაგრამ მხოლოდ და მხოლოდ თავდაცვით სიბრტყეში», - დასძინა ნატო-ს გენმდივანმა.
რუსული მედიის ცნობით, ორშაბათს რუსეთის თავდაცვის მინისტრმა სერგეი შოიგუმ ქვეყნის დასავლეთ სამხედრო ოლქში, უკვე არსებული ძალების გარდა, დამატებით 20-მდე ახალი შენაერთისა და ნაწილის ფორმირების გეგმა გააჟღერა და აღნიშნა, რომ ეს "დასავლეთ სტრატეგიულ მიმართულებაზე ნატო-ს მოქმედების საპასუხოდ" დაიგეგმა.
14 ივნისს ბრიუსელში ნატო-ს სამიტი გაიმართება, რომლის მთავარი განსახილველი თემა ტრანსატლანტიკური კავშირების განმტკიცება და ალიანსის განვითარების კონცეფცია «ნატო-2030»-ის განხილვაა. ღონისძიების დღის წესრიგი პარტნიორი ქვეყნების მონაწილეობით შეხვედრების გამართვას არ ითვალისწინებს.

Столтенберг: НАТО развернуло дополнительные силы из-за агрессии РФ против стран-соседей
НАТО является оборонительным союзом, и именно воля и готовность союзников защищать и оборонять друг друга позволили десятками лет избегать конфликтов и войн, сохранять мир в Европе.Об этом в понедельник во время пресс-конференции накануне виртуальной встречи министров иностранных дел и министров обороны стран-союзниц, которая должна состояться 1 июня, заявил генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг.
Именно так руководитель Альянса ответил на вопросы прессы о реакции союзников на объявленное российской стороной решение разместить на западных границах РФ дополнительно до 20 военных соединений и частей.
«Россия использовала военную силу против соседей, в Грузии и в Украине, она продолжает дестабилизировать Донбасс и Восток Украины, незаконно аннексировала Крым. Мы видели большое российское военное присутствие в высоких широтах Севера, в Баренцевом море, в Балтийском море, в Черном и Средиземном морях, а также на Ближнем Востоке. Именно поэтому НАТО повысило готовность сил и развернуло боевые группы на востоке Альянса», - сказал Столтенберг.
Он напомнил, что в течение нескольких прошлых лет Россия демонстрировала агрессивное поведение, осуществила значительные инвестиции в новые современные военные возможности, от обычных образцов оружия до систем ядерного вооружения.
«НАТО - оборонительный союз, он предназначен для защиты и обороны всех союзников. Мы готовы предотвращать конфликты и войны. Но лучший путь для этого - это послать четкое послание любому потенциальному противнику: если один из союзников будет атакован, все союзники встанут рядом с ним. И благодаря этому мы предотвращаем войны и сохраняем мир», - добавил Столтенберг.
Он отметил, что по отношению к России НАТО будет продолжать придерживаться двуединого подхода: с одной стороны, укреплять систему сдерживания и оборону, а с другой - искать содержательный диалог.
«Мы стремимся к лучшим отношениям с Россией, которая является нашим соседом. Даже если такие отношения не удается улучшить, важно поддерживать с ней даже тяжелые отношения, для прозрачности военной активности и уменьшения рисков относительно проблем контроля над вооружениями. Поэтому мы будем продолжать этот двуединый подход к отношениям с Россией. Все, что мы делаем, является оборонительным. Инициатива «НАТО 2030» - это также о том, как мы можем в дальнейшем надежно укреплять нашу систему сдерживания и обороны, но только в оборонном измерении», - отметил генсек НАТО.
По сообщению российских СМИ, в понедельник министр обороны РФ Шойгу заявил о намерении сформировать в Западном военном округе РФ, дополнительно к уже существующим силам, около 20 новых соединений и частей «в ответ на действия НАТО на западном стратегическом направлении».
14 июня в Брюсселе состоится саммит НАТО, главной темой которого является укрепление трансатлантических связей и рассмотрение концепции развития Альянса «НАТО 2030». Повестка дня этой встречи не предусматривает проведение мероприятий с участием стран-партнеров.