პრორუსული აფხაზური ოპოზიცია თბილისთან ყველა სახის კონტაქტის გაწყვეტას მოითხოვს, "სახელმწიფო დონეზე მოლაპარაკებების" გარდა
27/05/2021 16:19:50 კონფლიქტები
რევანშისტულად განწყობილი ყოფილი კორუმპირებული ჩინოსნები ვეტერანთა ოპოზიციური ორგანიზაცია "არუაადან" მიესალმებიან "პრეზიდენტ" ასლან ბჟანიას გადაწყვეტილებას "აფხაზეთის რესპუბლიკის საგარეო პოლიტიკის კონცეფციიდან" თბილისთან მრავალდონიანი მოლაპარაკებების შესაძლებლობის შესახებ პუნქტის ამოღების შესახებ და ამას საკუთარ დამსახურებად მიიჩნევენ. თუმცა ამჯერად აფხაზური ოპოზიციის ეს პრორუსული ნაწილი კიდევ უფრო შორს მიდის და აყენებს მოთხოვნას, "არასამთავრობო სექტორის, ბიზნესის, პოლიტიკური თუ საზოგადოებრივი გაერთიანებების ყველა წარმომადგენელმა შეწყვიტოს ქართულ მხარესთან ყველა სახის კონტაქტი, რომელიც პრეზიდენტთან ან მთავრობასთან არაა შეთანხმებული" და მეტიც, აფხაზ ჩინოსნებს დე ფაქტო ხელისუფლების ნებართვის გარეშე ქართულ მედიასთან კონტაქტიც კი აეკრძალოთ.
"[...] ჩვენი მოწოდება შესმენილია! პრეზიდენტ ასლან ბჟანიას ეს ნაბიჯი სამომავლოდ ხელისუფლებასთან კონსტრუქციული დიალოგის იმედს გვისახავს. [...] საქართველოსთან მოლაპარაკებები უდავოდ საჭიროა, მაგრამ მათი ფორმატი განსაზღვრულია ჟენევის დისკუსიების ფარგლებით. ერთადერთ გამონაკლისს წარმოადგენს მოლაპარაკებები ენერგეტიკის სფეროში - ენგურჰესის განსაკუთრებული მდგომარეობის გამო. საქართველოსთან მოლაპარაკებები შესაძლებელი უნდა იყოს მხოლოდ და მხოლოდ სახელმწიფო დონეზე. ვთვლით, რომ პრეზიდენტ ბჟანიას ამ გადაწყვეტილების შემდეგ არასამთავრობო სექტორის, ბიზნესის, პოლიტიკური თუ საზოგადოებრივი გაერთიანებების არც ერთ წარმომადგენელს აღარ აქვს უფლება, საქართველოს წარმომადგენლებთან რაიმე საკითხზე რაიმე დიალოგი აწარმოოს პრეზიდენტთან ან მთავრობასთან შეუთანხმებლად. მეტც, ჩინოსნებმა ქართულ მედიას ინტერვიუებიც კი საგარეო უწყებასთან ან პრეზიდენტის ადმინისტრაციასთან შეთანხმებით უნდა მისცენ" - ნათქვამია "არუაას" დღევანდელ განცხადებაში.
ამასთან, რევანშისტები იმედს გამოთქვამენ, რომ უახლოეს ხანებში აფხაზური "პარლამენტი" მიიღებს რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროსადმი მიმართვას "1918 წლიდან 100-ზე მეტი წლის განმავლობაში საქართველოს მხრიდან აფხაზი ხალხის სისტემური გენოციდის აღიარების" თაობაზე, ასევე კანონს «ომში საქართველოს დამარცხების შესახებ".
შეგახსენებთ, რომ 25 მაისს ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ "აფხაზეთის რესპუბლიკის საგარეო პოლიტიკურ კონცეფციაში" ცვლილებების შეტანის შესახებ ბრძანებულებას მოაწერა ხელი. ბრძანებულების თანახმად, ბჟანიას მიერ 2020 წლის 4 დეკემბერს დამტკიცებული კონცეფციიდან ამოღებულია თბილისთან მრავალდონიანი დიალოგის შესაძლებლობა, რომელიც ამ დოკუმენტში თითქმის 30 წლის განმავლობაში პირველად სწორედ მოქმედი დე ფაქტო ხელისუფლების ინიციატივით გაჩნდა.
«აფხაზეთის რესპუბიკა უშვებს შესაძლებლობას, შეიქმნას პირობები საქართველოსთან მრავალდონიანი მოლაპარაკებების დამატებითი ფორმატების ჩამოსაყალიბებლად. მათ ფარგლებშიც შესაძლებელი იქნება ორმხრივი ინტერესის მატარებელი იმ საკითხების გადაჭრა, რომელთა განხილვა ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების არსებულ ფორმატში შეუძლებელია» - ნათქვამი იყო ბჟანიას "ხელისუფლების" ინიციატივით გასული წლის ბოლოს კონცეფციაში შეტანილ მუხლში, რომელიც ბჟანიასვე ახალი ბრძანებულებით, დოკუმენტში აღარ იარსებებს.
ცნობისთვის: ამ მუხლის გაუქმებას დაჟინებით მოითხოვდა წინა დე ფაქტო ხელისუფლების ყოფილი კორუმპირებული ჩინოსნებით დაკომპლექტებული, რევანშისტულად განწყობილი ამჟამინდელი ოპოზიცია, კერძოდ, სწორედ "არუაა", რომელიც ბჟანიასა და მის გუნდს თბილისთან დიალოგისა და თანამშრომლობის იდეის გამო "აფხაზეთის ეროვნული ინტერესების გაყიდვაში" ადანაშაულებდა და მიმდინარე წლის მარტში "სახელმწიფო გადატრიალების" მოწყობას გეგმავდა.

"Аруаа" выдвинула очередные популистские требования касательно контактов с Тбилиси
Реваншистски настроенные бывшие абхазские чиновники из "РОО ветеранов Отечественной войны народа Абхазии "Аруаа" распространили очередное заявление, в котором приветствуют решение "президента" Бжания об исключении из "Концепции внешней политики" самопровозглашенной Абхазии пункта о возможности многоуровневых переговоров с Тбилиси и пытаются преподнести этот шаг "президента" собственной заслугой, но на этот раз идут еще дальше и требуют, чтобы "все представители НПО, бизнеса, политических или общественных объединений прекратили какой-либо диалог с представителями Грузии по любым вопросам без согласования с президентом или правительством, и даже интервью грузинским СМИ должностные лица согласовывали с МИД Абхазии или администрацией президента".
"[...] Наш призыв услышан! Этот шаг со стороны президента дает надежду на конструктивный диалог между властью и оппозицией в будущем. Мы также благодарим депутатов парламента, поддержавших нас в данном вопросе. Конечно, было бы правильно, не допускать таких ошибок, но мы понимаем, что лоббисты возобновления взаимоотношений с Грузией без признания, возможно, выкинут еще не один сюрприз. Без сомнения, переговоры с Грузией нужны, но их формат определен рамками Женевских дискуссий. Единственное исключение - переговоры по энергетике в связи с особым положением ИнгурГЭС. Переговоры с Грузией могут проводиться только на государственном уровне. Считаем, что после принятия такого решения президентом все представители НПО, бизнеса, политических или общественных объединений не имеют права вести какой-либо диалог с представителями Грузии по любым вопросам без согласования с президентом или правительством. Даже интервью грузинским СМИ должностные лица должны согласовывать с МИД Абхазии или администрацией президента. Надеемся, что в самое ближайшее время парламент Абхазии примет обращение к Государственной думе России «О признании системного геноцида Грузии в отношении к народу Абхазии с 1918 года на протяжении более 100 лет", а также закон «О поражении Грузии в войне" - сказано в заявлении Высшего Совета «Аруаа» от 27 мая 2021 г.
Напомним, что "президент" самопровозглашенной республики Абхазия Аслан Бжания 25 мая подписал указ о внесении изменения в «Концепцию внешней политики Республики Абхазия», утвержденную им же 4 декабря 2020 года. Из концепции изъято следующее положение, которое касается урегулирования отношений с Грузией: «Республика Абхазия допускает возможность создания условий для формирования дополнительного формата многоуровневых переговоров между Грузией и Республикой Абхазия, в рамках которого появится возможность обсуждать с грузинской стороной вопросы, представляющие взаимный интерес, решение которых в рамках Международных Женевских дискуссий не представляется возможным».
С критикой этого положения и требованием его изъятия выступили абхазские оппозиционные силы, - сообщает "Эхо Кавказа". Оппозиционеры предложили Бжания уйти в отставку, потому что «он проявил шаткость во внешней политике, которая истолкована Грузией как наша слабость и готовность сдать свою независимость».
На встрече с депутатами парламента 9 марта президент Аслан Бжания согласился убрать из концепции внешней политики слова о «многоуровневых переговорах с Грузией». Поводом для встречи с парламентариями стала поездка экс-помощника Бжания Бенура Квирая в Тбилиси. 2 марта в центре Сухуми собрались граждане, возмущенные «поездкой чиновников в Грузию и видео с тостом за врагов Абхазии». Они требовали от парламента «дать оценку действиям помощника президента и принять решение о полном запрете торгово-экономических отношений с Грузией»