გენოციდის ტოლფასი ბრძოლა ქართველების წინააღმდეგ- 5 წელი გიგა ოთხოზორიას მკვლელობიდან
საქართველოს მოქალაქის, გიგა ოთხოზორიას მკვლელობიდან ხუთი წელი შესრულდა. 2016 წლის 19 მაისს, ოკუპირებული გალის რაიონიდან დევნილმა გიგა ოთხოზორიამ, ზუგდიდის რაიონის სოფელ ხურჩაში საოკუპაციო ხაზთან ნაცნობები მიიყვანა, რომლებსაც ოკუპირებული გალის რაიონის სოფელ ნაბაკევის ტერიტორიაზე ახლობლის დაკრძალვისთვის პროდუქტი უნდა გადაეტანათ. რუსული საოკუპაციო ძალების წარმომადგენელს, ე.წ. მესაზღვრე რაშიდ კანჯი-ოღლის რაღაც არ მოეწონა და გიგასთან საუბარი შელაპარაკებაში გადაიზარდა. კონფლიქტის თავიდან არიდების მიზნით, ოთხოზორიამ საოკუპაციო ხაზის ტერიტორია დატოვა და საქართველოს კონტროლირებადი ტერიტორიისკენ გამოემართა. ოთხოზორიას საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლები დაედევნნენ. გიგა ოთხოზორიას რაშიდ კანჯი-ოღლი დაეწია და ცეცხლსასროლი იარაღიდან რამდენჯერმე ესროლა. ოთხოზორია დაეცა, კანჯი-ოღლიმ კი, წაქცეულ გიგას თავში ბოლო ტყვია ესროლა. შემდეგ კი, საქართველოს კონტროლირებადი ტერიტორია დატოვა და ოკუპირებული აფხაზეთის ტერიტორიაზე გადავიდა. გიგა ოთხოზორია, რომელსაც უბრალოდ ახლობლის დაკრძალვაში ნათესავების დახმარება სურდა, საავადმყოფოში მიყვანისთანავე გარდაიცვალა. არსებობს ამ შემთხვევის ამსახველი ვიდეო კადრებიც.
ქართულმა მართლმსაჯულებამ რაშიდ კანჯი-ოღლი დამნაშავედ სცნო გიგა ოთხოზორიას განზრახ მკვლელობაში და 14 წლით პატიმრობა დაუსწრებლად მიუსაჯა. საქართველომ კანჯი-ოღლი საერთაშორისო ძებნილად გამოაცხადა.
ამ დროისთვის ის ინტერპოლის წითელი ცირკულარით იძებნება. თუმცა, ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ის არავის დაუსჯია. ვრცელდებოდა ცნობები, რომ კანჯი-ოღლიმ თავი რუსეთს შეაფარა. პასუხი არც მისი თანმხლები სხვა "მესაზღვრეებისთვის" მოუთხოვიათ. უფრო მეტიც, გავრცელებული ინფორმაციით, კანჯი-ოღლი სამსახურშიც კი დააწინაურეს.
2018 წლის 21 მარტს, საქართველოს პარლამენტმა რეზოლუცია მიიღო "რუსეთის ფედერაციის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ადამიანის უფლებების უხეში დარღვევისა და „ოთხოზორია-ტატუნაშვილის სიის“ შესახებ. 2018 წლიდან, ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში „გიგა ოთხოზორია რუსეთის წინააღმდეგ“ საქმე მიმდინარეობს. ოთხოზორიას ოჯახი რუსეთის ფედერაციას ევროპული კონვენციის მე-2 (სიცოცხლის უფლება) და მე-13 (სამართლებრივი დაცვის ეფექტიანი საშუალების უფლება) მუხლების დარღვევას ედავება.
სამწუხაროდ, გიგა ოთხოზორია რუსული ოკუპაციის ერთადერთი მსხვერპლი არ არის. რუსეთი, რომელიც ოკუპირებულ რეგიონებში ეფექტურ კონტროლს ახორციელებს, ეთნიკური ქართველების გენოციდს ახალისებს. კრემლის აგრესიულ პოლიტიკას უდანაშაულო ადამიანების სიცოცხლე ეწირება.
2018 წელს, ოკუპირებული ახალგორის რაიონის საოკუპაციო ხაზთან რუსეთის საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა 35 წლის არჩილ ტატუნაშვილი გაიტაცეს და ოკუპირებულ ცხინვალში წამებით მოკლეს. თითქმის ერთი თვე ელოდებოდა საქართველოს ხელისუფლება მოკლული მოქალაქის ცხედრის გადმოსვენებას. 26 დღეში არჩილი ოჯახს დაუბრუნეს. მას სხეულზე მრავლობითი დაზიანებები აღენიშნებოდა და არ ჰქონდა შინაგანი ორგანოები. არჩილი ყოფილი სამხედრო იყო, 2008 წელს ის ერაყში მსახურობდა, მას რუსეთ-საქართველოს ომში მონაწილეობა არ მიუღია, თუმცა საოკუპაციო ძალებმა ეს არ დაიჯერეს და მისი სიცოცხლე ასე სასტიკად გაანადგურეს. არჩილის ახლობელი ოკუპირებული რეგიონიდან ჰყვება, რომ ყოფილ სამხედროს საქართველოს დროშაზე ფეხის დაბიჯებას სთხოვდნენ, რაც მან არ გააკეთა.
2019 წლის 10 მარტს გაურკვეველ ვითარებაში გარდაიცვალა საოკუპაციო ხაზის დარღვევისთვის უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს მოქალაქე ირაკლი კვარაცხელია. ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. ხელისუფლებამ განაცხადა, რომ მან თავი ჩამოიხრჩო. ე.წ. სასაზღვრო სამმართველოს დანაყოფში ოთახში მარტო არავის ტოვებენ, ძალიან დაუჯერებელია, რომ კვარაცხელიას ასეთი შესაძლებლობა მიეცა. ნებისმიერ შემთხვევაში, ე.წ. მესაზღვრეების ხელში რომ არ ჩავარდნილიყო, ის დღეს ცოცხალი იქნებოდა.
„ბორდერიზაციით“, სამხედრო თუ ნახევრად სამხედრო ბაზებით და საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ უკანონოდ განლაგებული რუსი ოფიცრებით, რუსეთი ყოველდღიურად არღვევს საქართველოს სუვერენიტეტს. კრემლი ადამიანებს თავისუფალი გადაადგილების უფლებას და მთელ რიგ ფუნდამენტურ უფლებებს უზღუდავს. გიგა ოთხოზორიას მკვლელობა რუსული ოკუპაციის რეალური სახეა, პუტინის დამნაშავე რეჟიმი საქართველოს მოქალაქეებს კლავს და მათ წინააღმდეგ გენოციდის ტოლფას ბრძოლას აწარმოებს.

Равная геноциду борьба против грузин - 5 лет со дня убийства Гига Отхозория
Прошло пять лет со дня убийства гражданина Грузии Гиги Отхозория. 19 мая 2016 года Отхозория, ВПЛ из оккупированного Гальского района, сопровождал знакомых на оккупационную линию в селе Хурча Зугдидского района, которые должны были перевезти продукты родственникам для поминок в селе Набакеви в г. оккупированном Гальском районе. Представителю российских оккупационных войск, т.н. пограничнику Рашиду Канджи-Оглы что-то не понравилось, и разговор с Гигой перерос в спор. Во избежание конфликта Отхозория покинул территорию линии оккупации и направился на территорию, контролируемую Грузией. Представители оккупационных войск последовали за ним. Рашид Канджи-Оглы догнал его и несколько раз выстрелил в него из огнестрельного оружия. Отхозория упал, а Канджи-Оглы выстрелил в голову лежащего на земле Гиги. Затем Канджи-Оглы покинул контролируемую Грузией территорию и перебрался на территорию оккупированной Абхазии. Гига Отхозория, который просто хотел помочь знакомым на похоронах их родственника, скончался в больнице. Есть и видеоматериалы этого инцидента.
Грузинское правосудие признало Рашида Канджи-Оглы виновным в умышленном убийстве Гига Отхозория и заочно приговорило его к 14 годам лишения свободы. Грузия объявила Канджи-Оглы в международный розыск. В настоящее время он разыскивается по Красному циркуляру Интерпола. Однако на оккупированных территориях никто не осудил его преступление. Есть информация, что Канджи-Оглы укрылся в России. Другие сопровождавшие его «пограничники» тоже не понесли наказание. Более того, по имеющимся данным, Канджи-Оглы даже получил повышение по службе.
21 марта 2018 года Парламент Грузии принял постановление о «грубых нарушениях прав человека в Абхазии и Цхинвальском регионе, оккупированным Российской Федерацией, и о «списке Отхозория-Татунашвили ». РФ обвиняется в нарушении статьи 2 (право на жизнь) и 13 (право на эффективное средство правовой защиты) Европейской конвенции.
К сожалению, Гига Отхозория - не единственная жертва российской оккупации. Россия, которая осуществляет эффективный контроль над оккупированными территориями, поощряет геноцид этнических грузин. Агрессивной политике Кремля приносится в жертву жизни ни в чем не повинных людей.
В 2018 году 35-летний Арчил Татунашвили был похищен и замучен до смерти в оккупированном Цхинвале российскими оккупационными войсками недалеко от линии оккупации в оккупированном Ахалгорском районе. Грузинские власти почти месяц ждали передачи тела убитого гражданина. Через 26 дней Арчила вернули семье. У него были множественные травмы на теле и у него не было внутренних органов. Арчил был бывшим военным, он служил в Ираке в 2008 году, он не принимал участия в российско-грузинской войне, но оккупационные войска этому не поверили и его жизнь была загублена. По словам родственника Арчила из оккупированного региона, его просили наступить на грузинский флаг, чего он не сделал.
10 марта 2019 года при неизвестных обстоятельствах скончался гражданин Грузии Ираклий Кварацхелия, незаконно задержанный за нарушение оккупационной линии. Де факто власти оккупированной Абхазии заявили, что он повесился. В помещении так называемой пограничной части никого не оставляют одного, невероятно, что Кварацхелия была предоставлена такая возможность. Во всяком случае, если бы он не попал в руки т.н. пограничников, он был бы сегодня жив.
Россия ежедневно нарушает суверенитет Грузии посредством «бордеризации», создания военных или военизированных баз и незаконного размещения российских офицеров вдоль линии оккупации. Кремль ограничивает право людей на свободу передвижения и ряд других фундаментальных прав человека. Убийство Гига Отхозория - настоящее лицо российской оккупации. Преступный режим Путина убивает граждан Грузии и эти действия уже переросли в масштаб геноцида.