"პარლამენტი სასამართლო ხელისუფლების დამოუკიდებლობის პრინციპისა და პოლიტიკური პარტიების მიერ ხელმოწერილი შეთანხმების საფუძველზე იმოქმედებს"
23/05/2021 13:33:28 პოლიტიკა
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე კახა კუჭავა საქართველოში აშშ-ის ელჩს, ევროკავშირის დელეგაციისა და ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელებს მიმართავს.
"აქცენტი" მიმართვის ტექსტს უცვლელად გთავაზობთ.
"საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩს, მის აღმატებულებას, ქალბატონ კელი დეგნანს
საქართველოში ევროკავშირის დელეგაციის ხელმძღვანელს, მის აღმატებულებას, ბატონ კარლ ჰარცელს
საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელს, მის აღმატებულებას, ქალბატონ ნატალია ვუტოვას
თბილისი
ძვირფასო ელჩებო, ქალბატონო ვუტოვა,პირველ რიგში მადლობას გიხდით თქვენი წერილისთვის.
19 აპრილს პოლიტიკურმა პარტიებმა ხელი მოაწერეს პოლიტიკურ შეთანხმებას, რომელიც, გარდა სხვა საკითხებისა, სასამართლო ხელისუფლებასთან დაკავშირებულ პუნქტებსაც შეიცავს.კერძოდ, შეთანხმების თანახმად, 2022 წლის საგაზაფხულო სესიის ბოლომდე, საერთაშორისო ექსპერტების ჩართულობით, შესწავლილ უნდა იქნეს სასამართლო რეფორმის მესამე და მეოთხე ტალღების განხორციელების პრაქტიკა და მიგნებების საფუძველზე, სასამართლო რეფორმის ახალი პაკეტი უნდა შემუშავდეს. აღნიშნული პაკეტი უნდა მოიცავდეს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საკითხებსაც. საქართველოს პარლამენტმა პირნათლად უნდა შეასრულოს პოლიტიკური შეთანხმების აღნიშნული პირობა და დოკუმენტით გათვალისწინებული ვადების შესაბამისად, გამჭვირვალე და ინკლუზიური პროცესის საფუძველზე, შესაბამისი საკანონმდებლო პაკეტი მომავალი წლის საგაზაფხულო სესიის ბოლომდე მიიღოს.
მოგეხსენებათ, რომ საქართველოს პარლამენტმა დაჩქარებული წესით განიხილა და დაამტკიცა ცვლილებები კანონში, რომელიც უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების არჩევას ეხება. კერძოდ, პოლიტიკური შეთანხმების შესაბამისად, მიღებულ იქნა საკანონმდებლო ცვლილებები, სადაც სრულად აისახა ვენეციის კომისიის სამივე საკვანძო რეკომენდაცია უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების არჩევასთან დაკავშირებით: ა) შემოღებულ იქნა ღია კენჭისყრის წესი; ბ) იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს დაეკისრა ვალდებულება, გადაწყვეტილება კანდიდატების წარდგენის შესახებ მიიღოს კანდიდატებისთვის მიკუთვნებული ქულების შესაბამისად; გ) დაწესდა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს გადაწყვეტილებების ორმაგი გასაჩივრების წესი. აღნიშნული ცვლილებების განხორციელების შემდეგ, ხელახლა გამოცხადდა ვაკანსიებზე განაცხადების მიღება და მხოლოდ ამის შემდეგ განახლდა უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევის პროცედურა. სწორედ აღნიშნული პირობა იყო ასახული პოლიტიკურ შეთანხმებაში.
გამომდინარე იქიდან, რომ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატების წარდგენის შესახებ სრულ შესაბამისობაში იქნება ვენეციის კომისიის საკვანძო რეკომენდაციებთან, რაც წარმოადგენს პოლიტიკური შეთანხმების ნაწილს, საბჭოს მიერ კანდიდატების წარდგენის შემდეგ, საქართველოს პარლამენტი ვალდებულია იმოქმედოს საქართველოს კონსტიტუციის შესაბამისად და საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით დაიწყოს კანდიდატების დამტკიცების პროცედურა. მომავალ კვირას იურიდიული კომიტეტის ფარგლებში დაგეგმილია სამუშაო ჯგუფის შეხვედრა, სასამართლო რეფორმაზე მუშაობის დასაგეგმად, რომელშიც უზრუნველყოფილი იქნება ყველა პარტიის წარმომადგენლობა.
საქართველოს კონსტიტუციისა და შესაბამისი კანონმდებლობის თანახმად, საქართველოს პარლამენტს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არამოსამართლე წევრების დამტკიცება მიმდინარე წლის ივნისში ევალება. შესაბამისად, საქართველოს პარლამენტი არ არის უფლებამოსილი, დაელოდოს 2022 წლის საგაზაფხულო სესიაზე განსახორციელებელ საკანონმდებლო ცვლილებებს და საბჭოში ხუთი ვაკანსია მომდევნო ერთი წლის განმავლობაში შეუვსებელი დატოვოს. შესაბამისად, საქართველოს პარლამენტი ვალდებულია, კანდიდატების შესარჩევი კონკურსი უახლოეს დღეებში გამოაცხადოს. ამასთან, საქართველოს პარლამენტი აცნობიერებს ვალდებულებას, საბჭოს წევრები პოლიტიკური პარტიების სათანადო ჩართულობით აირჩიოს. მე, საქართველოს პარლამეტის თავმჯდომარე, პასუხისმგებელი ვარ უზრუნველვყო ეს პროცესი.როგორც საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე, რომლის უპირველესი ვალია, დაიცვას საქართველოს კონსტიტუცია და კანონმდებლობით გათვალისწინებული პროცედურები, აგრეთვე იმოქმედოს პოლიტიკური შეთანხების პირობების შესაბამისად, კიდევ ერთხელ ხაზგასმით ვაცხადებ, რომ საქართველოს პარლამენტი, სასამართლო ხელისუფლებასთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებების მიღებისას, საქართველოს კონსტიტუციის, საქართველოს კანონმდებლობის, სასამართლო ხელისუფლების დამოუკიდებლობის პრინციპისა და პოლიტიკური პარტიების მიერ ხელმოწერილი შეთანხმების საფუძველზე იმოქმედებს".
საქართველოში ევროკავშირის ელჩი კარლ ჰარცელი და ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი კელი დეგნანი ერთობლივ წერილს ავრცელებენ. ერთობლივი წერილი საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის სახელზეა დაწერილი და პარლამენტის წევრებმაც მიიღეს. წერილში საუბარია სასამართლო რეფორმაზე.

“Georgia’s Parliament will act on the basis of the principle of independence of the judiciary and the agreement signed by the political parties"
23/05/2021 13:33:28 Politic
Georgian Parliament Speaker Kakha Kuchava has responded to a joint letter published on May 22 by EU Ambassador Carl Hartzell, U.S. Ambassador Kelly Degnan and Head of the European Council Office Natalia Vutova regarding the judicial reform.
According to Kakha Kuchava, “Georgia’s Parliament will act on the basis of the principle of independence of the judiciary and the agreement signed by the political parties."
“On April 19, the political parties signed an agreement that, among other things, includes judiciary-related issues. In particular, according to the agreement, by the end of the 2022 spring session, with the involvement of international experts, the practice of implementing the third and fourth waves of judicial reform should be studied and a new package of judicial reform should be developed based on the findings. This package should also include issues of the High Council of Justice. The Parliament of Georgia should faithfully fulfill the mentioned condition of the political agreement and, in line with the terms stipulated in the document, and based on a transparent and inclusive process, adopt the relevant legislative package by the end of next spring session.
The Parliament of Georgia hastily reviewed and endorsed the amendments to the law on the election of the Supreme Court judges. In particular, in accordance to the political agreement, legislative changes were adopted, which fully reflected all three key recommendations of the Venice Commission regarding the election of the Supreme Court judges: a) an open ballot system was introduced; b) the High Council of Justice has been obliged to decide on the nomination of candidates according to the points assigned to the candidates; c) the rule of the double appeal of the High Council of Justice decisions has been introduced. Following these changes, vacancies were re-announced, and only then the procedure for selecting Supreme Court judges has been resumed. This very condition was reflected in the political agreement. Given that the decision of the High Council of Justice to nominate candidates for the Supreme Court will be in full compliance with the key recommendations of the Venice Commission, which is part of a political agreement, the Parliament of Georgia is obliged to act by the Constitution of Georgia and approve the candidates aligned with the rules established by the Georgian legislation.
A working group meeting is scheduled for the next week to plan working on judicial reform, insuring all the representation of all political parties. According to the Constitution of Georgia and relevant legislation, the Parliament of Georgia is responsible for approving non-judicial members of the High Council of Justice in June this year. Therefore, the Parliament of Georgia is not authorized to wait for the legislative changes to be made at the 2022 Spring Session and to leave five vacancies at the Council unfilled for the next year. Accordingly, the Parliament of Georgia is obliged to announce a competition for the selection of candidates in the coming days. At the same time, the Parliament of Georgia realizes the obligation to elect the members of the Council with the proper involvement of political parties. As the Speaker of the Parliament of Georgia, I am responsible for ensuring this process. As the Speaker of the Parliament, whose primary duty is to comply with the Constitution of Georgia and the procedures provided by law, also act per the terms of the political agreement, I emphasize once again that, while making decisions related to the judiciary, the Parliament of Georgia will as act based on the Constitution of Georgia, the legislation of Georgia, the principle of independence of the judiciary and the agreement signed by political parties,” Kakha Kuchava said.
The EU and the US Ambassadors called on the parliament on Saturday “to start inclusive discussions on the institutional reform of the High Council of Justice and, accordingly, to revise the rules for judicial appointments to courts, for handling disciplinary measures against judges, and to introduce transparent and comprehensive systems of appraisals, promotions, and transfers of judges and judicial staff in line with international standards and best practices. These discussions should include civil society, the Georgian Bar Association, the Public Defender, and the opposition.”