კარასინი აბაშიძესთან მოლაპარაკებების რიგ დეტალებს ასაჯაროებს
რუსეთის ფედერაციის საბჭოს საერთაშორისო საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარემ გრიგორი კარასინმა საქართველოს პრემიერ-მინისტრის სპეცწარმომადგენელთან რუსეთთან ურთერთობების საკითხებში ზურაბ აბაშიძესთან ონლაინ-შეხვედრაზე «საქართველოს ტერიტორიაზე მყოფი რუსეთის მოქალაქეების მიმართ ახალი პროვოკაციების დაუშვებლობა" აღნიშნა, - იუწყება რუსული მედია კარასინის პრეს-სამსახურზე დაყრდნობით.
«დადებითი დინამიკა [საქონელბრუნვაში] კონტრასტშია რუსეთის მიმართ დაუფარავად მტრულ განცხადებებსა და ნაბიჯებთან საქართველოს ზოგიერთი წარმომადგენლების მხრიდან, მათ შორის - საერთაშორისო პლატფორმებზე, რაც ხელს უშლის პრაქტიკული ურთიერთქმედების განმტკიცებასა და ურთიერთობათა ნორმალიზების ობიექტურად სასარგებლო პროცესს. რუსული მხრიდან საქართველოს ტერიტორიაზე მყოფი ჩვენი მოქალაქეების მიმართ ახალი პროვოკაციების დაუშვებლობას გაესვა ხაზი», – ნათქვამია კარასინის პრეს-სამსახურის განცხადებაში.
სავაჭრო-ეკნომიკურ სფეროში დადებით დინამიკაზე საუბრისას რუსული მხარე აღნიშნავს, რომ "რუსეთი საქართველოსთვის თურქეთის შემდეგ მეორე სავაჭრო პარტნიორია და ქართული პროდუქციის გასაღების ძირითადი ბაზარი, მათ შორის - ქართული ღვინის უმსხვილესი მომხმარებელი».
ამასთან, კარასინის მტკიცებით, მან ქართველ კოლეგასთან სამხრეთ კავკასიაში სატრანსპორტო თანამშრომლობის საკითხებზეც იმსჯელა, რაც საქართველოს მთავრობის მიერ ცოტა ხნის წინ გავრცელებულ პრეს-რელიზში მოხსენიებული არ იყო.
«რეგიონული პრობლემატიკის განხილვისას ყურადღება მივაქციეთ შესაძლებლობებს, რომლებიც ამიერკავკასიაში აზერბაიჯანის, სომხეთისა და რუსეთის ლიდერების 2020 წლის 9 ნოემბრისა და 2021 წლის 11 იანვრის ერთობლივი განცხადებების კონტექსტში სატრანსპორტო კომუნიკაციებისა და ეკონომიკური კავშირების განბლოკვის კუთხით იქმნება», – ნათქვამია კარასინის პრეს-სამსახურის პრეს-რელიზში.
როგორც რუსული მხარე აღნიშნავს, კარასინმა და აბაშიძემ "დიპლომატიური საკუთრების პრობლემის გადაჭრისადმი ერთობლივი ინტერესი" დაადასტურეს. გარდა ამისა, მისი ინფორმაციით, მხარეები მიესალმნენ ზემო ლარსი-ყაზბეგის სახელმწიფოთაშორისი საავტომობილოგამტარი პუნქტებისა და საგზაო ინფრასტრუქტურის მოდერნიზების საკითხებზე მომუშავე ჯგუფის 2021 წლის 28 იანვრის სხდომის შედეგებს.
«მიღწეულია შეთანხმება საქართველოს სამხედრო გზით სატრანსპორტო კავშირის გასაუმჯობესებლად შემდგომი ნაბიჯების კოორდინაციის თაობაზე», – აღნიშნულია კარასინის პრეს-სამსახურის განცხადებაში.
ამასთან, მისი ინფორმაციით, მხარეებმა "მიაღწიეს ურთიერთგაგებას საბაჟო ადმინისტრირებისა და ვაჭრობის მონიტორინგის შესახებ რუსეთ-საქართველოს 2011 წლის 9 ნოემბრის სამთავრობოთაშორისი შეთანხმების პრაქტიკული რეალიზებისთვის მუშაობის გაგრძელების აუცილებლობის თაობაზე".
ცნობისთვის: აბაშიძე-კარასინის მოლაპარაკებათა ე.წ. პრაღის ფორმატი 2012 წლიდან არსებობს და ჯერ-ჯერობით რუსეთსა და საქართველოს შორის პირდაპირი დიალოგის ერთადერთ ფორმატად რჩება.

Москва указала на «недопустимость новых провокаций в отношении россиян в Грузии»
Председатель комитета Совета Федерации по международным делам Григорий Карасин на онлайн-встрече со спецпредставителем премьера Грузии Зурабом Абашидзе отметил «важность недопущения новых провокаций в отношении граждан России на территории Грузии». Об этом пишет ТАСС со ссылкой на пресс-службу Карасина.
«Положительная динамика [в товарообороте] контрастирует с откровенно недружественными по отношению к России заявлениями и шагами некоторых грузинских представителей, в том числе на международных площадках, что мешает укреплению практического взаимодействия, объективно выгодному процессу нормализации отношений. С российской стороны отмечена важность недопущения новых провокаций в отношении наших граждан на территории Грузии», – говорится, по информации "Эха Кавказа", в сообщении.
Говоря о позитивной динамике в торгово-экономической сфере, в Москве указывают, что «Россия остается вторым после Турции торговым партнером Грузии и основным рынком сбыта ее продукции, в том числе крупнейшим потребителем грузинского вина».
По информации Карасина, представители России и Грузии также обсудили транспортное сотрудничество на Южном Кавказе. Отметим, что в пресс-релизе грузинского правительства об этом не говорится.
«При обсуждении региональной проблематики привлекли внимание к возможностям, которые открываются в плане разблокирования транспортных коммуникаций и экономических связей в Закавказье в контексте реализации совместных заявлений лидеров Азербайджанской Республики, Республики Армения и Российской Федерации от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года», – говорится в сообщении пресс-службы российского сенатора.
В Москве говорят, что Карасин и Абашидзе подтвердили интерес к обоюдному решению проблемы дипломатической собственности.
«Подтвержден обоюдный интерес к урегулированию проблем с грузинской дипломатической недвижимостью в Москве и российской дипломатической недвижимостью в Тбилиси на основе принципа взаимности», – сказано в сообщении.
Кроме того, по информации Карасина, представители РФ и Грузии приветствовали итоги состоявшегося 28 января 2021 года рабочего совещания по вопросу модернизации межгосударственных автомобильных пунктов пропуска Верхний Ларс – Казбеги и дорожной инфраструктуры.
«Условлено продолжить координацию дальнейших шагов по улучшению транспортного сообщения по Военно-грузинской дороге», – отмечается в сообщении.
В пресс-службе указали, что стороны достигли понимания о необходимости продолжения работы над практической реализацией российско-грузинского межправительственного Соглашения о механизме таможенного администрирования и мониторинге торговли товарами от 9 ноября 2011 года.
Пражский переговорный формат Карасин – Абашидзе существует с 2012 года. Он остается единственным прямым диалогом между Москвой и Тбилиси.