ვინ არიან აფხაზები, რომლებიც ოკუპირებულ რეგიონში ქართველების უფლებების დარღვევაზე ალაპარაკდნენ
რუსეთის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთში ორგანიზაცია „ჰუმანიტარული პროგრამების ცენტრი“ ღია წერილს აქვეყნებს და აფხაზებს ქართველების უფლებების დარღვევაში ადანაშაულებს.
„სამწუხაროდ, ჩვენ ვხედავთ, თუ როგორ ირღვევა ეთნიკური ჯგუფების უფლებები. ყველაფერი ეს ნაციონალიზმის ნიშნების გამოჩენის პარალელურად ხდება, რაც ძალიან სახიფათოა მრავალეთნიკური საზოგადოების უსაფრთხოებისთვის. შექმნილი მდგომარეობის ერთ-ერთი მიზეზი ადამიანის უფლებების დაცვისთვის აუცილებელი ეფექტური მექანიზმების ნაკლებობაა.“
ორგანიზაცია თვლის, რომ აუცილებელია, აფხაზებმა პრობლემებზე გულწრფელად დაიწყონ საუბარი: „ზოგჯერ გვეჩვენება, რომ ადამიანის უფლებების მასობრივ დარღვევებზე ხმა არ უნდა ამოვიღოთ, რომ „ქვეყნის“ იმიჯი არ დაზიანდეს. სინამდვილეში, ეს ძალიან საშიშია.“ ორგანიზაცია კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს ოკუპირებული აფხაზეთის „დამოუკიდებელი სახელმწიფოს“ სტატუსს და აღნიშნავს, რომ აფხაზები ილუზიის შექმნას ცდილობენ, თითქოს, ყველაფერი კარგად არის.
აფხაზური „ჰუმანიტარული პროგრამების ცენტრის“ განცხადებამ სოხუმში პროტესტი გამოიწვია. სოციალური ქსელის მომხმარებლები წერენ, რომ ოკუპირებულ რეგიონში აფხაზური ე.წ. არასამთავრობო ორგანიზაციები ქართველების ახლა უკვე ღიად დაცვაზე გადავიდნენ. არადა, სხვადასხვა ავტორიტეტული საერთაშორისო ორგანიზაცია საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ საგანგაშო მდგომარეობას ანგარიშებს ხშირად უძღვნის. ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების მასიურად დარღვევაზე პასუხისმგებლობა ცალსახად რუსეთის ფედერაციას ეკისრება, ადგილზე ეფექტურ კონტროლს ხომ სწორედ რუსული მხარე ახორციელებს.
განსაკუთრებულ ყურადღებას ყოველთვის ოკუპირებული გალის რაიონი იპყრობს, როგორც რეგიონში ეთნიკური ქართველებით ყველაზე მჭიდროდ დასახლებული ადგილი. საოკუპაციო ძალებს ყველაზე მეტად სწორედ გალელი ქართველები არ უყვართ და აშინებთ. ამიტომაც, ოკუპანტები მათ განსაკუთებულად ამცირებენ და ავიწროებენ.
გალელი ქართველების იძულებითი ასიმილაცია 90-იანი წლებიდან დაიწყო. მიზანი მარტივია, ეთნიკური ქართველებისთვის ცხოვრება მაქსიმალურად აუტანელი ან შეუძლებელი უნდა გახდეს. რუსეთი ქართველებს რეგიონის დატოვებას აიძულებს, რომ მათ მოსკოვს აფხაზეთის საბოლოოდ ჩაყლაპვის გზაზე ხელი არ შეუშალონ. მათ კი, ვინც დარჩენას გადაწყვეტს, ყველაფერი ქართულის დავიწყებას აძალებს.
2013 წელს ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. პარლამენტმა დადგენილება მიიღო, რომლის თანახმად ქართველებისთვის მიცემული პასპორტები უკანონოდ ცნეს და ჩამორთმევა მოითხოვეს. დაახლოებით, 26 000-მა, გალის, ოჩამჩირისა და ტყვარჩელის მაცხოვრებელმა დაკარგა პასპორტი, ხმის მიცემისა და საკუთრების უფლება. ბავშვებს მშობლიურ ენაზე სწავლა აუკრძალეს, მშობლები კი „პოლიტიკურ“ პროცესებს ჩამოაშორეს.
2015-2016 წლებიდან ოკუპირებული გალის რაიონში ყველა სკოლა სრულად რუსულენოვან სწავლებაზე გადავიდა. ბუნებრივია, დაიხურა ქართული სკოლებიც, მოსახლეობის იმ ნაწილს კი, ვინც ცენტრალური ხელისუფლების კონტროლირებად ტერიტორიაზე გალის სიახლოვეს არსებულ სკოლებში სწავლობდა, გადაადგილების თავისუფლება შეუზღუდეს. გალელებს ერთმანეთთან რუსულად კომუნიკაციასაც აიძულებენ. ოკუპირებულ რეგიონში რუსეთის ფედერაციის სადაზვერვო სამმართველოს (ГРУ) თანამშრომლები მუდმივად აკვირდებიან ქართველებს. სხვადასხვა ინტერვიუში, ვინაობის გამჟღავნების გარეშე, ქართველები იმასაც ამბობენ, რომ რუსეთის სპეცსამსახურები სკოლებსა და ბაღებში პერიოდულად რეიდებს ატარებენ და შემდეგ კრემლს აბარებენ ანგარიშს. ხალხი მუდმივ სტრესშია, მშობლები ყვებიან, თუ როგორ აიძულებენ მათ ქართველ შვილებს სამხედრო თემატიკის ღონისძიებებში მონაწილეობის მიღებას, აფხაზური „ჰიმნის“ შესრულებას, სამხედრო ფორმებში გამოწყობასა და ქართველებზე გამარჯვების აღნიშვნას.
ოფიციალური მოსკოვი ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების მონიტორინგზე მომუშავე არცერთ ორგანიზაციას არ უშვებს. უფრო მეტიც, შეთანხმების მიუხედავად, ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიას ოკუპირებული რეგიონების მარიონეტი ხელისუფლებები მანდატის შესრულების უფლებას არ აძლევენ.
ამ პირობებშიც კი რუსულმა პროპაგანდისტულმა მანქანამ, ჩვენი აფხაზი თანამოქალაქეების გარკვეული ნაწილისთვის კრემლის მითები ვერ დააჯერა. რუსული სპეცსამსახურების ტოტალური კონტროლისა და ანექსიის მიუხედავად, ქართველების მიმართ უსამართლო დამოკიდებულებაზე თავად აფხაზები ალაპარაკდნენ, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია. ისტორიის სწორ მხარეს დადგომა დღეს ერთმა ორგანიზაციამ გაბედა, ხვალ შემდეგიც გამოჩნდება. როგორც უნდა ეცადოს პუტინი ისტორიის შეცვლას, საბოლოოდ, ეთნიკურად აფხაზი საქართველოს მოქალაქეები აუცილებლად „გადმოცურავენ ენგურს“ და მიხვდებიან, რომ ჩვენ, ყველა, ეთნიკური ქართველებიც, გალელი ქართველებიც და აფხაზი ქართველებიც საქართველოს მოქალაქეები ვართ. ყველას მხოლოდ ერთი საერთო მტერი გვყავს, რომელიც თავისუფლებას გვართმევს და ეს პუტინის რუსეთია.

Кем являются абхазы, которые говорят о нарушении прав грузин в оккупированном регионе
В оккупированной Россией Абхазии, “Центр гуманитарных программ” опубликовал открытое письмо, в котором обвинил абхазов в нарушении прав грузин.
„Наряду с нарушениями прав граждан в отдельных сферах мы, к сожалению, наблюдаем и ограничение прав целых этнических групп. Все это происходит на фоне появления признаков национализма, что очень опасно с точки зрения сохранения единства и безопасности многоэтничной страны. Одной из причин сложившейся ситуации является отсутствие действенных механизмов, которые необходимы для реализации прав человека...“
Организация считает, что абхазам необходимо честно говорить о проблемах: «Иногда кому-то кажется, что для поддержания образа состоявшегося государства в глазах окружающего мира необходимо замалчивать случаи нарушения прав человека. Но это опасное заблуждение». Организация ставит под сомнение статус оккупированной Абхазии как «независимого государства» и отмечает, что абхазы пытаются создать иллюзию, что все в порядке. Заявление абхазского «Центра гуманитарных программ» вызвало протест в Сухуми. Пользователи соцсети пишут, что в оккупированном регионе так называемый абхазский НПО начали открыто защищать грузин. Однако ведь и различные авторитетные международные организации часто сообщают о тревожной ситуации на оккупированных территориях Грузии. А за массовое нарушение основных прав человека, ответственность несет Российская Федерация, ведь именно российская сторона осуществляет эффективный контроль на месте.Оккупированный Гальский район всегда привлекал к себе особое внимание как самый густонаселенный район этнических грузин в регионе. Оккупанты больше всего притесняют и преследуют грузин из Гали.
Насильственная ассимиляция гальских грузин началась в 1990-х годах. Цель проста, для этнических грузин жизнь должна стать как можно более невыносимой или невозможной. Россия заставляет грузин покинуть регион, чтобы они не мешали Москве окончательно поглотить Абхазию. Решившиеся остаться вынуждены забыть все грузинское.
В 2013 г. Т.н. Парламент оккупированной Абхазии принял постановление, признав паспорта, выданные грузинам, незаконными и потребовал их конфискации. Около 26 тысяч жителей Гали, Очамчири и Ткварчели лишились паспортов, права голоса и имущества. Детям запретили изучать родной язык, а их родителей исключили из «политических» процессов.
В период с 2015 по 2016 год все школы оккупированного Гальского района перешли на полноценное обучение на русском языке. Естественно, грузинские школы закрыли, а свобода передвижения той части населения, которая училась в школах недалеко от Гали на территории, контролируемой центральным правительством Грузии, была ограничена. Жители Гали также вынуждены общаться друг с другом на русском языке. Офицеры разведывательного управления Российской Федерации (ГРУ) в оккупированном регионе постоянно следят за грузинами. В различных интервью, не раскрывая своей личности, грузины также заявляют, что российские спецслужбы периодически проводят рейды в школах и детских садах, а затем отчитываются в Кремль. Люди находятся в постоянном стрессе, родители рассказывают, как их детей заставляют участвовать в мероприятиях военной тематики, исполнять абхазский «гимн», надевать военную форму и праздновать победу над грузинами.
Официальная Москва не допускает никаких правозащитных организаций в Абхазию. Более того, несмотря на соглашение, марионеточные власти не позволяет МНЕС исполнять свои полномочия на территории оккупированных регионов.
Даже в этих условиях некоторые наши абхазские граждане не верят кремлевским мифам российской пропагандистской машины. Несмотря на тотальный контроль и аннексию со стороны российских спецслужб, сами абхазы говорят о несправедливом обращении с грузинами, что очень важно. Пока на правильную сторону истории сегодня осмелилась встать одна организация, а в недалеком будущем появится и следующая. Как бы сильно Путин ни пытался изменить историю, в конечном итоге этнически абхазские граждане Грузии неизбежно «переплывут Ингури» и поймут, что все мы, и этнические грузины, и гальские грузины, и абхазские грузины, являемся гражданами Грузии. И у всех нас есть только один общий враг, который лишает нас свободы, - это путинская Россия.