პუტინმა ოლბრაიტის არარსებული ციტატა კვლავ გამოიყენა
რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა აშშ-ის ყოფილი სახელმწიფო მდივნის მადლენ ოლბრაიტის არარსებული ციტატა კიდევ ერთხელ გამოიყენა. ავტორის დაუკონკრეტებლად პუტინმა განაცხადა: "ვიღაცები საჯაროდ ბედავენ იმის თქმას, რომ უსამართლოა, ციმბირის სიმდიდრე მხოლოდ რუსეთს ეკუთვნოდეს". ამ სიტყვებს რუნეტში ამერიკელ პოლიტიკოსს 2000-იანი წლების დასაწყისიდან მიაწერენ, მაგრამ რეალურად, ოლბრაიტს მსგავსი რამ არასოდეს უთქვამს.
ვითომდა ოლბრაიტის ციტატა 2000-იანების დასაწყისში ჯერ რუნეტში გაავრცელეს, ხოლო მერე მასზე რუსმა პოლიტიკოსებმა დაიწყეს აპელირება.
2014 წელს პუტინმა ერთხელ უკვე გამოიყენა ეს ციტატა პრეს-კონფერენციაზე, განაცხადა რა, რომ "მსგავსი აზრები მრავალჯერ სმენიათ თითქმის ოფიციალური პირებისგან". მაშინ "The New York Times" აღნიშნავდა, რომ ოლბრაიტის მიერ ამ აზრის გამოთქმის არავითარი მტკიცებულება არ არსებობს. 2015 წელს თავად ოლბრაიტმაც განაცხადა, რომ მსგავსი რამ არასოდეს უთქვამს. "ვიცი რუსეთში იმ ადამიანთა არსებობის შესახებ, რომელთაც ეჩვენებათ, რომ ჩემი აზრების კითხვა შეუძლიათ, რეალურად კი, მსგავსი რამ არასოდეს არც მიფიქრია, არც მითქვამს" - აღნიშნა ყოფილმა სახელმწიფო მდივანმა.
სავარაუდოდ, ოლბრაიტმა იგულისხმა რუსეთის პრეზიდენტის დაცვის სახელმწიფო სამსახურის ყოფილი უფროსის, გენერალ-მაიორ ბორის რატნიკოვის ინტერვიუ "Российская газета"-სთან, რომელშიც ეს უკანასკნელი ამბობდა, რომ "რუსული სპეცსამსახურები ოლბრაიტის ქვეცნობიერს დაუკავშირდნენ". "ამერიკული ავიაციის მიერ იუგოსლავიის დაბომბვამდე ორი კვირით ადრე ჩვენ სახელმწიფო მდივან ოლბრაიტის ქვეცნობიერთან დაკავშირებით სეანსი ჩავატარეთ. ქ-ნი ოლბრაიტის ფიქრებში აღმოვაჩინეთ სლავების მიმართ პათოლოგიური ზიზღი. გარდა ამისა, იგი აღშფოთებული იყო იმით, რომ რუსეთს მსოფლიოში ყველაზე მეტი სასარგებლო წიაღისეული გააჩნია. ოლბრაიტის აზრით, სამომავლოდ რუსული მარაგები არა მარტო რუსეთმა, არამედ მთელმა კაცობრიობამ უნდა გამოიყენოს - რა თქმა უნდა, აშშ-ის კონტროლქვეშ" - ირწმუნებოდა გენერალი.
ინტერნეტიდან აღებული ციტატა პოპულარულად იქცა რუს პოლიტიკოსებს შორის. პირველად იგი საჯაროდ რუსმა პოლიტიკოსმა ალექსეი პუშკოვმა გამოიყენა. ეს 2005 წელს, მის ტელეგადაცემაში მოხდა. 2012 წელს ციტატა თავის სტატიაში ვიცე-პრემიერმა დიმიტრი როგოზინმა გაიმეორა, 2015 წელს კი გამოიყენა უშიშროების საბჭოს მდივანმა ნიკოლაი პატრუშევმა.

Путин вновь использовал выдуманную цитату Олбрайт о богатствах Сибири
Президент России Владимир Путин использовал выдуманную цитату из слов бывшего госсекретаря США Мадлен Олбрайт в своём выступлении. Не называя её имени, он заявил, что "кто-то осмеливается публично говорить", что "несправедливо, что богатства Сибири принадлежат только одной стране". Эти слова в Рунете с начала двухтысячных годов приписываются американскому политику, но она их никогда не произносилаЮ - сообщает "Радио Свобода".
На цитирование Путиным слов про Сибирь обратил внимание в своём блоге журналист Дмитрий Козелев. Президент сказал их на заседании оргкомитета "Победа". В начале двухтысячных годов они распространились в Рунете, после чего их процитировал в разговоре на прямой линии с президентом сотрудник НИИ ядерной физики Александр Сиберт.
В 2014 году Путин уже использовал цитату на пресс-конференции, заявив, что её слышали многократно "от почти официальных лиц". Газета The New York Times отмечала в том году, что нет никаких свидетельств того, что Олбрайт действительно это говорила. В 2015 году бывший госсекретарь публично заявляла, что никогда такого не говорила.
Тогда она заявила, что "знает, что в России есть люди, которым кажется, что они умеют читать её мысли". Но сказала, что "никогда такого не думала и не говорила". Вероятно, она имела в виду интервью генерал-майора ФСО (спецслужба занимается и охраной президента) Бориса Ратникова "Российской газете", в котором он заявил, что российские спецслужбы подключились к подсознанию Олбрайт.
"За пару недель до начала бомбардировок Югославии авиацией США мы провели сеанс подключения к подсознанию госсекретаря Олбрайт, – заявил генерал. – Во-первых, в мыслях мадам Олбрайт мы обнаружили патологическую ненависть к славянам. Ещё ее возмущало то, что Россия обладает самыми большими в мире запасами полезных ископаемых. По её мнению, в будущем российскими запасами должна распоряжаться не одна страна, а все человечество под присмотром, конечно же, США".
Цитата из интернета стала популярной у российских политиков. В 2012 году на неё ссылался в своей статье вице-премьер Дмитрий Рогозин. В 2015 году – секретарь Совета Безопасности Николай Патрушев. Первое публичное упоминание о ней из российских политиков сделал Алексей Пушков в июле 2005 года в своей телепрограмме, выясняла "Новая газета". Сейчас он член верхней палаты российского парламента, а с 2011 по 2016 год возглавлял комитет Госдумы по международным делам.